Bebek Yürüteçleri Kullanılmalı mı? 1

Bebeğiniz için Bebek Yürüteçleri kullanmak doğru bir karar mı ? Bebek yürüteç modelleri bir çok çeşidi bulunur. Anne ve babaların en merak ettikleri konulardan biri yürüteçleri kullanmaktır. Bebeğinizin kendi başına ayakta kalması ve yürümesi bir anne ve baba için en güzel anlardan biridir. Onun bu azmini gören anne ve babalar biraz destek ile bebeklerine yardım da edebilirler. Bebeğinizin bedenini kontrol edebilmesi için; hem öğrenmeye hem de bedenini yeterli olgunluğa ulaşmasına bağlıdır. Yürüteç bebeklerin yürüme sürecinde en çok konuşulan konulardan biridir. Bebeğinizin refleksler döneminde yürüteç kullanması duraklamaya ve kesintilere neden olur.

Bebek Yürüteçlerinin Zararları Nelerdir ?

 • Yürüteçte oturma pozisyonunda olduğundan dolayı boyun, bel ve sırt kasları tam gelişemez. Skolyoz ve ya kifoz gibi omurga eğrilikleri az da olsa ortaya çıkabilir.
 • Yürüteçte ev kazaları da gerçekleşebilmektedir. Hızlanması, sert zemine çarpması, merdivende yuvarlanması ve ya sıcak bir şeye tutması gibi ev kazaları olabilmektedir. Bu yüzden riskli bir durumdur.
 • Bebek yürüteçlerinin zararlarında biri de bebeğinizin kalça yapıları tam olarak gelişmediğinden dolayı tüm vücut ağırlığı asimetrik ve ya simetrik olarak kalçalara yüklenmektedir. Bu da onun için zararlıdır.
 • Ayaklarını tam basamayan bebeklerin yürüteç kullanmaları ayaklarına ve kalçalarına fazla; üst bacağa ve uyluk kemiğine daha az yük binmesine yol açmaktadır.
 • Tabanlarına basması gereken bebekler genellikle yürüteci ayaklarının ucu ile iterler. Bu şekilde alışkanlık haline gelir. Bu yürümeyi geciktiren sebeplerden bir tanesidir.
 • Bebeğinizin sağlıklı büyümesi için dengede durması önemlidir. Yürüteç kullanmak yerine bunu daha doğal yollardan bebeğinizin ellerinden tutarak yürümesi ve daha sonra zamanla kendi kendine ayaklanmaya başlarken karşısında durarak onu çağırıp ellerinizi uzatın ve size doğru yürümesini sağlayın.
 • Bebeğin kendi kendine yürümeyi öğrenmesi gerekir. Emeklemesi, sürünmesi, yuvarlanması ve yavaş yavaş yanlarında bulunan eşyalara tutunarak ayağa kalkması gerekir.
 • Bebeğiniz için yere bir örtü sererek onun üzerinde rahat ve özgürce oyuncakları ile birlikte oynamasına izin verin. Bu onun için eğlenceli olacaktır. Rahat bir şekilde yuvarlanmasına izin verin. Böylece bebeğinizin kasları da gelişir.
 • Yürüteç yerine başka alternatif olarak bebeğinizin ayağa kalkıp yürüteceği bir ilk adım yürüteç satın alabilirsiniz. İterek oynayabileceği tekerlekli oyuncaklar bir çok yerde bulunmaktadır. Bu tarz oyuncaklar bebeğiniz için daha faydalıdır.
 • Bebeğinizin fiziksel, zihinsel ve psikolojik açıdan sağlıklı bir yapıya sahip olması için yürüteç tavsiye edilmemektedir.
 • Aslında bakıldığı zaman bebeğinizin için herhangi bir yararı olmuyor yalnızca bebeğiniz oyun zannettiği için ona eğlenceli gelebilir fakat bebek yürüteçleri yarar değil genellikle bu sonuçlara bakılınca zararlı olduğunu görüyoruz.

Bebeklerde Yürüteç

Bebeğiniz için oynayabileceği oyuncak arıyorsanız oyuncaklar kısmımızda yer alan oyuncaklara göz atabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir