Bebek Gelişimi - Sağ Beyin Sol Beyin 5

Sevgili anne ve babalar; çocuğunuzun zeka gelişimine katkı sağlamak istiyorsanız bebek gelişimi hakkında sağ beyin sol beyin bilgilendirmeli yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Daha önce başka bir yazımızda ay ay bebek gelişimi hakkında bilgilendirme de bulunmuştuk. Linke tıklayarak yazımıza ulaşabilirsiniz.

Öncelikle işinizi şansa bırakmayın. Bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren içgüdüsel ihtiyaçlarının yanında öğrenme ve merak eğiliminde olurlar. Yeni doğmuş bir bebeğin parlak renkler ve ani sesler karşısında verdiği tepkiyi hepimiz çok iyi biliriz. İleriki aylarda eline aldığı bir oyuncağı yeniden icat edecekmişçesine merakla incelemesi dikkatinizden kaçmamıştır.

1 yaş bebek gelişiminde de oldukça önemli olan konulardan biridir. Çocukların bu öğrenme merakının giderilmesi ve ona verebileceklerinizin en iyi algılanma süreci 6 ila 48 ay arasında büyük ölçüde tamamlanır.

Zekanın geliştirebilir bir  doğal düzenek olduğunu düşünürsek, bu verimli süreyi en iyi şekilde değerlendirmek gerekmektedir.

SAĞ BEYİN (YARATICILIK)

Beyin sağ ve sol olmak üzere 2 bölümden oluşur. Birbirleriyle genelde yoğun bir iletişim halinde olsalar da sol beyin, mantıklı sistematik ve analitik düşünmeyi sağlayan fonksiyonlara sahiptir.

Sağ beyin ise daha yaratıcı, duygusal ve sanatsal düşünmektedir. Yaratıcılık düzeyi sağ beyindedir.

Sözlük anlamıyla yoktan var etmek ya da bilinen kavramlar üzerinde yoğunlaşarak yenilerini elde etme, olarak bilinen “yaratıcılık” beynin sağ yarısının etkin olarak gösterdiği faaliyetlerin ürünüdür.

Çocuğunuzun görsel nitelikli objelere, renkli ve müzikli materyallere olan eğiliminin keşfettiğinizde, geliştirilebilir bir sanatsal yöne sahip olduğunu anlayabilirsiniz.

Çağımızın bilimsel ve teknik gelişmelerinde sol beynin çok önemli bir yeri olduğu kabul edilir. Eğitimde bilgi, yabancı dil, matematik ve tarih sol beyni gerektirir. Bu yüzden sol beyin çalıştırılır.

Okul öncesi çocuklar daha çok renkler ve görüntülerle düşünebilme gibi dış etkilere daha açık ve çok farklı fantezilere sahiptir. Fakat okulda bu özellikler bastırılınca sol beyin aşırı zorlanır ve sağ beynin bazı fonksiyonları da yüklenmek zorunda kalır. Bu arada zayıf kalan sağ beyin hırçınlaşınca çocuklarda bir takım ruhsal dengesizliklerin başladığı saptanmıştır.

Bebek Gelişimi - Sağ Beyin Sol Beyin 6

BEYNİMİZİN SAĞ VE SOL LOBLARININ FONKSİYONLARI (beyin lobları)

Sağ beyin mi sol beyin mi daha zeki ?  Sag beyin sol beyin özellikleri

Beynimizin sol yarısı kelimelerle düşünür, sol beyin anahtarı kelimelerdir yani sol beyin kelimelerle çalışır.

Sağ beynin anahtarı ise görüntülerdir. Görüntülerle çalışan sağ beyin yarısı daha çok duygusal algılamalardır ve görüntülerle çalıştığında bu bölümde olanları her zaman bilinçli olarak açıklamayız.

Biz ikisini de çalıştırmalıyız. Beynimizin her iki yanını aldığımız kararlarla aktif olarak katmadığımızda, hayatımızda birçok iniş ve çıkışlar meydana gelir.

DUYGUSAL SAĞ BEYİN

Dili en çarpıcı, ince tanımlama ve sağ bölüm zor ve karmaşık bağlantıları kavrayabilir, doğru tepki verebilir.  Sembollerle duyusaş ayrıntılarla inceler. Sağ beyin adım adım düşünmez ve bir bütün üzerine yoğunlaşır. Birçok değişik şeyi ve “aynı zamanda hepsini bir bakışta” işleyebilir.

Ancak duygusal işaret ve uyarıları değerlendiren sağ beyin, korku ve endişe içinde olabilir.

MANTIKSAL SOL BEYİN

Yazma işini sözcüklerle yapar. Zor ve karmaşık bağlantıları zorlukla ve adım adım verileri yerine yerleştirerek koyabilir. Kesin bir zaman sınırlaması içerisinde düşünebilirler. Yani adım adım düşünebilirler.

Sol beyin herşeyi bir anda algılayamaz. Bir bütüne yoğunlaşamaz. Beynimizin sol yanı bir problemi dikkatle çözer ve sonuca ulaştığı zaman sonucu kendisine göre olumlu olarak görür.

Bebek Gelişimi - Sağ Beyin Sol Beyin 7

MANTIKLI ÇOCUĞUN ÖZELLİKLERİ

Beynin sol yarısının mantıksal düşünme yetilerini sağladığından söz etmiştik. Bu grupta yer alan çocuklar olaylar ve objeler karşısında sorgulama ve tatmin edici cevaplar alma eğilimindedir.

Herhangi bir göstereceğiniz görsele baktığında renklerin ve şekillerin arasında var olan asıl ifadeyi görse de daha fazla ayrıntıya dikkattini toplaması , mantıksal özelliğini gösterir. Çocuk bütün birşeyden ziyade parça yani ayrıntı gözetir.

Bebek gelişimi ve çocuk gelişimi bilgilendirmemiz bu şekildeydi. Bilgilenme için ayrıca sitemizde bulunan sağ beyin sol beyin kitaplarımızdan yaralanabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir