Bebek Nasıl Tutulur ? 3

Bebeğiniz daha ilk günden hem beslenmeye, uykuya, sıcağa hem de yakınlığa ve sevgiye büyük ihtiyaç duymaktadır. Bebek gelişimi ve bebek bakımı da bu yüzden oldukça önemlidir. Peki bebek nasıl tutulur ? Yeni doğan bebek nasıl tutulur? Ne kadar nazik davranmalıyız ?

Bebekler en tatlı, en saf varlıklardandır. Bebek nasıl tutulur ? Bebek bakmada ve büyütmede en önemli, mutlaka bilinmesi ve dikkatli bir şekilde uygulanması gereken konulardan sadece biridir.

Yapmanız gereken şeylerden bir kaçı; bebeği kucağınıza alırken onunla konuşmak. İletişim kurmak ve bebeğinizin sesinizi duyması sesinizi tanımasını ve kendini daha güvende hissetmesini sağlar.

Sekiz haftalık olana kadar başını kaslarını tek başına kendisini denetleyemeyecek bu yüzden bunu unutmamalısınız. Bunu sağlayana dek onun vücudunu her zaman siz desteklemelisiniz. Her zaman olduğu gibi dikkatlice uzattığınız eliniz ona zarar vermez; bıngıldağı bile sert bir zarla korunmuştur. Eğer bebeğinizi birden bire kucaklamaya kalkarsanız onu sarsarsınız ve korkutabilirsiniz. Kısa sürede, ikiniz de karşılıklı güven duygularının geliştiğini görecek ve rahatlayacaksınız. Bunu siz ve bebeğiniz hissedeceksiniz. İkinizin arasında güçlü bir gen ve sevgi bağı oluşacak. Zaman geçince kaslarını denetlemeye başladıkça sizinle oyunlar oynamaya, beş aylık olunca da başınızın ve omuzlarınızın üstünde hoplatılmaya bayılacaktır.

Eğer bebeğiniz biraz ürkekse, bunu bilerek ona göre hareket etmeniz gerekir. Bırakın oyunların taşkınlık ölçüsünü bebeğiniz kendisi belirlesin.

Yeni Doğmuş Bebeği Yatırıp Kaldırmak

Biraz da yeni doğan bebeği nasıl yatırıp kaldırmalı ve nasıl kucaklamalıyız bundan bahsedelim.

Bebeğinizi genellikle sırtüstü yatırmanız her zaman için doğru bir tercih olacak. Çünkü beklenmedik bebe ölüm tehlikesi, yüzükoyun yatışa göre çok daha azdır. Tıkanıp boğulma tehlikesi de yoktur. Bu yüzden bebeğinizi her zaman sırtüstü yatırmayı unutmayın. Yan yatması ise sırtüstü yatma ölçüsünde güvenli değildir. Fakat yüzükoyun yataya göre daha az tehlikelidir. Bebeğinizin uyanık olduğu zamanlardaysa biraz da yüsüstü yatması gereklidir. Fakat mutlaka her zaman gözü üzerinizde olmalı.

2 Aylık Bebek Nasıl Tutulur ?

Peki yeni doğan bebek ve  2 aylık bebek nasıl tutulmalı..

Bebeğinizi kaldırmak için bir elinizi beline doğru kaydırın. Öteki elinizi de öbür yandan ensesine yerleştirin.

Tüm gövdesini destekleyecek ve başı arkaya düşmeyecek biçimde yavaşça kaldırın.

Başını dirsek içine ya da omzunuza güvenle desteklenecek biçimde dikkatlice yaslayın.

Bebeği yatırırken dikkat etmeniz gereken hususlar ise aşağıda yazdığımız şekildedir. Aynı zamanda bebek başı nasıl tutulur bunun hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Bebeğinizi kaldırdınız ve kucağınızda bir süre tuttunuz fakat sonra yatağına geri koyacaksanız, bebeği tekrar yatırırken bir elinizi mutlaka başının altına, ensesine doğru koyun, öteki elinizi ise bebeğinizin belini kavrayacak şekilde poposuna yerleştirin. Böylece ağır ağır eğilin ve tüm vücudu yatağa denk gelene dek onu bırakmayın.

Poposunun altındaki elinizi hafifçe bebeği sarsmadan kaydırarak çekin. Bu elinizle bebeğin başını hafifçe kaldırarak başın altındaki öteki elinizi yavaşça çekerek bebeğin başının yatağa sert bir şekilde çarpmasına izin vermeyin. Yavaş hareket etmeniz burada çok önemli. Kollarınızı yavaşça çekerek doğrulabilirsiniz.

Yeni doğan bebeğin kolda taşınması

Başı dirseğinizin içine gelecek şekilde, kollarını bacaklarını sarmalayarak tutarsanız bebeğiniz kendini daha güvende hissedecektir.

Yeni doğanın yüzüstü taşınması

Bebeğinizi yüzü yere bakacak, yanağı ve çenesi ise kolunuza dayalı olacak şekilde yüzüstü tutulmaktan hoşlanır.

Emzirirken bebek nasıl tutulur ?

Öncenlikle anne rahat bir pozisyonda ve rahat bir yerde oturmalıdır. Meme başını temiz olması açısından temiz bir ılık bez ile silinmeli. Bebeğinize meme verdikten sonra meme başınızı hafifçe bastırarak bebeğin burnu açık tutulduğundan teninize değmediğinden emin olunmalı.

Emme sırasında meme başının büyük bir kısmının bebeğin ağzında olduğundan emin olun. Emzirme işleminde her iki meme de boşaltılmalı. Genellikle bir meme 10 ve ya 15 dakika kadar sürede boşaltılır. Fakat meme emme işlemi sırasında memeyi emme süresi bebeğe bırakılmalıdır.

Bebek Nasıl Tutulur ? 4

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir