Bebeklerde Ek Gıda ve 2 Farklı Püre Tarifi 1

Bebeklerde ek gıdaya geçiş dönemi hem bebekler hem de ebeveynler için oldukça önemlidir. Bebekler ilk altı ay boyunca D vitamini hariç ihtiyaçları olan her şeyi anne sütünden alırlar. Bebekler için anne sütü oldukça mucizevi bir besin kaynağıdır. Bebeklerde ek gıda ve ek gıda tariflerini aşağıda sizler için listeledik.

6. aydan sonra bebeklerin dış dünya ile tanışmasıyla hem gelişmiş sindirim sistemlerinin yeni gıdaları kaldırabilmesi hem de beyin gelişimlerinin olması gerektiği ivmede devam edebilmesi için ek gıdaya geçiş yapılması gerekiyor.

Ek gıdaya geçerken ailelerin panik yapmaması gerekiyor. 3-4 ay civarı ek gıdaya alıştırmak için bir süreleri var. Bilinçli bir anne baba olmaya ve sürekli okumaya devam edin. Yakınınızdaki tecrübeli büyüklerinizden ve doktorunuzda da yardım almayı ihmal etmeyin. Bebeğinizin ana besini doktorunuzun yönlendirmesi ile hala anne sütüdür. Bu sürece önceden hazırlıklı olun. Geçiş süreci başladığında ne yapıyor olacağınızı bilmek oldukça önemlidir.

Bebeklerde Ek Gıda

Ek Gıda Tarifleri

Aşağıda vereceğimiz tarifleri 6 aylık bebek kahvaltısı için de kullanabilirsiniz. Dilerseniz öncesinde bebeğinizin doktoruna da danışabilirsiniz.

Yeşil Üzümlü Erik Püresi

Yeşil üzümlü erik püresi için gereken malzemeler;

  • 1 adet armut
  • 2 adet erik
  • 4-5 adet üzüm
  • 1 çorba kaşığı yasemin pirinci

Yapılışı:

Meyveleri güzelce soyun ve çekirdeklerini de çıkarın. Temizlenen meyveleri pirinçle beraber küçük bir tencereye alın. Üzerine bir bardak kadar su ekleyin. Ocağan altını kısarak kısık ateşte pişirin. Pişen meyveleri ocaktan alıp soğumaya bırakın. Son olarakta blenderden geçirin. Çok sıcak olmamasına dikkat ederek önce siz tadına bakın.

Bebeklerde Ek Gıda

Semizotlu Kabak Püresi

Bebeklerde ek gıda tariflerinden biri olan semizotlu kabak püresi için gereken malzemeler aşağıdadır.

  • 1 adet kabak
  • 1/2 çay bardağı pirinç
  • 1 tutam semizotu
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Yapılışı:

Kabak ve semizotunu iyice yıkayın. Ardından kabakları küp küp doğrayın. Semizotunun ise yapraklarını kopararak parçalara bölün. Pirincide bol su ile yıkadıktan sonra bir miktar suda haşlayın. Haşlanan pirinçlerin üzerine kabak ve semizotunu tencereye alın. Yaklaşık 10 dakika kadar daha kaynatın. Tencerenin altını kapatın ve zeytinyağını ekleyin. Biraz dinlenmeye bırakın. Daha sonra son işlem olarak blender yardımı ile karşımı püre kıvamına getirin. Çok sıcak olmadığından emin olmak için bebeğinize yedirmeden önce kendiniz tadına bakın.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir