Bebeklerde Diş Bakımı 3

Bebeklerde Diş bakımına başlamak için geç kalmamalısınız. Bir iki dişi çıktığı zaman ıslak bir mendil yardımıyla dişlerini ve diş etlerini her gece silmelisiniz. Bebekler için hazırlanan diş fırçalarını 12. ayda kullanmaya başlayabilirsiniz. Kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce dişlerini fırçalayın. Banyo zamanlarında diş fırçasıyla kendi dişlerini fırçalamaya yavaş yavaş başlayabilir. Bu süt dişlerine iyi bakmanız, sonradan çıkacak kalıcı dişlerin sağlıklı yerleşmesini ve çocuğunuzda yaşam boyu sürecek diş fırçalama alışkanlığının oluşmasını sağlayacaktır. Bebeğinizin yaşı ne olursa olsun, çocuğunuz dişlerini fırçalamayı ne denli oyun olarak görürse bu işte başarısı da o ölçüde yüksek olacaktır. Dişçilik oyunu oynamanız  kendi dişlerinizi onunla birlikteyken fırçalamanız bu konuda yararlı yaklaşımlar olabilir.

BEBEK DİŞLERİNİN TEMİZLENMESİ

  1. Bebeklerde diş bakımı çok vaktinizi almayacağım ama her gün yapılması gereken bebeğiniz için önemli bakımdır. Temiz bir mendili ıslatın. Bebeği kucağınıza oturtun. Mendili bir parmağınıza dolayarak üzerine bezelye tanesi kadar florürlü diş macunu sıkın. Bebek tadını sevmiyor ya da yemeye kalkıyorsa hiç macun kullanmayın. Eğer kullanacaksanız, çocuklar için üretilen diş macunlarını yeğleyin. Bebeklere diş macunu üretiliyor markaların o ürünlerini kullanabilirsiniz.
  2. Bebeğinizin dişlerini ve diş etlerini parmağınız yardımıyla ovun. Sizi taklit etmek istiyorsa lavaboya tükürmesine izin verin.

DİŞLERİN ÇIKIŞ SIRASI – Bebeklerde Kaç Aylıkken Diş Çıkar ?

Bebeklerde diş çıkarma sırası; bebeğiniz ilk dişini birinci yılının içinde herhangi bir ayda çıkarabilir. Bebeklerde diş çıkarma dönemi, üçüncü yaşa kadar sürer. Bebeklerin dişleri genellikle aynı sırayla çıkar.

Bebeklerde Diş Bakımı

DİŞLER NEDEN ÇÜRÜR ?

Ağızdaki bakteriler şekerle etkileşime geçerek asit oluşturur. Bu asidin dişi kaplayan koruyucu mineyi bozması sonucu dişler çürümeye başlar. Şekerli yiyecekler ve içecekler, özellikle öğündeler rasında tüketilirse, diş çürümelerini arttırır. Çocuğunuza atıştırmalık olarak peynirli kraker, havuç, kuru meyve gibi sağlıklı yiyecekler verin. Şekerli yiyecekleriyse arada bir sürpriz olarak sunun ve yedikten sonra mutlaka dişlerini fırçalayın.

FLORÜR NEDİR?

Çocuğunuzun dişlerini, mine katmanını sertleştiren bir madde olan florürle koruyabilirsiniz. Florürlü diş macunuyla günde iki kez fırçalamak çocuğunuzun dişlerini çürümelerden korur. Diş macununun bir süre ağızda kalması koruyucu özelliğini arttırır. Aynı zamanda kimi yörelerin kent suyunda florür bulunabilir.

FLORÜRÜN FAZLASI NE YAPAR ?

Dişleri fırçalanırken çocuğunuzun diş macununun birazını yutması sorun yaratacak bir şey değildir, sizi asla kaygılandırmasın. Ne var ki tadını kaygılanılacak ölçüde çok severse tüpten yemeye kalkışabilir. Bunu yapmasına asla izin vermeyin. Hele kullandığınız kent suyunda da florür bulunuyorsa eğer, diş macunundan alacağı fazla florür zarar verebilir.

Bebeklerde Diş Bakımı

DİŞ DOKTORUNA GİTMEK

Çocuğunuzun gerçekten tedavi olması gerekmeden önce diş hekimlerine alıştırmanız çok yerinden bir yaklaşım olacaktır. Onu diş hekimine daha süt dişleri tamamlanmadan önce bile götürebilirsiniz. Korkmuş gibi davranırsa onu kucağınıza alıp hasta koltuğuna oturun ve çevredeki gereçlerin ne işe yaradığını gösterin. Çocuğu iki buçuk üç yaşından başlayarak altı ayda bir kontrole götürmelisiniz. Diş bakımında ona nasıl yardımcı olabileceğinizi diş hekimi size anlatacaktır. Dişlerinin çok sağlıklı olduğunu düşünseniz bile çocuğu kontrollere götürün. Çürük dişi varsa bunun erkenden saptanması çok önemlidir.

ÇOCUKLARDA DİŞ BAKIMI

Bebeğiniz 12 aylık olduktan sonra çocuğunuzun dişlerini, ıslak diş fırçasına bezelye büyüklüğünde diş macunu sıkarak fırçalamaya başlayın. Bu işi size bırakmak istediği sürece onun dişlerini siz fırçalayın. İki yaşına geldiğinde artık dişlerini kendisi fırçalamak isteyebilir. Dişerini kendisi fırçalarken de yanında bulunun, doğru fırçalayıp fırçalamadığını kontrol edin. Aynanın önünde, arkasına geçip elinden tutarak dişlerin nasıl doğru fırçalanacağını ona öğretin. Diş etlerini hem içten hem dıştan yuvarlak hareketlerle fırçalayın. Üst dişleri diş etlerinden aşağıya doğru fırçalayın. Dişlerin hem yüzeylerini hem de uçlarını ileri geri hareketlerle fırçalayın. Alt dişleri diş etlerinden yukarı doğru fırçalayın. Diş fırçasını ağzının gerilerine değin uzatın.

Bebeklerde Diş Bakımı 4

Diş Fırçalamaktan Oyun Üretin

Banyo yaparken sizi taklit edeceği bir oyun uydurun. Oyundan sonra dişlerini gereğince fırçalamayı unutmayın. Çocuğunuz dişlerini fırçalarken; çocuğunuzu lavabonun önünde bir yükseltiye çıkarın. Siz de yanına doğru gerisinde durun. Dişlerini fırçalarken ağzının içini görebilmelisiniz. Ağzını çalkalayıp lavaboya tükürmesi yaptığı için en eğlenceli kısmı olarak görecektir. Bunu eğlenceye dönüştürecektir. Bebek Bakımı hakkında daha geniş bilgi edinmek istiyorsanız aynı başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir