Bebeklerde Böbrek Genişlemesi Nedir ? Tedavisi 1

Bebeklerde böbrek genişlemesi toplumda böbrek genişlemesi adı ile bilinirken tıbbi adı hidronefroz hastalığı olarak bilinmektedir. Bu hastalık genellikle bebek anne karnında iken tespit edilebilir. Anne karnındaki iken hastalığın saptanması erken tedavi imkanı sağlamaktadır. Böbrek genişlemesi nedir ? ve tedavisi ile ilgili bilgileri yazımızda sizler için derledik.

Böbrek Genişlemesi Nedir ?

Bebeklerde böbrek genişlemesine pek çok etken neden olmaktadır. Veziko üreteral reflü olarak adlandırılan mesaneden böbreklere idrar kaçması sorunun böbreklerin genişlemesine sebep olmaktadır. Böbrekle mesaneye idrar taşıyan kanalın herhangi bir kısmında darlık ve ya mesane çıkışındaki darlıklar da böbreklerin genişlemesine yol açmaktadır.

Böbrek yetmezliğine sebep olabilmektedir. İdrarın geriye kaçışı, tıkanıklık ve ya mesane dinamiğinin bozulması sonucunda böbreğin genişlemesi ve fonksiyonunda azalma olması, “hidronefroz” olarak nitelendirilir. Böbrek genişlemesi anne karnında iken tespit edilebiliyor. Büyük çoğunluğu da ilerlemiyor ve kendiliğinden kayboluyor. Fakat bir kısmı ise ilerleyerek böbreğe zarar verebiliyor.

Sık geçirilen böbrek enfeksiyonları sonrasında bebekte büyüme ve gelişme geriliği ile ileriki dönemlerde yüksek tansiyon gibi problemler de oluşabilmektedir. Bebek mutlaka uzman bir doktora götürülmelidir.

Her tedavide geçerli olduğu gibi böbrek genişlemesinde de erken tanı ve tedavi hayati önem taşımaktadır. Bu yüzden bebeğin doğumdan sonra ilk yılda yakından takip edilmesi çok önemlidir. Tüm hareketlerini gözlemlemeli ve bir değişiklik gördüğünüz zaman gecikmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Bebeklerde Böbrek Genişlemesi Nedir ? Tedavisi 2

Böbrek Genişlemesinin Belirtileri

Bu belirtilerin çoğu genellikle ilk yılda görülebilmektedir.

  • Ateş
  • Huzursuzluk
  • Yeterli beslenememe
  • Bebeğin nedensiz ağlama krizleri
  • İdrarını yaparken ağlaması, kötü bir koku yayması ve idrardan kan gelmesi

Tedavisi

Bebeklerde böbrek genişlemesi tedavisinin genellikle çok az bir kısmında ameliyata gereksinim duyulur. Günümüzde ultrason yapılır. Bu tetkik çocuğun canını yakmayan ve radyasyonsuz bir tetkiktir. İhtiyaç halinde sistografi, diüretikli böbrek sintigrafisi gibi yöntemlere de başvurulmaktadır. Çocuklarda görülen böbrek genişlemesinin ise büyük bir kısmı kendiliğinden gerilemektedir. Bazen az bir kısmında ameliyata gereksinim duyulmaktadır. Ne olursa olsun bebek sürekli yakın takip halinde tutulmalıdır. Bazen böbreğin tehlikede olduğu düşünülüyorsa, altta yatan nedene yönelik cerrahi işlemlere başvurulabilmektedir. Genellikle de günümüzde uygulanan cerrahi yöntemlerde yüksek başarı oranları elde edilmektedir. Tedaviden sonra çocuk hayatına sağlıklı bir şekilde devam etmektedir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir