Bebekler Rutini Sever 5

Yeni doğmuş bebeğiniz ile hayatınıza başlarken çoğu zaman “bir ömür sizi parmağında oynatacak” duygusuna kapılırsınız. Özellikle de gaz sancısı gibi etkenlerle zorlu başlamışsa bu yolculuk… Ancak bu gidişat her an değiştirilebilir.

Bebeğinizin sağlığı öncelikleriniz arasında ilk sırada şüphesiz. Sağlığı yerinde, karnı tok ve sıkıntısı da yokken görünür bir sebep olmaksızın huzursuzlanıyor ya da uykusu var olduğu halde uyumuyorsa kendi kurduğunuz düzeni gözden geçirmelisiniz.

Herkesin Belirli Bir Saati Var

Dikkat edin, uyandığınız saat, kahvaltı yaptığınız hatta kahvenizi içtiğiniz bile bir saatiniz var. Bebekler için saat kavramı olmadığından onlara “uyku saati, yemek saati ya da banyo ve oyun saati” geldiğini sizin belirlediğiniz bir rutin ile algılatmanız gerekiyor.

Rutin Nasıl Sağlanır ?

İsteyerek ya da istem dışı meme, mama ve kaka iki hecelileri bir döngü içerisinde birbirini takip edecektir. Fakat bunların dışında bebeğinizin algılamasını istediğiniz “sıradaki yapılacağa” onu belirli bir süreçte hazırlamanız gerek.

Örneğin, gündüz uykusuna geçiş. Bebeğiniz gece ve gündüzü ayırt edemeyecek küçüklükte olabilir. Sorun değil. Siz gündüz uykusuna onu daha sesli ve aydınlık bir ortamda hazırlarsanız bu süreç zaman içerisinde ona anlamlı gelmeye başlayacaktır.

Müzikli bir oyuncak edinin. İçeriğinde rahatlatıcı birden fazla melodi yer alsın. Gündüz uykusuna geçiş aşamasında belirlediğiniz bir melodiyi çalın. Gece uykusundan önce de başka bir melodiyi. Bu sistemi oturttuğunuz vakit bir süre sonra bebeğiniz de melodiyi duyduğu anda uyku vaktinin geldiğini anlayacak. Ve yine gündüz ayrı, gece ise ayrı çaldığınız melodiden dolayı zaman içerisinde gece ile gündüz farkını daha da iyi ayırt edebilecek.

Uykusunda ona eşlik edecek bir oyuncağı olsun.

Kesinlikle küçük parçaları olmayan, varsa tüyleri çıkmayan bir oyuncak edinin. Özellikle yumuşaklığı ile sizi bile etkileyen bir nesne olabilir. Bebeğiniz çok küçükken ona sahip çıkmayacaktır. Ancak haftalar geçtikçe kokusuna ve varlığına aşina olduğu oyuncağı ile melodisi eşliğinde yatağına girmek onu rahatlatacaktır.

Burada bir parantez açmakta fayda var: bebeğinizle sık seyahat eden bir ebeveyn iseniz oyuncağı evde unutma riskine karşı hazırlıklı olmanızda fayda var. Çünkü oyuncağı ile uyumaya alışmış bir bebek ev ortamından uzakta zaten uyumakta zorluk çekerken bir de oyuncağının yokluğu ile mücadele etmek durumunda kalır.

Bebekler Rutini Sever 6

Banyo Rutini

Bebeğinizi ilk günlerde mevsimine paralel olarak hergün yıkayabilirsiniz. Bir süre sonra bu sıklık azalacaktır. Ancak bebeğinizi hem sözlü olarak hem de hareketlerinizle banyoya yine bir ritüel ile hazırlamalısınız. Onun giysilerini yanında hazır etmeli, hatta banyo suyunu birlikte hazırlamalısınız. Çoğu bebek su sesini duyduğu anda (keyif alıyorsa eğer banyo yapmaktan) heyecanlanacaktır.

Banyo saatini bir rutine bağlamak sizin için zor oluyorsa tercih etmemelisiniz. Ancak düzenli bir saatte (akşamları ise akşam, gündüzleri ise mümkün mertebe gündüz) banyo yapması bebeğinizin algısını yine banyo rutini konusunda geliştirir.

Banyo sonrası kullandığınız nemlendirici ve benzeri bakım ürünlerini de ihmal etmeyerek, her banyo sonrası onları uygulayarak bebeğinizi rahatlatabilir, bu alışkanlığı da en doğal yolla ona kazandırabilirsiniz. Sonuçta en az hareketli olduğu zamanlarda istediğiniz bakımı bebeğe uygulamak kolay, ancak hareketlenmeye başladıkları aylarda daha önce tanışmadığı bir alışkanlığı ona kazandırmaya çalışarak onun “değerli” vaktini çalmaksa çok çok zor.

Bebekler Rutini Sever 7

Yemek Rutini

Siz nasıl ki anne ve baba olarak yemek alışkanlığınızı belirli saatlere göre yaşıyorsanız bebeğinizin de benzer bir saat sistemine ihtiyacı var. Bu demek değil ki bırakın acıksın, çığlık çığlığa saatinin gelmesini bekleyin, hayır. Özellikle yenidoğanların acıkma sıklığı ileriki aylara göre çok daha fazla olacaktır. İlk aylardan sonra gelen süreçte ise çocukluk yaşlarında “ıvır zıvır” tabir ettiğimiz yemek dışı gıdaları almasını ve asıl beslenmesine katkıda bulunacak olanlara tok olduğundan dolayı “hayır” demesini önleyebilirsiniz.

Kahvaltısını yine yanında hazırlayın. Bebeğinizi beslerken kahvaltı yaptığını ona kelimeleriniz ile ifade edin. Aynı şekilde diğer ana ve ara öğünleri de. Tabak elinizde çocuğunuzu oyun odasında ya da başka yerlerde beslemeye çalışmayın. Mama sandalyeleri ya da henüz oturamayan bebekler için anne kucakları oldukça kullanışlı. Kendini burada bulan bebekler de yemek saatlerinin geldiğini anlar ve kendilerini hazırlarlar.

Bebeğinizin rutinini oturttuktan sonra ara sıra onu bozmaktan da korkmayın. Özellikle dışarı çıktığınızda pratik olun, özenerek mayaladığınız yoğurt yerine markasına güvendiğiniz bir yoğurdu tercih etmekten korkmayın. Bir uyku saatini geçirdiğiniz zaman pişmanlık ve üzüntü duymayın. Bebeğinizi günlük düzenine yine siz döndürebilirsiniz. Sonuçta düzenin kurucusu sizsiniz.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir