Bebek Cilt Bakımı Nasıl Olmalı ? Göbek Bölgesi Temizliği 1

Yeni doğan bebeklerin cilt bakımları oldukça hassas ve önemli bir konudur. Bebeklerin ciltleri çok yumuşak ve hassastır. Yani cilt bakımlarına özen gösterilmesi gerekir. Yeni doğan bebeklerde sıkça karşılaşılan komak, pişik ve isilik gibi cilt problemleri bebeklerin cilt bakımlarına özen gösterilmediği zamanlarda oluşuyor. Yazımızda bebek cilt bakımı nasıl olmalı ? sizler için araştırarak bahsettik.

Yeni doğan bebeklerin ciltleri son derece hassas ve incedir. Bu yüzden dış etkenlerden dolayı çok çabuk zarar görebilirler. Bebeğinizin cilt bakımı için yapmanız gereken bir kaç ufak tüyolar var.

Göbek Bölgesi Temizliği

Bebek cilt bakımı için en önemli noktalardan biri göbek bölgesini hijyenidir. Yeni doğan bebeklerin göbek bağı yaklaşık 7-10 gün içerisinde kuruyarak kendiliğinden düşer. Bu dönemde göbek bağı bölgesinde mikroplar girebilir. Bu yüzden mikropların girmemesi için göbek bölgesinin temizliğine özen göstermelisiniz. Bebek bezini bağlarken göbek bölgesini mutlaka dışarıda bırakın. Göbek iltihapları tehlikeli olabileceği için şişlik, kanama, kızarıklık ve ya akıntı gibi şüphe uyandıracak bir belirti görürseniz mutlaka hemen doktorunuza danışın. Yeni doğan bazı bebeklerin saç diplerinde halk arasında “konak” adı verilen sarı ve yağlı kepekler olabilir. Bebeklerin saçlarındaki bu kepekleri tedavi etmek için birkaç gün o bölgeye az miktarda ayçiçek yağı sürüp yaklaşık 2 saat beklettikten sonra ılık su ve bebek şampuanı ile bebeğinizin başını yıkayın. Bunu uygulamadan önce doktorunuza da danışabilirsiniz.

Bebek Cilt Bakımı Nasıl Olmalı ? Göbek Bölgesi Temizliği 2

Bebek Cilt Bakımında Banyo ve Nemlendirici

Bebeklerin ciltlerinin temizlenmesi için en önemli iki nokta banyosu ve nemlendirilmesidir. Doğumdan sonraki ilk dört hafta bebeklerin cildinde bebeği kuruladıktan sonra su ve ısı kaybından koruyan hem de mikroplara karşı koruyucu bir bariyer oluşturan örtü şeklinde yağ tabakası bulunur. Bu yağ tabakası kendiliğinden bir hafta içerisinde geçer. Kendiniz tamamen temizlemeye çalışmayın. Bebeğinizi her gün ılık su ile yıkayabilirsiniz. Uyumadan önce banyo yapmak bebeği rahatlatarak uykuya geçişini de kolaylaştırır. Hızlı bir şekilde yıkamaya özen gösterin. Banyo sonrasında cildini kurulayıp mutlaka bir nemlendirici ile nemlendirin. Çünkü bebeklerin cildi oldukça hassastır ve neme bizim gibi ihtiyaçları vardır.

Bebek Cilt Bakımı

Emiciliği Yüksek Bezler

Bebek cilt bakımı için emiciliği yüksek bezler kullanmak oldukça önemlidir. Bebeklerin üçte birine yakınında 6-12. aylarda bebek bezi dermatitleri daha sık görülür. Cildin idrar ile temas etmesinden dolayı oluşur. Bu yüzden nefes alabilen bebek bezlerini kullanmaya özen gösterin. Ayrıca ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz Bebek Bakımı ve Bebeğin Altını Değiştirirken Gerekenler başlıklı yazımızıda gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

Bebek Cilt Bakımı

Tahrişi önlemek için bez bölgesinin kuru tutulması, bezin yeni doğan döneminde saatte bir değiştirilmesi gerektiğini unutmayın. Bebek bezinin süper emici, kaliteli ve idrarda olduğu gibi sıvı kakayıda hızla emip hapseden tabakaya sahip olan, hava alabilen yumuşak olmasına dikkat edin. Ayrıca bebeğin göbeğini sıkmadan bezi doğru bir şekilde uyguladığınızdan emin olun. Bebek bezleri bebeklerin kilolarını uygun seçilmelidir. Bezi değiştirirken bez bölgesini ılık bir bez ile silin. Marketlerdeki kalitesiz ıslak mendilleri kullanmayın. Bebekler için üretilmiş ve test edilmiş ıslak mendilleri kullanabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir