Bebeklerde Aşı Takvimi 3

Bebeklerde aşı takvimi; bebeğiniz yaklaşık 2 aylık olduğunda onu tehlikeli bulaşıcı hastalıklara karşı koruyacak olan aşılama takvimi başlar. Aşı, hastalık oluşturan mikrobun zayıflatılmış ve zararsız bir türüdür. Hastalık oluşturamayacak ölçüde zayıftır, ama ileride vücudu o hastalıktan koruyacak olan antikor denen özel protein hücrelerinini yapımını sağlar. Çocuğunuz hastalığa yakalansa bile aşılama programını aksatmadan sürdürmeniz gerekir. Ülkemizde yenidoğan döneminde de vereme (tüberküroz) karşı BCG aşısı yapılıyor.

Yeni doğan bebeklerde aşı takvimi nasıl olmalı ? 6 aylık bebek aşı takvimi nasıl olmalı ? Bebek aşısı ne zaman yapılmalı ? Bebeklerde aşı takvimi hesaplama ile ilgili tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Bebeği Aşılatmak Neden Önemlidir ?

Kimi anne babalar aşıların olsa riskleri ve aşısı yapılan hastalığın zaten çok ender görülmesi gibi nedenlerle çocuklarını aşılatmak istemeyebilir. Oysa unutmamalı ki aşı olan çocuklar ne denli azalırsa, ciddi olma tehlikesi taşıyan bu hastalıklara yakalanacak çocuk sayısı da o denli artacaktır.

Bebeklerde Aşı Takvimi Hangi Aşıları Kapsar ? 

Bebeklerde ay ay aşı takvimi ile ilgili bilgileri sıraladık. Aşağıdan ayları ve hangi aşılar gerektiğini inceleyebilirsiniz.

YAŞ: 1 aylık bebek aşı takvimi

AŞI: Tüberküroz (BCG)

NASIL YAPILIR ?: Enjeksiyon

YAŞ: 2 Aylık bebek aşıları

AŞI: Difteri, Tetanos, Boğmaca, Çocuk felci, Hib, Menenjit C

NASIL YAPILIR?: Tek enjeksiyon, Menenjit C= Enjeksiyon

YAŞ: 3 Aylık Bebek

AŞI: Difteri, Tetanos, Boğmaca, Çocuk felci, Hib, Menejit C

NASIL YAPILIR ?: Tek enjeksiyon, Menenjit C= Enjeksiyon

YAŞ: 4 Aylık (bebeklerde 4 aylık aşısı)

AŞI: Difteri, Tetanos, Boğmaca, Çocuk felci, Hib, Menejit C

NASIL YAPILIR ?: Tek enjeksiyon, Menenjit C= Enjeksiyon

YAŞ: 12 – 15 Aylık bebek aşı takvimi

AŞI: Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak

NASIL YAPILIR ?: Tek enjeksiyon (KKK)

YAŞ: 3,5 – 5 yaş (okul öncesi yineleme dozu)

AŞI: Difteri, Tetanos, Boğmaca, Çocuk Felci, KKK

NASIL YAPILIR ?: Hepsi Tek enjeksiyon

YAŞ: 10 – 14 Yaş

AŞI: Tüberküloz (BCG)

NASIL YAPILIR ?: Cilt testi, sonra gerekirse aşı

YAŞ: 16 – 18 Yaş

AŞI: Difteri, Tetanos, Çocuk Felci

NASIL YAPILIR ?: Tek enjeksiyon

Hib: Hemofilus influenza Tip B menenjitin bir türüne ve başka ağır çocuk hastalıklarına neden olan bir bakteridir.

Bebeklerde Aşı Takvimi

Aşıların Tehlikesi Var Mıdır ?

Bebeğiniz aşıdan sonra hafif bir kırıklık geçirebilir. Aşıların bundan daha ağır yan etki gösterdiği durumlar çok enderdir. Hemen hemen tüm çocuklara çocuk aşıları yapılabilir, ama ilk yapıldığında vücudu şiddetli tepki gösteren bir çocuğa aynı aşı ikinci kez yapılmamalıdır. Ama hafif bir üşütme geçiriyor ya da yalnızca kendini iyi hissetmiyor diye de aşı yaptırmaktan kaçınmayın.

Aşı Sonrası Etkiler Nelerdir ?

Aşı, bebeğinizde hafif ateş yükselmesine neden olabilir; bu nedenle 24 saat içinde belirli aralıklarla ateşini ölçün. Yükselirse doktorunuzun önereceği dozda parasetamol şurubunu verin. Aşı yerinde küçük, sert bir şişlik oluşabilir. Bu şişlik birkaç hafta içinde yok olacaktır. Kızamık aşısından sonraki on gün içinde ateş ve deride döküntüler ortaya çıkabilir. Kabakulak aşısıda üç hafta sonra yüzde hafif bir şime yapabilir. Başka bir belirti ortaya çıkarsa çocuğun ağlaması değişir ya da ateşi 38 dereceyi geçerse mutlaka hemen doktorunuzu arayın.

Aşı Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşı olacak bebeğinizi hem rahatlatıp güven vermek hem de kıpırdamasını önlemek için sıkıca tutun. Doktor ya da hemşire aşıyı bebeğin baldırının üst bölümüne yapabilir. Doktorunuza güvenebilirsiniz.

BULAŞICI HASTALIKLAR

Günümüzde çocukların çoğu aşılandığı için bulaşıcı hastalıklarla geçmişe oranla daha seyrek karşılaşıyoruz. Bulaşıcı hastalığa yakalanan çocuk, bu hastalığa karşı yaşam boyu sürecek bir bağışıklık kazanabilir. Çoğuna virüslerin neden olduğu bulaşıcı hastalıkları tedavi edecek ilaç yoktur. Ancak çocukların çoğu hastalığı hızla ve bütünüyle atlatır. Kızamıkçık dışında, herhangi bir bulaşıcı hastalığa yakalanan çocuğunuzu insanlardan ayırmanız gerekemez. Ancak durumu arkadaşlarının anne babalarına bildirmeniz yerinde olur.

Bebeklerde Aşı Takvimi 4

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR

Bebeklerde aşı takviminden sonra dikkat edilmesi gereken durumlar; bulaşıcı hastalık geçirirken yükselen ateşini düşürmek için çocuğunuza aspirin vermeyin. Bu Reye sendromu diye adlandırılan bir ender, fakat çok tehlikeli bir hastalığa yol açabilir. Aspirin yerine parasetamol şurubu verebilirsiniz.

GECİKMEYE GELMEYEN DURUMLAR

Bulaşıcı hastalık geçiren çocuğunuzda; gittikçe artan halsizlik ve baş dönmesi, havale, koyu kırmızı ya da mor renkli deri döküntüleri, baş ağrısı ya da ensede sertleşme geciktirilmemesi gereken durumlardır. Diğer yazılarımızı incelemek isterseniz Üşütme Bebeklerde Neden Olur ve Çocuklarda Ateş Çıkarsa ne yapılmalı başlıklı yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir