Bebek Gelişimi Üzerinde Müziğin Faydaları 1

Bebeğinize müzik dinletmek anne karnından itibaren hem zihinsel hem fiziksel gelişimlerine katkıda bulunmak demektir. Müzik ile büyümek, hatta çocuğunuzun ilerleyen dönemlerde enstrüman çalması onun için her açıdan yararlı olacak bir aktivitedir. İşte bebek gelişimi üzerinde faydaları kanıtlanmış olan müziğin bebeğiniz için 10 faydası..

Müziğin bebeğiniz üzerinde sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkisi vardır. Anne karnından itibaren bebeğin müzik ile büyümesi onun için oldukça faydalıdır. Bebek henüz işitme kapasitesi gelişmemişken uterusun içerisinde, dışarıdan gelen titreşimleri kafatası kemikleri ve annenin leğen kemiği arcılığı ile algılamaktadır.

Bebekler 7. haftadan itibaren müzik titreşimleri veya diğer sesler bebekte ilk gerçek emosyonel tepkilere yol açar. Ellerine ve dudaklarına hafifçe dokunan bu ses dalgaları ile bebeğiniz heyecan ve duygulanma içerisine girecektir. Hamilelik ilerledikçe titreşimlerin yanı sıra birde sesleri işitme kapasitesi eklenecek. Bebekler sesleri algılayıp, kaydetmeye anne karnında 5 ila 8 aylıkken başlarlar. Fetüs annenin amnio sıvısı ve karın çeperinden geçen yüksek frekanslı seslere duyarlıdır.

Bebek Gelişimi Üzerinde Müziğin Faydaları 2

Müzik Bebeği Sakinleştirir

Müzik bebekleri sakinleştirir ve rahatlatır. Fiziksel ve zihinsel fonksiyonlarını uyararak entelektüel kapasitesinin gelişmesini sağlar. Müzik fetüste bir rahatlık ve uyum etkisi yaratır. Bebeğiniz doğumdan itibaren çevresinden gelen seslere ve müziğe duyarlı olur. Hafif ve alçak frekansta müzikler bebek gelişimi ve onun mizacının etkileyecek bir işitsel hafıza ile donanmıştır. Uykuya geçiş içinde öncesinde bebeğinize müzik dinletebilirsiniz. Mozart ve Barok müzikşerin rahim iç seslere daha yakın olduğunu bundan dolayı bebeğe dinletilmesinin yararlı olduğu ispatlanmıştır.

Bebeklere müziğin faydaları;

  • Bebekleri rahatlatır ve sakinleştirir.
  • Konsantrasyonu destekler.
  • Bebeğin hayal gücü ve yaratıcılığına katkıda bulunur.
  • Ses ve dil gelişimine katkıda bulunur.
  • Müzik sayesinde çocuğunuz kendisini daha özgüvenli, rahatlamış ve güvende hisseder.
  • Çocuğun müzik anlayışını, melodilere ve seslere olan ilgisini geliştirir.
  • Müzik ile ilgilenen ve bir müzik aleti çalan çocukların motor gelişimi ileride gider.
  • Hafızaya alma gelişir.
  • Çevresine karşı daha meraklı olur ve algılama kapasitesi gelişir.
  • Müzik ile büyüyen çocuklar başkaları ile yaşamaya alıştığı ve iletişim kapasitelerinin daha gelişkin olduğu bilinmektedir.

Aşağıdaki sesli kitaplarımızdan yararlanarak bebeğinizin müzik ile gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir