Bebek Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı ? 1

Hiç, bebeğinizin doğru pozisyonda yatıp yatmadığını düşündünüz mü ?Doğum sırasında ve ya ilerleyen aylarda bebeğin yatış pozisyonuna bağlı olarak gelişen kafatası şekil bozuklukları ebeveynlerin paniğe kapılmasına neden olabiliyor. Bebek yatış pozisyonu nasıl olmalı ? Bebeğiniz doğru pozisyonda yatıyor mu ? Tüm bu soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Bebek yatış pozisyonu oldukça önemli bir konu aslında. Bebeğinizin kafatası şekil bozukluklarına sebep olabiliyor. Başın sağlıklı bir şekilde büyümesi bebeğin beyninin de sağlıklı bir şekilde büyüdüğünü göstermektedir. Özellikle bebeğin ilk aylarda en hızlı büyüyen vücut bölümü kafatası olmaktadır. Bebeğinizin tüm vücudu gibi kolaylıkla şekil değiştirebilmektedir.

Bıngıldak bebeklerin başının ön bölümünde bulunmaktadır. Başın ön bölgesinde bulunan bıngıldak 9 ila 18.aylar arasında kapanır. Kesinlikle hassas olduğundan dolayı dikkat edilmesi gereken bir bölgedir. Bu dönemde ebeveynler, bebeklerinin kafasının arkasındaki düzlük ve diğer taraflarındaki asimetrik bozukluklar nedeni ile panik yapmaktadır.

Bebek Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı ? 2

Bebeğin Kafatası Şekil Bozuklukları Nedenleri

Bebeğinizin kafatasındaki şekil bozuklukları genellikle aşağıdaki sıraladığımız nedenlerden dolayı kaynaklanır;

  • Boyun kaslarındaki kısalıktan dolayı
  • Bebeğin anne karnındaki duruş pozisyonundan dolayı
  • Bebeğin küvözde kalmasından dolayı
  • Bir yaşından önce yastık kullanmak
  • Son olarak doğumun uzun ve oldukça zor olmasından kaynaklanır.

Kafatası şekil bozukluklarının bir kısmı kalıcı olabilmektedir. Bazen kafatası şekil bozuklukların doğumdan sonra bazı aileler tarafından farkedilebiliyor ve kendi halinde zamanla düzelir diye doktora danışılmıyor ve bekleniyor. Böyle bir durumda mutlaka uzman bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz. Bunun için erken teşhis ve önlemlerin alınması oldukça önemlidir.

Bebeğin boyun kasındaki kısalık ve ya gerginliğin %85-90 oranında baş şekil bozukluğuna sebep olduğunu ortaya koymakta olan araştırmalar vardır.

Bebek Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı ? 3

Bebeğin Yatış Pozisyonu Önemli

Bazen yatış pozisyonundan kaynaklanan şekil bozuklukları da olmaktadır. Bunu bebeğinizin yatış pozisyonunu değiştirerek düzeltmek mümkün. Bunun için kafadaki deformasyon ilk fark edildiği zaman bebek 6. ayından küçükse ve deformasyon hafif ve ya orta şiddetli ise pediatri uzmanının yönlendirmesi ile öncelikle 1-2 ay yatış pozisyon değişimi ile düzelmesi beklenmektedir. Ara sıra bebeğiniz yatarken pozisyonunu değiştirin. Yani bebeği sırt üstü yatırırken başının düzlüğün olduğu yerin zıt tarafına dönük yatırabilirsiniz. Basit gibi görünsede biraz zordur. Çünkü bebeğin boyu kasında bulunan gerginlik ve kısalıktan dolayı zorlaşır.

Bebeğiniz zaten uyurken ısrarla yatırıldığı yönün tersine dönebilmektedir. Bu durum için bir fizyoterapist ile çalışabilirsiniz.

Erken Teşhis Her Zaman Önemli

Bebeklerin kafatası on üç ay sonra kemikleşmektedir. Bu durumda en kritik dönem 3-8 ay arasıdır. Bu aylar arasında uygulanan tedaviler olumlu sonuç verebiliyor. O yüzden mümkün olduğunca erken olmakta fayda vardır. 13 ayı geçmiş olan durumlarda ise bebeğin kafatası boyutlarına uygun ve deformitesine özgün kask tasarlanmaktadır. Günün önemli bir kısmında bebeğin kafasına takılan kasklı tedavi yöntemi ile kısa sürede olumlu sonuçlar alınabiliyor.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir