Bebek Mamasının Hazırlanması 3

İlk haftalarda bebeğiniz sık sık acıkacağı için mamasını önceden hazırlayıp buzdolabında saklamanız çok daha iyi olur. Bebeğinize dokuz aylık olana dek süt çocukları için hazırlanmış mamalardan vermelisiniz. Bu mamalar işlenmiş inek sütünden yapılır. Bebeğinizi ne tür mamayla besleyeceğinizi doktorunuza danışmalısınız. Bebeğe vermeye başladığınız bebek mamasının türünü ve markasını değiştirmeniz onun midesini bozabilir; doktorunuza danışmadan böyle bir şey yapmayın. Bebeğinize bir yaşından önce inek sütü içirmeyin.

Mamanın Hazırlanması

Bebek maması tarifi ve bebek maması hazırlanmasını anlatacağız. Süt çocuğu için yapılmış mamalar daha ucuz olması ve kolay hazırlanması için toz halinde satılır. Kutunun üzerinde ne ölçülüde suya ne ölçüde toz karıştıracağınız yazılıdır. Tozu kutudan ölçeğiyle ölçeğin içine sıkıştırmadan alın. Ölçekteki fazla tozu bıçağın sırtıyla kutuya dökün. Bu oranlara titizlikle uymanız gereklidir. Mamanın çok az suyla hazırlanması aşırı yoğun olmasına yol açar. Bu da bebeğin aşırı kilo almasına ve böbreklerinin zarar görmesine neden olabilir. Fazla sulu hazırlanan mama ise bebekteki kilo artışını yavaşlatır. Kıvamında hazırlanmış mamayı bebeğinizin doyana dek içmesine izin verin.

Mama hazırlamak için kaynatıp ılıtacağınız suyun taze ve soğuk olması gerekir. Aşağıda sıralanan sular kullanılmamalıdır:

  • Daha önce kaynatılmış ve çaydanlıkta beklemiş suyu kullanmayın.
  • Suyu yumuşatan bir aygıt takılı olan musluklardan alacağınız suyu mama için kullanmayın, sudaki fazla sodyum (tuz) bebeğin böbreklerine zarar verir.
  • Fitre takılı musluklardan alacağınız suyu mama için kullanmayın. Filtrede zararlı bakteriler birikebilir.
  • Maden suyu kullanmayın; içindeki sodyum ve mineraller zararlı olabilir.
  • Niteliğini bilmediğiniz kuyu suyu kullanmayın.
  • Mamayı doğrudan biberonda ya da başka bir kabın içinde karıştırarak hazırlayabilirsiniz.

Bebek Mamasının Hazırlanması 4

HAZIR SIVI MAMALAR

Kimi mamalar 250  mililitrelik karton kutularda, sıvı olarak satılır. Bunlara ayrıca su eklenmesi gerekmez. Ancak biraz daha pahalıdırlar. Karton kutulardaki hazır mamalar UHT ( çok yüksek ısıyla işleme) yöntemiyle hazırlanarak mikroptan arındırılmıştır. Kutuları serin yerde saklamalı, son kullanma tarihini geçirmemelisiniz. Bir kez açıldığında, hazır mamayı buzdolabında en çok 24 saat saklayabilirsiniz. Açılmış kutuyu buzdolabına ne zaman koyduğunuzu hatırlayamayacaksanız, bebeği besledikten sonra kalan mamayı atmanız daha güvenli olur.

BEBEĞİM NE KADAR MAMA İSTER ?

Bebeklerin iştahı günden güne değişir. İlk günlerde altı biberona 100’er mililitre mama koyarak bebeğin iştahını gözleyin. Kilo aldıkça bu miktar bebeğinize yetmeyecek, her beslenmeden sonra daha fazlası için ağlayacaktır. Bu nedenle biberona koyduğunuz mamayı gittikçe arttırmanız gerekecektir. Altı aylık olduğunda 200 mililitrelik mamalar hazırlayabilirsiniz. Kaba bir hesapla, bebeğin gereksinimi olan mama miktarı, günde kilo başına 150 mililitredir.

EK BİRŞEY VERMELİ Mİ ?

Bebeğinizi bebek maması ile besliyorsanız beslenmesine ek olarak birşey katmaya gerek yoktur. Vitamin destekleri ancak bir yaşından sonra, bebeğiniz normal inek sütü içmeye başladığında gündeme gelebilir. Hazırladığınız mamanın içine hiçbir şey eklemeyin. Bu konuda doktorunuz size yol gösterecektir. Hazır mamalar incek sütünden yapıldığı için, pek ender de olsa egzama ya da sindirim bozukluğu gibi alerjilere neden olabilmektedir. Bu durumda olanak varsa anne sütüne dönün. Emzirmeye dönemiyorsanız doktorunuza danışın. Bebekte alerji geliştiğinden kuşkulanıyorsanız zaman geçirmeden doktora başvurmalısınız. Doktor size, besin değerinde eksilmeye yol açmadan proteinleri parçalanmış böylece alerjik tepkilere yol açmayan özel mama seçenekleri gösterebilir.

Marketlerde birçok bebek maması markaları yer alıyor. Bebek maması fiyatları genellikle aynı aralıklarda 45 – 60 tl arasında olanları mevcut. 2018 yılının en iyi “best organic baby food” olarak anılan mamasından bir tanesi ise  Gerber organic baby cereal markasına ait.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir