Bebek Yatağı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler 1

Beşik seçimi kadar bebeğin anne babasının odasından doğru zamanda ayrılması sağlıklı bir uykuya sahip olması için önemli faktörler arasında yer alır. Yazımızda bebek yatağı seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri listeledik.

Bebek hastaneden eve geçtikten sonra annesinin baş ucunda ama kendi beşiğinde uyumalıdır. Yenidoğan bir bebek annesinin koynunda uyumamalıdır. Ne yazıktırki bir çok bebek ölümü bu şekilde gerçekleşir. Bebek kendi yatağında sırt üstü yatırılmalıdır. Bebekler otomatik olarak yatarken kafalarını sağa sola çevirirler.

Büyükten sonra da her zaman sizinle yatmasına izin vermemelisiniz. Yatakları doğru zamanda ayırma ile ilgili oluşturduğumuz Yatakları Ayırma Zamanı başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sessiz Ortam ve Sakin Müzik

Uyku zamanı geldiğinde bebeğin derin ve kaliteli bir uykuya dalabilmesi için gerekenler ortamın sessiz, sıcak, huzurlu ve loş olmasıdır. Güneş gören ve havalandırılabilen bir odada uyumasını sağlayın. Oda ısısı genelde 21-25 derece arasında olmalıdır. Bebeğiniz uykuya dalmadan önce sakin ve dinlendirici bir müzik açabilirsiniz. Bunu düzenli olarak yaparsanız bebeğinizin uyku saatinin geldiğini anlamasını sağlamış olursunuz.

bebek yatağı

Ten Kokunuzun Sindiği Çarşaf

Bazen anne babalar bebeğini kendi yatağında uyutmaya çalışır. Bu alışkanlık olup anne ile babaya rahatsızlık verebiliyor. Bu alışkanlıktan kurtulmak için sizin yatmış olduğunuz ve ten kokunuzun sindiği çarşafı bebek karyolasına serin ve iki gün bebeğinizi bu çarşaf içinde kendi beşiğinde uyutun. Zamanla bebek yatağa alışacak ve kendi beşiğinde uyuyacaktır.

Bebek Yatağı Doğal Malzemelerden Olmalı

Bebek beşiği seçerken özellikle dikkat etmeniz gerekenlerden biri de malzemenin doğal olmasıdır. Güvenlik ve sağlık açısından değerlendirildiği zaman ahşap malzemeler en iyileridir. Ahşap beşik hem sağlıklı hem de sağlamdır. Tek kötü yanı ise ağır olmasıdır. Bebek odasında masif ahşap ağacı doğal yapısı nedeni ile çok sağlıklıdır ve en çok tercih edilenler arasındadır.

bebek yatağı

Ayrıca beşiğin güvenli olmasına da dikkat etmelisiniz. Piyasada portatif olarak bilinen taşınabilir bebek beşiklerinde bu özelliği sağlamak için hafif malzeme kullanmak, tekerlekli ayaklar ve katlanabilir dizayn özellikleri bulunur. Seçim yaparken güvenilir, sağlam ve sağlıklı olmasını göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir