Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalı ? 3

Bebeklerde beslenme, 1 yaş bebek yemekleri ve bebekler nasıl beslenmelidir ? gibi konularının hepsini içeriğimizde bulabilirsiniz. İki yaşına ulaştığında çocuğunuz mama sandalyesinden mezun olarak yemek masasında ailenin geri kalanına katılmaya hazır duruma gelebilir. Her yemek zamanı çok önemli bir sosyal olaydır ve ailenin bir bireyi olarak masaya katılmayı öğrenmek çocuğunuzun süregiden kişilik gelişimi açısından yaşamsal önem taşır. Bu yüzden çocuğunuzun ne yediği de çok önemlidir. Ama siz sofrada yeterince besleyici yiyecek bulundurduktan sonra yiyip yememeyi ona bırakabilirsiniz. Kendi kendisini açlıktan öldürmeyeceğine göre, ne zaman ne kadar yiyeceğini bırakın kendisi belirlesin. Bebek gelişimi için bebeklerde beslenme oldukça önemlidir.

Doğru Beslenme

1 yaş bebeklerde beslenme ve iyi beslenmenin anahtarı çeşit zenginliğidir. Hafta boyunca çocuğunuza değişik türde yiyecekler vermişseniz gerekli besin maddelerinden yeterince aldığına emin olabilirsiniz. Uzun süre belli bir tür yiyecekten sözgelimi yalnızca kek, bisküvi ya da işlenmiş yiyeceklerden sosis, hamburgerden başka bir şey yemeyen çocuk için sağlıksız beslenme söz konusudur. Bu çocuklar sağlıksız besleniyor demektir.

Bebeklerde Beslenme

Sofra Sorularından Kaçınma

Yemek sırasında masa başı sorunlarından kaçınmanın sırrı, sizin rahat ve arkadaşça yaklaşımınız olacaktır. Her şeyden önce çocuğunuza yemek yemenin, açlığı gidermenin zevkli bir yolu olduğunu öğretmenlisiniz. Yemek zamanını onunla bir irade savaşına dönüştürmek kesinlikle yanlıştır. Sonuçta sizin keyfiniz onunkinden daha çok kaçacaktır. Üstelik bir sonraki yemek zamanı, karşı koymaları daha da güçlü olacaktır. Yemek hoş bir deneyim olmalıdır. Bu nedenle yemekle ilgili sorunlarda ikinizi buluşturan ortak bakış açısını yakalamalısınız.

 • Çocuğuza bol çeşitli yiyecekler sunmalısınız ve seçme şansı da tanıyın. Neyi sevip neyi sevmediğini kısa sürede kendisi belli edecektir.
 • Ne belirli bir yiyeceği yemiyor diye cezalandırın, ne de başka bir şey yiyor diye ödüllendirin. “Havuçlarını yersen elektrikli treninle oynayabilirsin” gibi yaklaşımlarınız, havucun sadece ödülle yenecek ölçüde berbat bir şey olduğu görüşünü oluşturur. Bu yüzden bu şekilde söylemek yanlıştır.
 • Ona özel yemekler hazırlamak için aşırı zaman harcamayın, yemezse düş kırıklığınız daha büyük olabilir.
 • Yemeğini bitirmesi için acele ettirmeyin. O sizden daha yavaş yer. Sofradan kalkmak için yemeğinizin bitmesini beklemesini istiyorsanız, siz de ona gerekli zamanı tanımalısınız.
 • İstediğinden daha fazlasını yemesi için çocuğunuzu zorlamayın. Ne kadar yiyeceğine kendi karar versin. Gelişimi normalse iyi beslendiğinden emin olabilirsiniz.

Abur Cubur Ve Şekerlemeler

Çocuğunuzun enerji kazanması için öğün aralarında da bir şeyler yemek isteyebilir. Böyle zamanlarda ona bisküvi yerine elma, kepekli ekmek, muz, havuç, çilek gibi sağlıklı yiyecekler vermeniz daha doğru olur. Yemeğe oturduğunda pek aç olmasa bile, gereken besin maddelerini böylece almış olacaktır. Şekerli besinler de sorun yaratabilir. Tüm şekerli yiyecekleri yasaklanmanız gerçekçi değildir. Fakat çocuğunuza uyun bir kısıtlama getirebilirsiniz. Şeker, kalori bakımından zengin olmakla birlikte besleyici değeri azdır. Üstelik çocuğunuzun dişlerine de çok zararlı etkileri vardır.

Çocuğun şekerlemelere yönelik ilgisini ona verdiğiniz tatlı yiyeceklerin miktarını aza indirerek denetleyebilirsiniz. Annelerin çocukları için şeker ve abur cubur konusunda yapabileceği bazı ipuçları ;

 • Yemeklerde muhallebi yerine yoğurt ve meyve verin. Peynir de ağızda oluşup diş minesine zarar veren asidi nöötralize ettiği için yararlıdır.
 • Şekerli yiyecekleri öğünlerin arasında değil, yemeğin sonunda verin. Yemeğini yedikten hemen sonra verebilirsiniz.
 • Uzun uzun emilen ya da çiğnenen tatlılar yerine çabuk bitirilen şekerli yiyecekleri yeğleyin.
 • Meyve sularına ayrıca şeker katmayın. Sadece sofrada yemek esnasında verin. Başka zamanlarda içmesi için süt ya da su verin.
 • Çocuğunuzu ödüllendirmek ya da cezalandırmak içi şekerli yiyecekleri kullanmayın. Bu tür yiyeceklerin onun gözündeki değerini arttırırsınız.
 • Dişlerini florürlü bir diş macunu ile fırçalayın. Günde en az iki kere, kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce fırçalamayı alışkanlık haline getirin.

Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalı ? 4

AİELNİN BESLENME DÜZENİNİ GELİŞTİRMEK

Yiyecek çeşitlerinin bolluğu sağlıklı beslenme düzeninin bir göstergesidir. Yetişkinler için en az yağlı yiyeceklerin daha sağlıklı olduğu doğru fakat, çocuğunuza beş yaşına dek yağı alınmamış besinler vermelisiniz. Konserve yerine tazesini seçin. Taze yiyeceklerin besleyici değeri daha çoktur. Daha az tuz ve şeker içerirler. Hayvansal olmayan yani bitkisel yağlar kullanın. Kırmızı et yerine haftada en az üç kez tavuk ya da balık yiyin. Sebzeleri suda değil buharda ve kısa süreli haşlayın, daha iyisi çiğ sunun. Beyaz ekmek yerine tam tahıl ekmeği alın. Bebek beslenmesinde bir diğer önemli olan konu kendi başına yemesidir. 7 Aylık bebek beslenmesi konusundan bilgilenmek için Bebeğe Kendi Başına Yemeyi Öğretme başlıklı yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Bebek gelişimi ay ay takip edilebilir. Bebeklerin aylık gelişimi hakkında bilgi edinmek istiyorsanız daha önce yazmış olduğumuz Ay Ay Bebek Gelişimi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir