Bebek Odası Hazırlığı Nasıl Yapılmalı ? 1

Bebek odasının olması bir tercih meselesidir. Bununla birlikte sıkışık kent yaşamında çoğu zaman fazladan bir odanız olmadığı için bazen bebeğe oda hazırlamak için oturma odasını, çalışma odasını ve ya kendi yatak odanızı kullanabilir ve yatağı bu odalardan birine koyabilirsiniz. Yazımızda bebek odası hazırlığı nasıl olmalı ? bir bebek odasında bulunması gerekenlerden bahsettik.

Bebeğiniz mutlaka güneş gören ve hava alabilen bir odada uyumalıdır. Eğer oda küçükse geniş görünmesini sağlamak için duvarları beyaz ve ya açık renk yapabilirsiniz. Ayrıca oda daha refah ve rahatlatıcı görünmüş olur.

Bebek Odasında Duvar Nasıl Olmalı ?

Odaya derinlik ve geniş bir görünüm kazandırmak için duvara sabit bir ayna koyabilirsiniz. Duvarlara boya yapılacaksa bebek odaları için özel hazırlanmış toksin içermeyen su bazlı boyalar kullanılmalıdır. Bebeğinizin hayal dünyasını genişletecek duvar kağıdı da seçebilirsiniz. Duvar kağıdı içinse kağıt ustasını bularak 1-2 gün gibi bir sürede duvarları kağıtla kaplatabilirsiniz. Bordürler duvarlara renk katar. Bordürler yapıştırılırken mobilyaların bölmeyeceği ve çocuğun ulaşamayacağı şekilde biraz yukarı doğru yerleştirilmesini rica edin.

Bebek Odası
Bebek OD

Zemin ve Işıklandırma

Bebek odasının zemininde aşırı tüylü ve ağır halılar kullanmamaya özen gösterin. Büyük halıların yerine küçük ve sade kilim tercih edebilirsiniz. Hatta hiç halı kullanmamak zeminin yalnızca parke olması çok daha iyi olacaktır. Çünkü halı alerjik etkenlerin oluşmasına yol açar.

Bebek odasının ışıklandırması güvenlik açısından tavandan yapılmalıdır. Işığı ayarlayabilen bir düğme konumalıdır. Bu şekilde dilediğiniz zaman daha loş yapabilir ve ya yükseltebilirsiniz.

Bebek Odası Hazırlığı Nasıl Yapılmalı ? 2

Bebek İçin Alışveriş

Belkide hamileliğin ve bebek sahibi olacak olmanın en güzel yanlarından biridir bebeğiniz için alışverişe çıkmak. Anne baba adayı bebekleri için en iyisini isterler ve bunu göstermenin yolu da bitmek bilmeyen ve kolaylıkla tuzaklara düşülen alışveriş listelerinde yatar. Kendinizi pazarın sunduğu her ürünü işlevine bakmaksızın almaya zorunlu hissedebilirsiniz. Fakat bebeklerin ihtiyaçları pazarın sunduklarından çok daha basittir.

Örneğin bebek odası için Bebek beşiği seçerken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Daha önce yazımızdada bahsettik, daha fazla bilgi için linke tıklayabilirsiniz. Özellikle uyku kalitesini arttırmalı, süslü olmasına değil taşınabilir ve güvenli olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bebeğinize rahat dönebilme özgürlüğü sağlaması da önemli noktalardan biridir. Bebeğiniz büyüyüp yatağı ona büyük gelmeye başladığında tekrar mobilya yenileme fırsatı başlar. Fakat dönüşebilen mobilya tercih ederseniz böylece masraftan kurtulmuş olursunuz. Ayrıca hem çocuğunuz hem de siz mutlu olursunuz.

Bebek Odası

Anneler ilk aylarda bebeklerini sürekli yanlarında ve özellikle geceleri görebilecekleri mesafede olmak isterler. Bu nedenle bebeğinizi dilerseniz kendi odasında dilerseniz yatak odanızda uyutabilirsiniz. Ailelerin satın aldıkları sepet ve portbebe gibi eşyalar genellikle 3 aydan sonra bir daha hiç kullanılmaz. Seyahatlerde kullanabileceğiniz yatak ise park yataklardır. Park yatak oldukça işe yarar. 4 ila 5 yaşına kadar kullanabilirsiniz. Tekerlekli oldukça için yatağı kolaylıkla her odaya taşıyabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir