Bebekler Neden Kusar ? 1

Sürekli kusmak bebeklerde ve çocuklarda sıkça görülebilen doğal bir durumdur. Genellikle bebekler ilk aylarında iken bu durum çok daha fazla görülür. Hatta anne ve babalar “bebeğim çok kusuyor ne yapmalıyım ?” diye düşünerek endişeye kapılabilirler. Fakat çoğu zaman bebeklerde kusma nedenlerinden biri büyüme sürecinde görülebilecek bir durumdur. Bazen ise hızla tanınması gereken ciddi hastalıkların bulgusu da olabilir. Bebekler Neden Kusar ? Kusma sebepleri nelerdir ?

“Bebekler neden kusar ?” diye düşünen anne ve babalar, bebeklerin kusmalarının aslında iki sebebi vardır. Yenidoğan bebeklerin bir çoğunda ilk aylarda sürekli kusma görülür. Bu aslında normal bir durumdur. Bebeklerde kusma genellikle büyüme sürecinde görülen bir şeydir. Bebeğin büyüme sürecinde olduğundan dolayı mı yoksa ciddi bir hastalığın belirtisinden birisi mi olduğunu bilebilmek için bebeğin yaşı, kusmanın sıklığı, şekli, içeriği, bebeğin iyilik hali, görünümünde bir değişiklik olup olmaması ve diğer belirtiler ile tespit edilmektedir. Bebeklerin kusması genellikle bebeğin beslenmesinden bir saat sonra bir çorba kaşığı kadardır ve kusmanın kıvamı süt kesiği gibidir. Bebeklerin mide hacminin ve esnekliğinin az olması, bebeklerin beslenme sırasında aşırı hava yutması ya da aşırı miktarda beslenmeleri bebeklerde normal sayılabilecek kusmaların en sık nedenlerindendir. O yüzden bu tür normal kusmalarda endişelenecek bir durum yoktur.

Fizyolojik kusmaların sıklığı dik pozisyonda beslenme, besinlerin fazla gelmesi, kıvamının arttırılması, uygun teknik ve uygun zamanda gaz çıkarma gibi kolay uygulanabilecek önlemler ile azaltılabilir.

Bebeğinizde normal kusmaların bir çoğu 1 yaşından sonra düzelmekte. Katı gıdalar ile beslenmesi ve bebeğinizin artık oturması, oturarak yemek yemesi gibi durumlar kusmayı düzelmektedir. Normal kusma olarak değerlendirebilmek için anne ve babaların dikkat etmesi gereken durumlar; bebeğinizin kilo alımının yeterli olması, genel durumunun iyi görünmesi, kusma ile birlikte olan başka bir rahatsızlık ( huzursuzluk, ateş, öksürük, sarı kusmak, ishal gibi ) görülmemesidir. Bu gibi rahatsızlıklar yoksa bebeğinizin kusması normal bir kusma olarak sayılabilir.

Bebekler Neden Kusar ?

Bazen anneler bebekleri ağlasada, yemek yemek istemese de zorluyorlar. Bebek ağlarken beslenme konusunda inatçı olunmamalıdır. Çünkü bebek daha çok hava yutacağı için daha çok kusmasını tetikleyecektir. Bebek kustuğu zaman bebeği yan çevirerek kusmuğun soluk borusuna ve akciğerlere kaçmasını önleyebilirsiniz. Bebeğiniz kustuktan sonra ağız içini yabancı maddelerden temizlemelisiniz.

Bebekler neden kusar ? ” Bebeklerde kusmaya ne iyi gelir ? ” başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz. 

Bebeklerde Kusmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bebeğinizin besin alerjisinden dolayı kusma, ishal, kilo kaybı görülüyor olabilir.
  • Anne ve bebek işikisinin bozulduğu durumda psikojenik kusmalar ortaya çıkabilir.
  • Yeşil renkli, kan içerikli kusmalar, kusma ile birlikte gelen ishal, karında şişlik gibi tehlike içerebilecek durumlara dikkat edilmelidir.
  • Yenidoğan bebeklerde ilk 48 saatte görülen beslenme sonrasında ağız ve burundan fışkırarak çıkan kusmalar sindirim sistemi tıkanıklığının habercisi olabilir. Bu yüzden acil müdehale edilmesi gerekmektedir.
  • Birkaç ay sonra başlayan ve 1 yaşından sonra da geçmeyen gıda reddi ile birlikte oluşan kusmalar normal kusma olarak sayılmazlar.
Bebekler Neden Kusar ? 2

Bebeklerde Kusma İçin Yapabilecekleriniz

  • Bebeğinizi fazla emzirmeyin.
  • Bebeğinizi emzirdikten sonra çok sallamamaya dikkat edin.
  • Kustuğu için katı gıdalara yüklenmenize gerek yok. Bebeğinizin ihtiyacı olduğu besinlerle beslemeye özen gösterin.
  • Bebeğinizle dışarı çıkarken yanınıza mutlaka ıslak mendil ve bebek için önlük bulundurun.
  • Bebeğinizi anne sütü ile beslemeye özen gösterin.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir