Bebeklerde Alerji Belirtileri ve Alerjik Rinit Nedir ? 1

Çocuklarda ve bebeklerde alerji görülme oranları son yıllarda artış göstermeye başladı. Bağışıklık sisteminin yabancı maddelere yani alerjenlere karşı verdiği bir tepki sonucu gelişen alerjide bulgular çocuğun yaşamını tehdit edecek anafilaksi gibi sistemik ağır tablolara kadar ilerleyebiliyor. Bebeklerde alerji belirtileri nelerdir ? Alerjik hastalıkları tetikleyen faktörler nelerdir ?

Çocuklarda en sık görülen alerjilerden biri polen alerjisidir. Mevsimsel alerjik rinit en sık polen alerjisine bağlı olarak ortaya çıkar. Göz alerjiside çoğu hastada alerjik rinit ile birlikte görülür. Gözlerde sulanma, kızarma, kaşıntı, batma, yanma, ışığa bakamama ve şişlik bir kaç belirtisidir. Genellikle bu belirtiler ilkbahar ve sonbahar aylarında görülür. Alerjik rinit ise genelde ev tozu gibi ev içi alerjenlere duyarlılığı olan çocuklarda ortaya çıkar.

Alerjik Hastalıkları Tetikleyen Faktörler

Alerji genetik yatkınlığı olan yani anne ve babası ya da kardeşlerinde alerjik hastalık olan çocuklarda çevresel faktörlerinde etkisi ile birlikte ortaya çıkar. Kalıtımsal yani genetik özellikler alerjik hastalıkların ortaya çıkması açısından önemlidir. Alerjik hastalıkları tetikleyen faktörler ise;

  • Hava kirliliği
  • Çekirdek aile yaşamı
  • Sosyal ve ekonomik gelişime paralel olarak doğal yaşamda uzaklaşmak
  • Artan hijyenik koşullar
  • Beslenme alışkanlıklarının değişimi bu hastalıkların gelişimine neden olmaktadır.
Bebeklerde Alerji

Alerjisi Olan Gıdalardan Uzak Tutun

Besin alerjisinde kanıtlanmış bir radikal tedavi yöntemi yok. Çocuğun alerjisi olduğu besin ve ürünlerinden uzak durması gerekiyor. Özellikle çoklu besin alerjisine sahip çocuklarda besinlerin diyetten çıkarılması beslenme bozukluğuna neden olabilir. Çocuğun diyetinin yaşına uygun olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Hatta bazen bazı besin alerjileri zaman içerisinde düzelme eğilimindedir. Genelde fıstık, balık, yumurta ve süt gibi ürünlere karşı alerjiler görülür.

Alerjik Rinit Çocukların Uyku Düzenini Bozuyor

Alerjik rinit (nezle) çocukluk çağında çok sık görülen hem çocuğun hem de ebeveynlerin yaşamlarına olumsuz etkileri olan bir alerjik hastalıktır. Tedavi edilmemiş çocuklarda burun işlevlerindeki bozulmaya bağlı olarak çocukta işitme kaybı, uyku bozuklukları sıklıkla gelişebilir. Büyüme ve gelişme geriliğine neden olabilmektedir. Alerjik rinit’in belirtileri ise şu şekildedir;

  • Burunda kaşıntı
  • Akıntı
  • Tıkanıklık
  • Ard arda hapşırma

Belirtiler bazen yıl boyu da devam edebilir ve ya mevsimsel (saman nezlesi) olarak ortaya çıkabilir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir