Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nedenleri ? Neler Yapılmalı ? 1

Bebeklerde burun tıkanıklığı aynı zamanda huysuz, iştahsız ve uykusuz bir bebek anlamına gelir. Özellikle kış aylarında bu rahatsızlık çok daha sık görülür. Bebeklerde burun tıkanıklığının sebebi nedir ? Bu durumda neler yapılması gerekiyor ? yazımızda sizin için derledik.

Bebekler burun tıkanıklığına yatkındırlar. Bebeklerin ciltleri biz yetişkinlere göre çok daha hassastır. Burunları da kolay kurur, tıkanır ve erişkinler gibi sümkürerek burun temizleyemezler. Burun tıkanıklığı basit bir sorun gibi görünsede bebeğin huysuzlaşmasına ve iştahsız olmasına neden olabilir. Ayrıca uyku kalitesini de olumsuz yönde etkiler. Aileleri de enfeksiyon bulgusu olarak algılanabildiğinden rahatsız eder.

Burnunun tıkalı olmasından dolayı bebek anneyi yeterince ememez ve beslenemez. Beslenme sırasında zorluk çektiği için fazla gaz yutabilir ve bu da gaz sancılarına neden olabilir. Yalnızca ağızdan nefes alabildiği için de soğuk ve kirli havanın burun filtresinden geçmeden doğrudan akciğere geçmesine neden olur. Burnu tıkalı çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları bu nedenden dolayı çok fazla görülür. Beslenemeyen ve uyuyamayan huzursuz bir bebek ailesini endişeli ve uykusuz bırakır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerin Burun Tıkanıklığının Nedenleri

 • Gribal enfeksiyonlar, üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Alerji ve irittanlar
 • Burunun anatomik doğuştan gelen yapısal anomalileri; Geniz eti (horlama, ağzı açık uyuma) ,burun duvarı şekil bozuklukları (deviasyon)
 • Kuru havalar, burun içindeki salgı bezlerinin ve savunma görevi olan silia denen küçük tüycüklerin yeterince çalışmasını engelleyerek burun tıkanıklığına neden olabilir.
 • Kış aylarında kaloriferlerin yanmasından dolayı ve ya yaz aylarında klima kullanımı ortamın neminin azalmasına ve böylece bebeğin fizyolojik burun salgılarının burun içinde kurumasına tıkanıklığın gelişmesine neden olur.
 • Burunda yabancı cisim olması
 • Burunda kan birikmesi (hematom)
 • Nadiren de olsa tümörler, polipler ve ya kistler

Küçük bebeklerde görülen fizyolojik burun tıkanıklığı ise şöyledir; yumuşak burun kıkırdaklar, bebek nefes alırken birbirine yapışır ve bebeğin zaten dar olan burun kanalını iyice daraltır ve bu yüzden hava daha dar bir yerden geçmeye çalışırken hırıltı şeklinde ses çıkartır. Bebeğin burnunun tıkanmış olduğu hatta hırıltı olmasından anlaşılır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Sağlıklı bir bebeğin her gün bir burun temizliğine ihtiyacı yoktur. Çünkü banyo sırasında burun içerisine giren su burun içindeki birikintilerin yumuşayarak atılmasını sağlar. Bebeğinizi banyo yaptırdıktan sonra kirleri yumuşak bir kağıt mendil ve ya tülbent yardımı ile de temizleyebilirsiniz.

Neler Yapılmalı ?

 • Yaşadığınız ortamın nem oranı %30 ila %50 arası olmalı
 • Buhar makinelerinin sürekli kullanımı önerilmez.
 • Burun temizliği için ringer laktat içeren burun damlaları kullanılabilir
 • Uzun süreli tedavide tuz içerikli solüsyonlar önerilmez. Çünkü tuz mukozayı kurutucu etkisi nedeni ile kurumayı daha da arttırabilir.
 • Burun içi temizliği için burun aspiratörlerini kullanabilirsiniz. Biri pompa şeklinde manuel olarak temizlik yapıyor, diğeri ise aspiratörün bir ucu bebeğin burnuna diğer uçta temizlik yapan kişinin ağzına yerleştirilerek temizlik yapılır. Nefes yardımı ile bebeğin burun salgıları çekilir. Fakat çok sık aspiratör temizliği yapmanız önerilmez.
 • Tüm bunları doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir