BEBEK GELİŞİM KİTAPLARI NE İŞE YARAR? 3

Bebeklerle ebeveynlerin özellikle annenin bibirine en çok bağlı olduğu dönem emzirme dönemidir. Bu dönemde anne ve bebek çok fazla vakit geçirmek zorundadır ve bu dönemi anne ve baba ne kadar kaliteli şekilde değerlendirirse bebek bu dönemden alabileceği maksimum faydayı sağlamış olur.

Bebeğiniz ilk olarak gözlemleyerek öğrenir. Bebeğinizin etrafında bulunduracağınız bebek gelişim kitapları bebeğinizin algılarını kullanmaya başladığı anlardan itibaren bebeğinizin zeka gelişiminde önemli bir rol oynayacaktır. Bebeğiniz kitaplarda yer alan görseller beyinde bulunan sinaptik bağların gelişimini sağlar. Bebekler iki yaşına kadar az yazılı, bol resimli, sesli ya da kabartlı kitaplarla ilgilenmelidirler. Henüz bebeğin soyut kavramı olmaması dolayısıyla yaşına uygun olmayan kitaplar bebeğin zekasında olumlu rol oynamak yerine bebek için sıkıcı ve zor bir hal alarak okumaya ve anlamaya olan ilgisini de azaltabilir. Bu yüzden bebeğin yaş dönemine ait kitaplar seçilirken bir uzmandan yardım alınması önerilir. Eğer bebeğinize uygun kitapları bulmaya çalışıyorsanız; bebeklerin gelişim basamakları hakkında bilgi sahibi olarak ve kitaplar üzerindeki yaş aralıklarını da hesaba katarak bebeğinize en uygun kitabı belirleyebilirsiniz. Bu aşamada unutulmaması gereken bir diğer nokta ise her bebek aynı şekilde ve aynı sırayla gelişim göstermeyebilir. Bunda bebeğin anne karnından itibaren etkilendiği çevresel fatörler ve kalıtsal etkiler söz konusudur. Bebeğinizi gözlemleyerek ilgisi olan konulara onu yönlendirmek tamamen ebeveynlerin bilinciyle oluşacak bir durumdur. Örneğin bebeğiniz evinizdeki bir balıkla sürekli ilgileniyorsa ona içerisinde balık görseli olan bir kitap almak bebeğinizin dikkatini çekecektir.

BEBEK GELİŞİM KİTAPLARI NE İŞE YARAR? 4

Bebeğinize anne karnından itibaren siz de basit ve bol resim içeren kitaplardan hikayeler okuyabilirsiniz. 2 yaşından sonra ise bebeğiniz birçok şeye dokunma ihtiyacı hisseder. Bu şekilde nesneleri tanımaya çalışır. Okuduğunuz bebek gelişim kitapları karıştırmaya bazen kendi zihninden hikayeleri tamamlamaya çalışır. Bu dönemde çocuklar oldukça meraklıdır. Hayal edebilirler. Çocuklarınızın hikayeleri tamamlamasına izin verin. Kitaplara zarar vermesinden korkmadan onunla birlikte sayfaları değiştirin. Hikayede geçen hayvanları ya da nesneleri resimlemelerde de bulmasına yardımcı olun. Bebeğiniz büyürken sizin en çok ihtiyaç duyacağınız şey ise sabır olacaktır. Bebeğiniz istediğinde sabırla hikayeleri tekrar okuyun, sorduğu sorulara aynı cevapları tekrar verin. Tamamladığı hikayeleri dinleyin. Bebeğinize yansıttığınız ilgisiz bir tutum bebeğinizin bu süreçten uzaklaşmasına sebep olabilir. Henüz sizi anlamayacağını düşünseniz de herhangi bir işiniz varsa ona işiniz olduğunu söyleyin. Bebekler anlamasa bile olaylar arasında basit bağlantılar kurabilirler. Mesela önlüğü takılan bir bebek yemek yiyeceğini farkeder, ya da kapıyı açan birinin gideceğini anlayabilir. Bu sebeple bebeğinize karşı sakin ve olumlu yaklaşımınız bebeğin eğitimine etki eder.

Bebek gelişim kitapları bebeğinizin gelişiminde en çok faydalanacağınız eğiticilerdir. Eğer bebeğinizin gelişiminde onu doğru bebek gelişim kitaplarıyla tanıştırır ve bebeğinizin eğitiminde etkin rol oynarsanız bebeğinizin gelişiminin de olumlu bir yönde değiştiğini gözlemleyebilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir