Bebeklerde Diş Çıkarma 1

İlk altı aylık dönemden sonra bebekler ateş, halsizlik, huysuzluk ve salya akıntısı gibi sıkıntılar yaşadıkları sıkıntılı günlere geçiş yaparlar. Eğer bu tarz sorunlar ile karşılaşmaya başladıysanız panik yapmayın. Bebeğinizin diş çıkarma zamanı gelmiş demektir. Bebeklerde diş çıkarma sürecinde uygulayacağınız bir takım ipucu süreci daha kolaylaştırarak rahatlamanızı sağlıyor.

Diş çıkarma dönemi her bebekte farklılık gösteren ve hem anne hem de bebek için oldukça yorucu olan bir süreçtir. Bu süreçte bebeğinize yardımcı olmak adına yapabileceğiniz bazı ipuçları vardır. Bu ipuçlarını sizler için araştırdık. Bazı bebekler 4-5 ayından sonra bazıları 7 aylıkken, bazıları ise 12 aydan sonra ilk dişlerini çıkarırlar. Hatta bazı bebeklerde ilk diş çıkarma süreci o kadar uzarki 15-16. ayda çıkabilir. Bebeklerde üst çenede 10 adet, alt çenede 10 adet olmak üzere toplamda 20 adet diş çıkar. Genellikle 27 ile 30. aya kadar bebeklerde diş çıkarma döneminde huzursuzluk normal görülmektedir. 30. aya kadar dişler tamamen çıkmış olur.

Sağlıklı bir bebekte ilk dişin çıkma zamanı genellikle 5 ila 7. aylar arasında olmaktadır. Bebeklerin ilk dişinin görünmesi 3. aylarda olabileceği gibi bazen erken değil tersine 1 yaşına kadar da gecikme gösterebilmektedir. Bu kalıtım anne ve babadan geçen bir özelliktir. Bebeklerde diş çıkarma ayrıca genetik faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bebeğin annesi bebekken erken diş çıkarmış ise kendi çocuğunda da aynı durum söz konusu olabilir. Çok ender görünen bir durum vardır ki o da bebeğin doğumda dişli olarak doğmasıdır. Oldukça nadir görünen bir durumdur. Doğumda zaten var olan diş genellikle çok gevşektir ve sağlam değildir. Bundan dolayı bebeğin boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceği için hemen bir doktor yardımı ile o diş çekilmektedir.

Ateş

Diş çıkarma sürecinde bebeğin ateşi yükseliyorsa, ateş derecesine dikkat etmek gerekir. Ateş derecesinin normal olduğu seviye 37 derece. Fakat eğer, bebeğin ateşi 38 derece ve üzerine çıkıyorsa normal kabul edilemez ve bebek uzman bir doktora gösterilmelidir. 38 derece ve üzeri ateşte mutlaka vakit kaybetmeden doktora gidin. Bebek diş çıkarma döneminde ateşlenme haricinde bir de ishal sorunu yaşıyorsa yine bir uzman desteğine ihtiyaç vardır. Ayrıca bu başka hastalığın habericiside olabilir. Çünkü bebeklerin diş çıkarma döneminde hastalığa yakalanmaları daha yatkın olur.

Bebeklerde Diş Çıkarma

Diş Çıkarmanın Belirtileri Nelerdir ?

Diş çıkaran bebek huzursuz olur.Bebeğinizde aşağıdaki belirtilerin bir ve ya birkaçının yanı sıra ayrıca diş etlerinde kabarma, şişme, diş etlerinde bazen hafif kanama ile kendini gösterebilmektedir. Ayrıca bazı bebekler diş çıkarma dönemlerinde pişik olabilmektedir.

 • Ateş
 • Huzursuzluk
 • Uyku bozuklukları
 • İştahsızlık, kilo kaybı
 • İshal
 • Ağızda tükürük artması
 • Kulaklarını sürekli çekiştirmesi
Bebeklerde Diş Çıkarma 2

Diş Çıkarırken Bebeğinize Yardımcı Olun

Bebeklerde diş çıkarma esnasında bebeğinizi nasıl rahatlatabileceğinizi araştırdık.

 • Bebeğinizin süt dişlerini ağzında gördüğünüz andan itibaren temizleme işlemine başlamalısınız. Gazlı bez ve ya temiz bir peçete yardımı ile sabah ve akşam dişlerini silmelisiniz.
 • Bebeklerde diş çıkarma döneminde en çok görülen şey salya artışıdır. Bu yüzden bebeğin ağız çevresinde ve çenesinde kızarıklıklar oluşabilir.
 • Bebeklerin dişlerine hafifçe masaj yapmak iyi bir fikir olabilir. İşaret parmağınıza gazlı bezin sararak masaj yapabilirsiniz.
 • Bebek diş kaşıyıcı bulundurmak bebeklerin dişlerinin rahatlamasına yardımcı olur. Plastik olmayan ve boya maddesi içermeyen ürünleri kullanmaya özen gösterin.
 • Bazı sebzelerde bebeklerin diş kaşınmalarını rahatlatır. Örneğin; havuç, salatalık.
 • Bebeklerin salyalarının artması aynı zamanda sıvı kaybına yol açar. Bebeği daha sık emzirmeye özen gösterin.
 • Genellikle diş çıkaran bebekler, yanaklarını kaşır ve kulaklarını çekiştirirler. Bunun nedeni diş etlerinde yaşanan ağrıların kulağa ve yanaklara etki etmesidir. Bebeğinizin yanaklarına ve kulaklarına küçük dokunuşlar ile masaj yapabilirsiniz. Hafif hafif parmaklarınız ile yanaklarını okşayın.
 • Diş çıkarma sürecinde 38 derece ve ya yüksek ateş görülmesi olağan bir durum değildir. Eğer yüksek ateş gördüyseniz mutlaka hemen bir doktora başvurmalısınız.
 • Bebeğinizin ağrıları gün geçtikçe azalmıyor ise mutlaka bir uzman doktora başvurmanızı tavsiye ederiz. Uzman doktor bir takım ilaçlar, ağrı kesici şurup ve ya fitiller almanızı önerebilir.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir