Bebek Odası Nasıl Olmalı, Kaç Derece Olmalı ? 3

Bebek odası düzenlenmesinde neler önemli ve bebek odası kaç derece olmalı?

Bebek Odasının Sıcaklığı

Bebekler sımsıkı sarmalandığında ya da aşırı sıcak tutulduğunda, hele bir de hasta ve ateşliyse, beklenmedik bebek ölümü tehlikesi ortaya çıkar. Bebeğin üşütülmemesi de aynı ölçüde önemlidir. Bebeğinizin uyuduğu oda için en uygun sıcaklık derecesi 18 derece dolaylarıdır. Bu, ince giyimli bir yetişkini rahatsız etmeyen bir düzeydir. Yeni doğan bebek odası sıcaklığı 18 derece olan bir odada, atlet ve pijamasıyla yatan bir bebeğin üstüne bir çarşaf ve üç kat pamuklu battaniye örtmek gerekir. Bebeğinizi fazla sıkmadan battaniyeyle sarmalarsanız istemsiz el-kol hareketleriyle kendini uyandırmasını önlersiniz. Bu yöntem genellikle bebeklerin daha kolay yatışmasını da sağlar. Aman dikkat: Bebeğinizi böyle sarmaladığınızda üstüne daha az battaniye örtmeniz gerektiğini unutmayın, yoksa bebeğin aşırı ısınma tehlikesi doğar. Bir yaşından küçük bebekler için kuş tüyü yorgan kullanılmamalıdır.

Bebeğiniz hasta ya da ateşliyse üstünü gerektiğinden fazla örtmeyin. Sıcak su torbası, elektrikli battaniye kullanmayın. Bebeğinizin odasına fazladan ısıtıcı koymayın.

BEBEKLERİN UYKUSU – UYKUDA GÜVENLİK

 • En az iki yaşına gelene kadar bebeğinizi yastıkta uyutmayın. Boğulmasına neden olabilir.
 • Bebeğinizi sırt üstü uyutun. Doktorlar bunun en güvenli yatış olduğuna inanıyor. Yüzükoyun yatırılan bebekler beklenmedik bebek ölümü tehlikesiyle karşılaşabilir.
 • Çarşafı gergin örtülü, yumuşak olmayan bir şilte kullanın.
 • Bebeğinizin çok ısınmamasına ve üşümemesine dikkat edin.
 • Sigara içmeyin. bebeğinizi sigara içilen ortamlardan uzak tutun.
 • Örtülerin içine kaymaması için bebeğinizi yatağına, ayakları ayakucuna dayanacak biçimde yatırın.

Beklenmedik Bebek Ölümü

Her yıl birkaç bebek beşiklerinde beklenmedik biçimde ölüyor. Ani bebek ölümü sendromu denen bu olguya bir açıklama getirilebilmiş değildir. Doktorlar bu tehlikeyi azaltabilecek belirli güvenlik önlemlerinin alınmasını öneriyor. Bebeğinizi her zaman sırt üstü yatırır, sigara dumanından uzak tutar ve aşırı sıcakta kalmasını önlerseniz, beklenmedik bebek ölümü tehlikesini büyük ölçüde azaltmanız olanaklıdır.

Bebeğinizde herhangi bir rahatsızlık olduğunu düşünüyorsanız hiç beklemeden doktoruna danışın.

AYAKLAR AYAK UCUNA KONUMUNDA YATIŞ

Bebeğinizi, ayakları yatağın ayakucuna dayanacak biçimde yatırın ve üzerindeki örtüleri şiltenin altına doğru kıvırın. Böylece örtüler bebeğinizi en çok omuzlarına dek örtecek, yukarı kayıp başını örtmeyecektir. Yatak örtüsünün kazara bebeğin başını örtmesi, beklenmedik bebek ölümü tehlikesini arttıran bir durumdur.

Bebeği Yatağına Yatırırken

Bebekler yüzlerinden ve başlarından ısı vererek vücut sıcaklıklarını düzenler. Bebek yatak örtülerinin arasına kayarsa ısıyı vücudundan kolaylıkla çıkaramaz. Bebeğin yatak takımlarını bu duruma yol açamayacak biçimde düzenleyin. Çok soğuk olmadıkça evin içinde uyuyan bebeğe, başlık giydirilmemelidir.

Sırtüstü Yatış

Doktorlar bebekler için en güvenli yatma biçiminin sırtüstü uyuma konumu olduğunu söylüyor. Bu konumda yatan bebeğin kusarsa boğulabileceğini gösteren hiç bir bulgu yok.

UYKUYA HAZIRLIK

Bebeğinizin karnı doyar doymaz rahatlayıp uykuya dalamadığı zamanlar da olacaktır. Yavaşça sallamak, bir süre sessizce kucağınızda tutmak onu uyutmanıza yardımcı olabilir. Ne var ki önünde sonunda kendi başına uykuya dalmayı öğrenmesi gerekecektir. Dolayısıyla hep böyle uyumaya alışmaması için bu yatıştırma yöntemlerini gerçekten de çok keyifsiz olduğu zamanlarda uygulamalısınız.

EMME

Bebeğiniz emerek sakinleşir. Bunun için en iyisi temiz küçük parmağınızdır. Kendi elini de emebilir. Emzik emmesinde sakınca görmüyorsanız ilk üç ay boyunca, doğal biçimli olanları verin. Daha uzun süre emzik kullanırsa alışabilir, bırakması zor olur.

DOKUNMA

Bebeğinizin karnını ritmik hareketlerle ovmak onu rahatlatır. Uykuya dalmasını sağlar. Ritmi bozarsanız rahatsız olur. Gözlerini kapatana kadar da ara vermeyin.

ASKI

Her yatağa koyuşunuzda uyanıyorsa bebeği askıyla bir süre taşımayı deneyin. Vücudunuzun hareketleri, size dokunuşu onu rahatlatır ve uyumasını sağlar.

SALLAMA

Bebeğinizi uyutmanın bir yolu da onu kucağınızda sarsmadan sallamanızdır. Uyuması biraz zaman alabilir, her yatağa bıraktığınızda uyanabilir. Yine de sallama, bebeğinizi uyutmak için denenmiş, başarılı bir yoldur.

KUNDAKLAMA

Yumuşak bir battaniye ya da pikeyle güvenlice sarmalanmak kimi yenidoğanı rahatlatır. Oda sıcaklığı 18 derece den daha sıcaksa bebeği kundaklamayın. Bebeğinizi birinci aydan sonra hiç kundaklamayın. Gelişmekte olan hareket yeteneklerini olumsuz etkileyebilir.

OTOMOBİL GEZİNTİSİ

Artık iyice çaresiz kalırsanız, bebeğinizi arabaya bindirip yakın çevrede dolaştırabilirsiniz. Otomobilin hafif sallantısı büyük olasılıkla uykuya dalmasını sağlayacaktır. Eve döndüğünüzde onu arabadan özel koltuğuyla birlikte çıkarıp üzerine bir battaniye örtün. Bebekleri aslında yorgun olduğu için huysuzluk yaptığında çoğu anne baba bu yatıştırma yöntemini etkili buluyor.

BÜYÜK BEBEKLERDE UYKU ALIŞKANLIKLARI

Yaklaşık altıncı aydan sonra yatağa gidiş hep aynı saatte ve düzen içinde olursa bebeğinizin uyuması kolaylaşacaktır. Bebekler alışkın oldukları şeyleri yapmaktan hoşlanırlar. Bu aydan sonra her yerde kolayca uyuyamayabilir, uyku düzeni tatil, yolculuk gibi alışkın olmadığı ortamlarda kolayca bozulabilir.

Onunla her gece, yatmadan önce “uyku öncesi söyleşisi” yapmalı, evden uzakta olsanız bile bunu her gün sürdürmelisiniz. Yatma zamanı eğlenceli bir hale getirilirse günün sevdiği bir parçası olur.

Bebek Odası Nasıl Olmalı, Kaç Derece Olmalı ? 4

YATMA ZAMANI

Bebeğinizin yatma zamanını saptamak size ve eşinize kalmıştır. Bunu her gün uygulayabileceğiniz ve yeterli zamanı ayırabileceğiniz biçimde düzenlemelisiniz. Hem sizin hem de eşinizin evde olacağı kadar geç, ama başka konulara zaman bırakacak kadar da erken olmalı. Akşam 6 ile 8 arası en uygun saatlerdir.

UYKU ALIŞKANLIKLARI

 1. Her akşam aynı şekilde başlayın. Banyo hem rahatlatıcı hem de eğlencelidir. Suyu pek sevmiyorsa, birlikte oynayacağınız yirmi dakikalık yorucu olmayan bir oyun onu gevşetir.
 2. Yatmadan önce besliyorsanız, bu işi odasında yapın. Böylece odasını uyku cezasını çekeceği kötü bir yer olarak değil, annesiyle bir şeyleri paylaştığı “dost” bir yer olarak algılayacaktır.
 3. Bebeğinizi yatağına koyun. Yaşını doldurduysa, yanına ayıcığını ya da başka bir yumuşak oyuncak bırakın.
 4. Artık eşiniz de gelip size katılabilir. Bu yarım saat içinde yaptıklarınız hep aynı düzende ve bebeğiniz için olabildiğince eğlenceli olmalı. Artık günün bittiğini de ona açıkça göstermelidir.
 5. Bebeğinize en sevdiği masalları okuyarak rahatlamasını, sakinleşmesini sağlayın. Sizi dinlemediğini düşünüyorsanız hemen vazgeçmeyin.  Yorgun olduğu için gösterdiğiniz resimlere her zamanki canlı tepkiyi vermeyebilir, ancak bu sizi dinlemediği anlamına gelmez.
 6. Koynuna en çok sevdiği oyuncak bebek ya da ayıyı yatırıp bebeğinize iyi geceler öpücüğünü verin. Işığı kısın ya da gece lambasını yakın. Onu birdenbire yalnız bırakmayın, odadan çıkmadan önce bir süre oyalanın.

Bebeğin uykusu ile ilgili tüm bilgilere Bebek uykusu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir