Bebeklerde Ağlama Nöbetleri Neden Olur ? Nasıl Geçer ? 1

Bebeklerde ve küçük çocuklarda ağlama nöbetleri sıklıkla görülür. Uzun süren ağlama krizleri hem ebeveynleri hem de bebekleri rahatsız eder. Bazen bu onun yaramazlığından değil bazı hastalıklarla karşı karşıya kaldığına da işaret edebilir. Eğer sürekli ağlayan bir çocuğunuz varsa bunun altında yatan bir hastalık olup olmadığını araştırmalısınız. Yazımızda bizde sizler için bebeklerde ağlama nöbetleri ve bu durum ile ilgili ne yapabileceğinizden bahsettik.

Çocuklar bazen nefesi kesilinceye kadar ağlarlar. Çoğu anne de bu duruma çok fazla üzülür ve bazen telaşa kapılarak ne yapacağını bilemez. Çocukların ağlamasının başlıca normal olan bir kaç sebebi vardır. Bunlardan bazıları; çocuğun aç olması, altının ıslak olması, ilgi ve sevgi istemesi ve ya bir yerinde bir ağrı hissediyor olmasıdır. Bunlardan birinin belirlenerek doğru tedavi uygulanması için doktorun önerileri dışına çıkılmamalı ve düzenli takipleri yapılmalıdır.

Bebeklerde ağlama nöbetleri

Bebeklerde Ağlama Nöbetleri Nasıl Hafifletilir ?

Bebeğinizi emzirmek ağlamasını azaltabilir. Ağlama krizlerinin nedenleri de çocuğun yaşına göre değişiklik gösterir. İlk bir haftada bebekler kriz şeklinde ağlıyor ise bu durumun sebebi açlık olabilir. Çünkü genellikle bu dönemde bebekler gazı olduğu için ağladıkları zannedilir ve sürekli gazını çıkarmak için Bebek Masajları yapılır. Fakat anne sütü ilk üç gün az üretilir. Bundan dolayı da bebek tam olarak doymayabilir ve açlıktan dolayı ağlar. Bebeği sık sık emzirmekten çekinmeyin. Hem sık sık emzirmek süt üretimi de arttırır.

Bu dönemde bebeklerin ağlamasının bir diğer sebebi ise annesine çok alıştığından dolayı ondan ilgi ve sevgi istemesidir. Bebekler genellikle anneleri hep yanlarında olsun isterler. Çünkü anne karnındayken bebek ona o kadar çok alışırki annesinden kopmak istemez. Bebeğinizi emzirmek için her kucağınıza aldığınızda ona sevgi ve şefkatinizi de göstermeyi unutmayın. Onunla konuşun, yanağını okşayın ve güzel ninniler söyleyin.

Bebeklerde ağlama nöbetleri

Çocuğunuzu istediklerini konuşarak anlatması için cesaretlendirin. 0-2 yaş döneminde çocuklar ağladığında ilgi gösterilmesi gerekir. Bu davranış kalıcı güven duygusunun gelişmesine alt yapı sağlar. 2 yaşından sonra ise her ağladığında istediklerini yapmayın. Bunun yerine bu davranışı sonlandırdığında yanına gidip ilgilenilmeli ve istediğini ağlayarak değil konuşarak anlatması için çocuğunuzu cesaretlendirmelisiniz. Bu nedenlerden dolayı değilse ve çocuğunuz sürekli ağlıyorsa altında yatan bir hastalık olup olmadığını öğrenmek için bir doktora mutlaka danışmalısınız.

Çok ağlayan bebeklerde genelde ilk 3 ay ağlama krizleri gaz sancısından dolayı olur. Haftada üç gün görülen ağlamalar gaz sancısından dolayı olduğu için normal görülür. Genelde 3 ve ya 4. aya kadar sürer ve sonra kendiliğinden sonlanır. Nedeni bilinmediği için bir tedavisi de yoktur. Ebeveynler bu durumda sakın kalmayı başarabilmeli ve bebeğin konforlu olmasını sağlamalılar. Bebeğe masaj yapmak, gaz yapan besinlerden annenin uzak durması ve bebeğin karnına ılık bir havlu örtmesi iyi gelir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir