Bebekler Neden Isırır ? 1

Bebeklerin bazılarında atma davranışı görülürken bazıları ısırma davranışı gösterir. Peki bebekler neden ısırır ? Çocuklarda ısırma davranışı ile ilgili merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Çocuklarda ısırma davranışı genellikle 3 yaşına kadar devam eder. Fakat bu geçici bir alışkanlıktır. Çocuklara göre ısırma hareketi bir oyun şeklidir. 1 yaşın altındaki bebeklerin keşfetme amaçlı her şeyi ağzına götürdüğünü bilirsiniz.

Çocukların sık yaptığı davranışlardan biri de atma davranışıdır. Atma davranışı sergileyen çocuklar genellikle eline ne geçse fırlatıp atarlar. Yazımızın devamı için linke tıklayabilirsiniz.

Çocuğunuzun ısırma davranışı gösteriyor olmasını onun yaramazlığı olarak nitelendirmek doğru değildir. Yaramaz olduğu için yapmıyor. Bu davranışı kendisini henüz nasıl ifade edeceğini bilemediğinden dolayı yapıyordur. Özellikle 3 yaşına kadar olan çocuklar bazen kendilerini ifade etmek zorlanabilirler. 3 yaşından büyük çocuklar sizi ve ya bir başkalarını ısırıyorsa bu sizin onunla ilgilenmenizi istediği içindir. İlginizi üzerinden eksik etmeyin.

Sizi ve ya bir başkasını ısırmasının alışkanlık olmasını engellemek için onu durdurmanız gerekiyor. Çocuğunuza bu davranışı sergilediği anda bunun doğru bir şey olmadığını ona güzelce anlatmaya çalışın. Başkalarını ve ya sizi ısırmak yerine oyuncaklarına odaklanmasını ve ya size seslenerek sizden ilgi ve alaka görebileceğini bilmesi gerekiyor.

Bebekler neden ısırır

Isırma Davranışı Ne Zaman Başlar ?

Isırma davranışı özellikle 18-24 aylar arasında daha yoğun olarak görülmektedir. Çünkü bu aylarda çocuklar daha da inatçılaşmaya başlarlar. Bazen söylediğinizi dinlemez ve kendi kafasına göre işler yapmaya çalışırlar.

Kendinizi de gözlemlemeniz çok önemlidir. Çocuğunuza sevginizi gösterirken onu sıkarak ve ısırarak gösteriyorsanız çocuğunuzda da istemsizce bu davranışı sergileme huyu gerçekleşmiş olabilir.

Bebekler Neden Isırır ? 2

Neler Yapabilirsiniz ?

Çocuğunuz eğer bir arkadaşı ile özel bir eşyasını paylaşmak istemiyorsa onu zorlamamalısınız. Paylaşıldığı taktirde ısırma davranışını gösterebilir. Kendine ait, paylaşmak istemeyeceği eşyaların olmasına saygı göstermelisiniz. Kendisini ifade etmesi için çocuğunuzu karşınıza alıp iletişim kurmaya çalışmalısınız. Davranışının iyi olmadığını ona belirtebilirsiniz.

Eğer çocuğunuz öfkeden dolayı ısırıyorsa öfkelendiği durumları gözlemleyin ve bu durumları ortadan kaldırmaya çalışın. Isırılan kişiyi telkin etmeye çalışın. Çocuğunuz eğer sizden ilgi çekmek istiyorsa bu davranışına ilgi göstermemiş olursunuz. Olumsuz davranışı ilgi ile ödüllendirmekten sakının. Çocuğunuza ısırma davranışını sergilemesi gerektiğini anlattıktan sonra ona farklı hareket ve ya sözcüklerle kendini ifade edebileceğini söyleyin. Isırmak yerine “hayır, dur” gibi sözcükleri kullanabilir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir