Bebekle Yolculuk Öncesinde Almanız Gerekenler 1

Çocuğunuz ile yolculuğa çıkmak zor gibi görünsede ihtiyaçları yanınızda olduğu zaman çok daha rahat ve konforlu bir yolculuk geçirebilmeniz mümkün. Hatta bebeklerin çoğu seyahat etmeyi çok severler. Yazımızda bebekle tatil öncesinde yanınıza almanız gerekenlerin listesini paylaştık.

Eğer bebekle araba yolculuğu yapıyorsanız oto koltuğu olması şart. Oto koltuklarının değerlendirilmesinde birçok uluslararası test merkezi ve sertifikasyon bulunmaktadır. İçlerinde en güvenilir ve bilinir olanı Almanya merkezli “”ADAC” test merkezidir. Ayrıca uluslarası oto koltuğu normlarını belirten ECE R129 ile kalıp plastiğinin kalınlığı, montaj konusundaki kullanıcı dostu düzenlemeler, 15 aya kadar geriye bakar kullanım zorunluğu gibi yeni standartlar da oluşturulmuştur.

Oto koltuğu bebeğiniz ile arabada olan yolculuğunuzu hem daha konforlu hem de daha güveli yapmanızı sağlar. Bebeğin güvenliği için mutlaka arabada oto koltuğu bulundurun. Siz ani bir fren yaptığınız zaman ve ya dönüşlerde bebeğinizin sarsılmadan yolculuk yapabilmesini sağlar. Ayrıca oto koltuğunun kaliteli ve güvenilir olmasına da dikkat edin.

Bebeklikten itibaren kullanılabilen oto koltuğunda mutlaka bulunan ve bulunması gereken güvenlik özellikleri aşağıdaki gibidir..

 • Koltuk bazası
 • Yan darbe önleyici korumalar
 • Üst kemer bağlantısı (top-tether)
 • Araç emniyet kemeri bağlantısı
 • 360 derece dönebilen I size mekanizması gibi donanımlardır. Isofix bağlantısı sağladığı güvenlik ve montaj kolaylığı sebebi ile özellikle şu sıralar trend haline gelmiş bir özelliktir. Uzun yolda koltuğun yatış kademeleri sizin için çok büyük kolaylık ve en büyük yardımcınız olacaktır.
 • Isofix bağlantısı
Bebekle Yolculuk Öncesinde Almanız Gerekenler 2

Yabancılık çekmemesi için yolculukta yanınıza almanız gerekenler ise;

 • Sevdiği bir battaniyesi ve oyuncağı,
 • Kalacağınız otelde bebek bakım ve oyun odasının olup olmadığına dikkat edebilir ve buna göre yanınıza bir takım bakım malzemeleri almalısınız
 • Derece, bandaj, bebeğin kullandığı ilaçların olduğu bir çanta
 • Bebek seyahat çantası içerisinde mutlaka rahat giysiler ve yedekleri olmalı
 • Uzun yolculukta sıkılmaması için oyuncak, boyama kitabı ve masal kitabı
 • Yeteri kadar bebek bezi ve ıslak mendil
 • Emiyorsa emzik ve biberon

Yaz aylarında yapacağınız seyahatlerde bebeğinizin cildi çok önemlidir. Cildinin tahriş olmaması için oto koltuğunun “nefes alabilen” kumaş özelliği olması oldukça önemli bir ayrıntıdır. Bir oto koltukta bu özelliğin bulunmasına dikkat edin. Özellikle yeni doğan bebek için koltuğun iç pedi ve emniyet kemeri pedinin de aynı şekilde nefes alan kumaşa sahip olması olmazsa olmaz özelliklerden bir tanesidir.

Ayrıca koltuk arkası – araç içi organizer, koltuğa entegre bardaklık gibi aksesuarlar ile bebekle yolculuk daha rahat ve daha keyifli hale gelebilir. Eğer çocuğunuz oto koltuğunda seyahat etmek istemiyor ve emniyet kemerini de takmak istemiyorsa yöntem olarak kucağınıza alma gibi bir alışkanlığı kesinlikle yapmamanızı öneririz. Onu oto koltuğuna alıştırmaya ve sevdirmeye çalışın. Oto koltuğuna oturtup eline sevdiği bir oyuncağı ve ya telefon, tablet gibi özellikle yeni nesil çocukların oynamaktan en çok keyif aldıkları şeyleri verebilir ve böylece sıkılmadan vakit geçirmesini sağlamış olursunuz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir