Bebek Masajı Nasıl Yapılır ? 1

Bebek masajı hem anne hemde bebek arasındaki duygusal bağı geliştirecek ve daha çok yakınlaşmalarını sağlayacak güçlü bir iletişim yoludur. Bebeğinize sabır, sevgi ve şefkat ile dokunmanız onun gelişime büyük bir katkı sağlar. Yazımızda bebek masajı nasıl yapılır ? bundan bahsettik.

Masaj gaz ve dışkılama problemi yaşayan bebeklerin büyük ölçüde rahatlamasını sağlar. Bebeği sakinleştiren ve rahatlatan bedensel ve ruhsal gelişimini olumlu yönde etkileyen keyifli bir etkinliktir. Bebeğinizin bilinçli bir rahatlama yeteneği kazanması büyümenin yaratacağı zorluklar ile başa çıkmasına ona çok fazla yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra masak dokunma uyarısıyla vücutta bir dizi olayı başlatır. Mesela insülin salgılanması artar. Böylece gıdaların emilimi artarak gelişmeyi hızlandırır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir. Anne ile bebek arasında bağı da güçlendirir. Bebek kendini döndürebilme kabiliyetini ancak 3. aydan sonra kazandığı için özellikle ilk üç ayda masaj çok faydalıdır. Bebeğiniz masaj yapma konusunu doktorunuza da danışabilirsiniz.

Bebek Masajı

Gaz problemi de çoğu zaman bebeğe masaj yapma yöntemi ile çözüm buluyor. Bu yüzden ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz masaj yolu ile Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır ? yazımızda bahsetmiştik.

Bebek Masajı

  • Bebeğinizin kolunu kaldırın omuzdan bileğine doğru sıvazlayarak masaj yapın.
  • Bebeğin elini açın ve parmaklarını sırayla nazik hareketler ile ovun. Yukarıdan aşağıya avuç içine doğru ovun.
  • Avuç içiniz ile kollarını yukarıdan aşağıya doğru yavaş ve nazikçe ovun.
  • Bebeğin bacağını tutun ve avuç içiniz ile yukarıdan aşağıya doğru yavaş ve nazikçe ovun.
  • Karnına nazikçe dokunmanız hem gaz çıkarmasına, sindirimine hem de kabızlığı gidermesine yardımcı olur.
  • Bebeğin bacaklarını bileklerinden kavrayarak sol eliniz ile tutun. Dizlerinden bükerek hafifçe karnına doğru bastırın. Bebeğin karın kaslarının gevşemesine yardımcı olur.
  • Elinize bir miktar zeytinyağı ya da bebek yağı dökün. Ellerinizi bebeğin sırtında yanlamasına ileri geri hareket ettirerek masaja başlayın.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir