Bebekle Tatil Önerileri 7

Yaz aylarında tatili, deniz, kum, güneş üçlüsünü sizin hakettiğiniz gibi bebeğinizde hakeder. Güneş ışınları genel vücut sağlığı için gerekli ve oldukça yararlıdır. Fakat güneşin dik geldiği saatlerde, uzun süreler boyunca güneş altında kalmak ciddi sorunlara yol açabilir. Özellikle hamileler, yaşlılar ve bebekler için daha da dikkat edilmesi gerekmektedir. Bebekle Tatil yaparken dikkat edilmesi gereken durumları sizler için araştırdık.

Cildin Gölgede Güneş Işınlarını Alması

Bebekle Tatil sırasında cildinizin gölgede bile yandığını biliyor muydunuz ? Çocukları güneşin en etkili  ve riskli olduğu 11:00 – 16:00 saatleri arasında denize, havuz kenarlarına götürmemek gerekmektedir. Çocuklara en az 30 faktörlü güneş koruyucular sürülmelidir. Ayrıca çocuğunuzun denize ve ya havuza her girip çıktıktan sonra güneş koruyucusunu tekrar sürmelisiniz.

Bebekle Tatil Önerileri 8

Kıyafetler Düğmesiz Olmalı

Sentetik madde içeren giysiler bebeğinizin cildini tahriş edebilir. Bu yüzden bebeğinize giydirdiğiniz kıyafetler düğmesiz, pamuklu, yumuşak iyi kumaşlardan olmalıdır. Tek parçalı tulumları tercih edebilirsiniz. Bebeğin kıyafetlerinin düğmesiz olmasını önermemizin sebebi bebeğin düğmeleri koparıp ağzına götürebileceğinden dolayıdır. Bebeğinize giydirdiğiniz kıyafetlerin etiketlerinide mutlaka kesmesi ihmal etmeyin. Etiketler bebeğinizin cildini kaşındırarak tahriş olmasına neden olabilir.

Açık Renkler Giydirilmeli

Özellikle yaz aylarında çocukları ve bebekleri çok fazla giydirmek isiliğe sebep olabilmektedir. Buna dikkat etmelisiniz ve kat kat giydirmekten kaçınmalısınız. Çocuğunuz için yaz aylarında kıyafet alacaksanız mutlaka açık renk olmalarına dikkat etmelisiniz. Işığı direkt yansıtan açık pastel renkli giysileri tercih edebilirsiniz. Beyaz, açık mavi, açık pembe, sarı gibi renkler yaz aylarında tercih edilebilen renklerdir. Güneşe çıkmadan önce çocuğunuzun vücuduna ve yüzüne koruyucu ürünler sürmeyi de ihmal etmeyin. Bunlar harici herhangi bir kimyasal içeren kozmetik ürünleri sürmemeye özen gösterin.

Bebekle Tatil Önerileri 9

Ayakkabısı Ortopedik Olmalı

Bebeğinize yaz ve ya kış aylarında olsun ayakkabı seçerken mutlaka ortopedik yapıda esnek olmasına özen gösterin. Bebeklerin ayakları hassastır. Çocuğun ayaklarının terlemesi gerekir. Terlemesi nedeni ile ayakkabının içerisindeki madde çocuğunuzun vücuduna geçebilir. Bildiğiniz markaların ayakkabılarını çocuğunuz için tercih etmelisiniz.

Çocuğunuza Şapka Takın

Giydirdiğiniz kıyafetlerin çocuğunuzun vücudunu sıkmaması gerekir. Bebeğinizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için mutlaka siperlikli şapkalar takarak başını korumalı ve gözlerinide bebeğinize uygun bir gözlük katarak korumalısınız. Yaz aylarında mutlaka bebeğinize şapka takmadan ve yüzüne güneş kremi sürmeden dışarıya çıkmamaya özen gösterin.

Bebeğinizi Kat Kat Giydirmeyin

Yaz aylarında bebeğinizi kat kat giydirmemeye özen gösterin. Siz ebeveyn olarak nasıl giyiniyorsanız bebeğinizinde yalnızca bir kat fazla giyinmesi bebekler için yeterlidir. Yaz aylarında ev ortamında sıcaklığın yüksek olduğu zamanlarda bebeklerin yalnızca bir kat rahat pamuklu giysiler giymesi en iyisidir. Yalnızca kış aylarında bebeğinizi daha sıkı giydirmeye dikkat edin.

Bebekle Tatil Önerileri 10

Kıyafetlerde Kimyasallara Dikkat

Yaz aylarında özellikle çocuklar dışarıda oynamayı çok sevdiklerinden dolayı çok enerji sarfeder ve genellikle terlerler. Bu yüzden çocuğunuza sentetik, naylon olmayan pamuklu giysiler giydirmeyi tercih edin. Naylon ve sentetik giysiler çocuğunuzun daha çok terlemesine ve içeriğindeki kimyasal maddelerden dolayı da alerji gibi cildine zarar verebilecek durumlar oluşturmasına neden olur. Piyasada bir çok mağazada süslü püslü fakat naylon olan kıyafetler görmek mümkün. Bu süslü kıyafetlerin yerine pamuklu yumuşak kumaşları tercih etmelisiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir