Bebeklerde Egzama Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri 3

Hem bebeklerin hem büyüklerin karşılaştığı hastalıklardan biri olan alerji ve ya stres sonucunda meydana gelen bir hastalık olan egzama özellikle son yıllarda hemen hemen her çocuğun yaşadığı bir hastalık. Erken önlem alınmazsa erişkin yaşta solunumsal alerjiler, astım ve el egzamalarına kadar ilerleyebilmektedir. Peki Bebeklerde Egzama nedir ? ve Egzamaya ne iyi gelir ? Sorularımızın cevabı yazımızda..

Deride iç ve dış faktörlerden dolayı oluşan iltihabi bir hastalıktır. Çocuklarda en sık görülen ve uzun süre devam edebilen tekrarlamalar gösteren alerjik deri hastalığı atopik egzama özellikle son bir kaç yıldır ciddi bir artış göstermiştir. Eğer çocuğunuz kaşınıyorsa, çocuklarda kaşıntının sebebi egzama olabileceğinden şüphelenirseniz çocuğunuzu hemen bir doktora götürmelisiniz. Özellikle metropol şehirlerde doğan bebeklerimizin soludukları hava bile onların alerjik reaksiyonlu doğmasına neden oluyor. Öte yandan yediklerimiz, içtiklerimiz, annenin hamile iken yediği yiyecekler bile bebeğin alerjik egzamayı tetikleyen etkenler arasında yer alıyor.

Ayrıca temizlik için kullandığınız deterjanlar, parfümler, kokular, katkı maddeleri, boyalar gibi işini içine genetik faktörlerde eklenince çocuk çağı egzaması artık daha fazla ebeveynin korkulu rüyası haline gelmiş durumda. Genetik faktörler de oldukça önemlidir. Eğer ailede bir bireyde alerji varsa çocukta olma olasılığıda yüksektir. Bebeklerde Egzama (atopik egzama) hastalığı genellikle ailelerinde saman nezlesi ve ya astım gibi alerjik hastalıkların varlığı söz konusu olan bebeklerde daha fazla ortaya çıkmaktadır.

Bebeklerde Egzama Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri 4

Bebeklerde Egzama Belirtileri

Çocukların ve ailelerinin yaşam kalitelerini bile etkileyen atopik egzamanın en önemli belirtisi ise şiddetli kaşıntılardır. Rahatsız edecek şekilde kaşıntılar başlar. Atopik egzama olan çocuklarda genetik olarak deriye nem veren bir madde eksiktir. Bu yüzden deri oldukça kurudur. Ciltteki kuruluk arttığı zaman kaşıntılar meydana gelmektedir. Kaşıntı gün içerisinde aralıklı olarak meydana gelmektedir. Cilt kaşıntılara genellikle akşam ve geceleri daha fazla ortaya çıkar. Çocuğunuz kaşındıkça o bölgede kızarıklık ve pul pul deri dökülmeleri meydana gelmektedir. Bedeninin herhangi bir yerinde görülmekle birlikte Bebeklerde egzama önce yüz ve baş derisinde çıkar. Saç derisinin ense sınırında, kürek kemiklerinin üzerindeki deride, bacaklarda, kollarda ve özellikle derilerin katlandığı bölgelerde daha sık görülmektedir. Yer yer su topladığını ve açık yaraların ortaya çıktığı görülebilir.

Egzama Tedavisi

Mutlaka bu hastalığın teşhisi uzman bir dermatolog tarafından ortaya koyulmalıdır. Egzama tedavisinde özellikle bebeğin haftada 2 ve ya 3 kez yıkanması önerilmektedir. Bebeğinizin cildi için kullanacağınız şampuan ve ya kremlerin kaliteli olmasına ve bebeğin cildini kurutmamalı ve tahriş etmemelidir. Atopik egzama mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmediğinde ise erişkin yaşta solunumsal alerjiler, astım gibi hastalıklara kadar ilerleyebilir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir