Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Olmalı ? 1

Cildi en hassas ve narin olan bebekler için bakıma biraz daha özen göstermek gerekir. Cildin dış yüzeyinde bulunan keratin tabakası gelişmediğinden dolayı çeşitli cilt hastalıklarına maruz kalabilir. Her birimizin cildinin belirli bir ph oranı bulunmaktadır. Bebeklerin cildindeki ph oranı 6.8 dir. Yetişkinlerde ise 5.5. Bu da bize yetişkinler ve bebeklerin ciltlerinin aynı olmadığını farklı olduğunu gösterir. Bebek cildi yetişkinlere oranla üç kat daha fazla emicidir. Daha az yağ salgısı üretir ve daha incedir. İnce derili yapısı olduğundan dolayı yaralanmalara daha müsaittir. Peki Bebeklerde Cilt Bakımı nasıl olmalı ? Yazımızda ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Bebeğinizin cildi için kullandığınız ürünlere çok dikkat etmeniz gerekir. İnce cilt yapısından dolayı kullandığınız ürün daha rahat bir şekilde deriden geçmesine ve kana karışmasına neden olabilir. Bebeklerde cilt bakımı için nelere dikkat edilmeli ?

  • Bebeğinizin cildi için ürün seçerken doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka kulak verin. Parfüm içeren ve katkı maddeli kötü içeriği olan ürünlerden bebeğinizi için uzak durun ve kullanmamaya özen gösterin.
  • Bebeğinizin cildinin iyi nem aldığını bilmek çok önemlidir. Bu yüzden bebeğinizin cildi için nemlendirici ve bebe yağı kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Banyo esnasında bebeğinizi yıkarken sıradan bir sabun kullanmak bebeğin cildine iyi gelmeyebilir ve kurumasına neden olabilir. Bebeğiniz için içeriğini bildiğiniz ve yumuşak bir sabun kullanmanızda fayda vardır. Ayrıca kullanacağınız sabun nötr Ph’a sahip olması ve katkı maddesi içermemesi gerekmektedir. Satın alırken bu özelleri göre satın almalısınız.
  • Bebeklerde özellikle yenidoğan döneminden 1 buçuk yaşına kadar pişik görülür. Belirtileri olarak bezli bölgede meydana gelen kızarıklık ve tahriştir. Bunun nedeni ise; bölgenin ıslak kalmasıdır. Bölgeyi çok fazla ıslak bırakmamaya özen gösterin. Bebeğinizin bezini sıkça değiştirin.
  • Bebeklerde gece terlemesi de sıkça görülen bir durumdur. Sabah uyandığı zaman terini silmelisiniz. Dilerseniz ılık bir duş aldırabilir ve sonrasında bebeğinizin cildine nemlendirici sürerek nemini almasını sağlayabilirsiniz.
  • Bebeğin cilt sağlığı için mümkün olduğunca pamuklu kıyafetler giydirmelisiniz. Dikiş yerleri sert olan kaşıntıya neden olabilecek kıyafetlerden uzak durun.
  • Bebeğinizin giysilerini yıkamadan önce mutlaka yıkama talimatlarını okuyun. Sabun yerine çamaşır deterjanı tercih edebilirsiniz. Çünkü sabunlar kıyafetin kumaşının dokusuna zarar verebilir. Kullandığınız deterjanın parfümlü olmamasına dikkat edin. En saf deterjanı almaya çalışın. Çünkü bebeğinizde deterjan gibi bazı temizlik malzemelerine karşı alerji gelişebilir.
  • Bebeğinizin ek gıdaya geçiş döneminde günlük su ihtiyacını mutlaka karşılayın. Su cildin nem oranını düzeyinde tutan besinlerden biridir. Günlük aldığı yeterli derecede su miktarı ile bebeğin cildinin doğal nem oranı korunmuş olur.

Bebeklerde Cilt Bakımı

Bebeklerde Pişik

Bebeklerde Cilt Bakımında en sık karşılaşılan durumlardan biri de pişiktir. Hemen hemen her bebekte bu problem yaşanmaktadır. Bezli kısımda kızarıklık ve tahriş olarak kendini gösterir. Sürtünme, dışkı ve idrar da pişiğin oluşmasına yardımcı olur. Pişiği önlemek için mutlaka bebeğinizin bezini uzun süre tutmayın ve sık sık bebeğinizin bezini yeni bez ile değiştirin. Ayrıca  pişiği geçirmek için bebeğinizin doktorunun verdiği doğal pişik kremini de kullanabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir