Bebek Emzirmede Yapılan 9 Hata 3

Her kadının en büyük isteklerinden biridir anne olmak. Yeni annelerinde en çok istedikleri şey bebeklerini doğurduktan sonra istedikleri şekilde onu kucaklarına alarak sevmek ve emzirmek olur. Anne sütü mucizevi bir besindir. Bebeğinizi anne sütü ile beslemek hem siz hem de bebeğiniz için oldukça faydalıdır.  Fakat yeni anneler bazen bilmeden yaptıkları yanlış davranışlardan, emzirme teknikleri bilmemesinden ve ya hurafelerden dolayı Bebek Emzirme de hata yapabiliyorlar.

Aşağıda sizler için Bebek Emzirme de en sık yapılan 9 hatadan bahsettik.

1- Bebeğinize su içirmek

Bebeğiniz anne sütü içiyorsa ilk 6 ay aşırı derecede su içmeye ihtiyacı yoktur. Çünkü anne sütünün yüzde 80’i sudan oluşmaktadır. İlk 6 ay bebeğinizi bol bol emzirmeye özen gösterin.

2- Bebeği her 3-4 saatte bir emzirmek

Her bebeğin emme ritmi farklıdır. Bebeğiniz meme emmek istiyorsa o anki işinizi hemen bırakın ve mutlaka bebeğinizi emzirin. Bebeğiniz istiyorsa saat başı bile emzirebilirsiniz. Bir kural gibi emzirmek için 3 saatin dolmasını beklemek durumunda değilsiniz. Bebeğiniz her saat başı istiyorsa bebeğinizi emzirebilirsiniz. İlk bir ayda 3 saatte bir bebeği mutlaka emzirin.

3- Annenin hemen kilo vermek istemesi

Bebek emzirmede yapılan en büyük yanlışlardan biri de bebeğini doğurduktan sonra anne adayının aldığı kiloları hemen vermek istemesidir. Hiçbir anne doğurduktan hemen sonra hızlıca zayıflama çabasına girmemelidir. Diyetinize mutlaka dikkat edin.

4- Sütün yetmediğini düşünerek ek mama vermek

Doğum sonrasında ilk gelen süt yani kolostrum bir tatlı kaşığı kadardır. Bu kadar olması bile bebeğinize yeter. Düzenli olarak emzirme yöntemleri ile sütünüz 3 gün içerisinde yeterli miktarda gelmeye başlayacaktır. Eğer bebeğiniz yaşına uygun miktarda idrar ve dışkı çıkarıyorsa, yeterli derecede kilo alıyorsa sütünüz yeterli demektir. Sütüm yetmiyor endişesine kapılmayın. Sakın 5 aydan önce sütünüz az diye düşünerek doktorunuza başvurmadan bir ek gıdaya başlamayın. Öncelikle mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

5- Ağır egzersiz yapmak

Emziren anneler ağır egzersizler yapmamalıdır. Çünkü ağır egzersizler sütte laktik asidi artırdığından dolayı bebek anne sütünü reddedebiliyor. Daha hafif egzersizler, mesela yoga ve ya pilates yapabilirsiniz.

6-Annenin kilo alacağını düşündüğünden dolayı emzirmemesi

Annelerin yaptıkları en büyük yanlışlardan biri de kilo alacağını düşündüğü için bebeğini emzirmeyi erken kesmesidir. Emzirmek rahmin daha iyi toparlanmasına yardımcı olur. Bu yüzden bebeğinizi emzirmeyi erken kesmeyin. Sağlıklı ve dengeli beslenin. Anne sütünü artıran yiyecekler tüketebilirsiniz.

Bebek Emzirmede Yapılan 9 Hata 4

7-Bebeğe vitamin takviyesinde bulunmak

Eğer bebeğinizi anne sütü ile besliyorsanız bebeğiniz için herhangi bir vitamin takviyesine gerek yoktur. Çünkü çoğu vitamin ihtiyacı anne sütü ile alınmaktadır. Bu tür konuları mutlaka doktorunuza danışın.

8-Canı acıdığından dolayı annenin emzirmeyi bırakması

Yeni annelerin emzirme döneminde yaptıkları hatalardan biri de canları acıdıkları için emzirememeleridir. Emzirme sırasında acı duymanızın sebebi bebeğin meme ucunu doğru bir şekilde alamamasıdır. Yalnızca en ucu alırsa işte bu yüzden acı duyarsınız. Doğru emzirme tekniklerini bilmeniz gerekiyor. Kahverengi kısmı bebeğin ağzına vererek doğru pozisyonu almalısınız.

9-Ağır kokular ve ya parfüm kullanmak

Anne ile bebek ilişkisi önemlidir. Bebek annenin kokusunu yabancılamasın diye kendi kokunuzdan farklı bir parfüm, sabun ve ya ağır kokular kullanmayın.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir