Bebek Bezi Nasıl Olmalı ? Bebeklerde Alt Değiştirme 1

Bebeklerin alt temizliği doğru bir şekilde yapılmalıdır. Bebeklerde görülen idrar yolu enfeksiyonun en büyük nedenlerinden biri yanlış alt temizliği yapılmasıdır. Bebek bezi nasıl olmalı ?

Bebeğinizin altını yüksek bir yerde değiştirirken onu hiç bir zaman yalnız bırakmayın. Bebekler günde 4-5 kez çiş yaparlar. Çişini yaparken ağrılı ve ya acılı olmaması gerekir. Bebeğinizde bir rahatsızlık farkederseniz mutlaka bir doktora başvurun.

Bebeklerde Alt Değiştirme Nasıl Yapılmalı ?

Pişiğin sebebi genellikle bebeğin altının ıslak ve ya kakalı kalmasıdır. 8-10 ay arası bebeklerde pişik daha çok görülür. Altı kuru ve temiz değilse, sık kaka yaparda gece altı değiştirilmezse ve antibiyotik alırsa pişik daha da artar. Bununla birlikte özellikle ilk günlerde altını değiştirmek için bebeği uyandırmak, tekrar uykuya dalmasını güçleştireceğinden dolayı bunun yerine kalın bir tabaka halinde pişik kremi sürülerek cildin dışkıyla teması önlenmelidir. Ancak ishal söz konusuysa bebeğin gece de altının değiştirilmesi gereklidir.

Bebek Bezi Nasıl Olmalı ? Bebeklerde Alt Değiştirme 2

Bebeğin altını silerken önce en temiz noktadan, kasıklardan başlanmalıdır. Sonra bacak araları temizlenir. Erkek bebeklerde penisi her defasında yeni ıslak pamuk kullanarak kökten uca doğru bir kaç defa silip temizlenir. Son olarak bebeğin bacakları iki ayak bileğinden tutularak kaldırılı poposu temizlenir.

Kız bebeklerde de aynı şekilde önce temiz nokta olan kasıklardan başlanarak, bacak araları temizlenir. Vulva dudakları her defasında kaynamış ılık içme suyu ile ıslatılmış pamuk kullanılarak yukarıdan aşağıya doğru bastırmadan önce bir taraf sonra da diğer taraf olarak bir kere de silinmelidir. Daha sonra ayaklardan tutularak bacaklar kaldırılıp en son poposunun temizliği yapılır. Kız bebeklerde anne karnındayken bebeğe geçen annenin hormonlarından dolayı ilk günlerde sümükümsü akıntı olabilir. Hatta bazen bu akıntı hafif kanlı gelebilir. Bu durum normaldir. Bebeğinizin alt temizliğini yaparken aile büyükleri (annenizden) yardım isteyerek nasıl yapıldığını tecrübeli kişilerden de öğrenebilirsiniz.

Bebek Bezi Nasıl Olmalı ?

Bebek Bezi Nasıl Olmalı ?

  • İnce yapıya sahip olmalı.
  • Genişleyip daralabilen esnek bantlara sahip olmalı.
  • Yan bantları kendiliğinden açılmamalı. Sağlam olmalı.
  • Üstün emici performansına sahip olmalı.
  • Rahat hareket edebilmeli ve bacak araları sürtünerek tahriş etmemeli.
  • Bebeğiniz bezi giyerken ve ya giydikten sonra huzursuz olmamalı. Huzursuzluk yapıyor ve rahat hissetmiyorsa belki de bezin bedeneninde bir yanlışlık vardır.
  • Bebeğinizin kalçasının kenarlarında ve bel çevresinde kırmızı çizgiler oluşmamalı. Eğer öyleyse bezi küçük geliyor demektir. Bir üst ölçüye geçmenizde fayda var.
  • Bez bebeğinizin poposunun kuru kalmasını sağlamıyorsa bir üst bedene geçebilirsiniz.
  • Bedenine ve giysilerine bulaşmış olmamalı .
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir