Bebeklerde Boyun Eğriliği Nedir ? Tedavisi ve Nedenleri 3

Bebeklerde boyun eğriliğine neden olan bir çok faktör bulunmaktadır. Eğer bebeğinizi yatırdığınızda boynu eğri duruyorsa ve pozisyon vermenize rağmen yinede düzelmiyorsa boyun eğriliği olabilir. Anne ve babalar bu durumu bazen biraz geç farkedebilirler. Peki boyun eğriliği neden olur ? Nasıl tedavi edilir ? Yazımızda bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Bebeklerde boyun eğriliği denilen bu hastalığın tıbbi ismi tortikolistir. Doğumdan sonra gerçekleşen bu durum, kasların doğum esnasındaki travmasına bağlı olduğu düşünülmek ile birlikte tam nedeni hala bilinmemektedir. Bebeğinizin boynunun eğri olduğunu onu yatırdığınızda, bebek emzirme esnasında ve ya kucağınıza aldığınız zaman farkedebilirsiniz. Bunu farkettiğiniz zaman öncelikle sakin ve soğuk kanlı kalmaya çalışın. Telaşınızı, endişenizi bebeğinize hissettirmemeye çalışın.

Bebeklerde Boyun Eğriliği Nedir ? Tedavisi ve Nedenleri 4

Boyun Eğriliklerinin Nedenleri Nelerdir ?

Her bakımdan size muhtaç olan bebeğinizin ilgiye ve bakıma ihtiyacı vardır. Bebek bakımı özen gösterilmesi gereken bir iştir. Bebeklerde Boyun Eğriliği nedenlerinden biri kaslar olarak düşünülür fakat değildir. Boynu eğri bir bebek gördüğünüz zaman akla gelmesi gereken nedenlerden biriside boyun ve omurganın doğuştan şekil bozukluğu olmuş olmasıdır. Kama şekli omurga bozuklukları daha büyük boyun ağrı ve eğriliğine sebep olabilir. Boyun içerisinde bulunan lenf bezlerinin iltihabi reaksiyonları sırasında ağrılı bir süreç yaşanmasıda geçici olarak eğriliğe sebep olabilmektedir. Eğer bebeğinizi yatırdığınız zaman boyunda bir eğrilik görüyorsa ne zaman farkederseniz edin, en kısa sürede uzman bir doktora başvurmalısınız. Doktorun belirleyeceği tedavi yöntemi de oldukça önemlidir.

Boyun Eğriliği Tedavisi

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı muayenesi sonucunda hastada ortopedik bir sorun olduğunu tespit ederse sizi ortopedi ve travmatoloji uzmanına yönlendirecektir. Bebeklerde Boyun Eğriliği Erken dönemde farkedildiğinde ameliyata gerek kalmaması için hemen doktora gidilmelidir. Boyun omurga ile birlikte önemli ikili olduğu için boyunda yaşanan eğrilik omurgada da eğrilik olarak sonuçlanacaktır. Bebeğin boynunda olan eğrilik zaman geçtikçe yüzündede asimetrik bir görünüme yol açacaktır. Özellikle 5 yaş ve üzeri çocuklarda ameliyat yapılabiliyor. Fakat yinede yüzdeki asimetrik görünümün önüne geçilemiyor. Çocuğunuzun yüzündeki asimetriklik ve boynundaki eğrilikten dolayı özellikle okul çağında ise derslerini ve başarısını etkileyecek kadar zor durumda kalmasına sebep olabilir. Psikolojik anlamda olumsuzluklar oluşturacağı için ne kadar erken farkedilir ise erken teşhis sayesinde tedavide daha iyi sonuç verecektir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir