Bebeklerde Emzik Kullanımı 1

Emzik hemen hemen her anne ve babanın bebekleri için kullandıkları araçlardan biridir. Emzikler bebeğinizi sakinleştirip daha rahat uyumasına yardımcı oluyor olabilir. Bebekler genellikle emzik kullanmayı severler. Peki bebeklerde emzik kullanmakta dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir ? Bebeklerde emzik kullanımı ne zaman başlamalı ?

Yenidoğan bebeklerin yaşamasındaki gerekli olan en güçlü içgüdü emmektir. Doğduktan sonra anne sütünü emmeye başlar. Bazı bebekler bir yaşına kadar, bazıları daha fazla ve ya bazı bebekler bir yaşından da az anne sütü emer. Bebek emmezse büyüyemez. Emmek beslenmeyi, bebeğe güven ve yaşamanın yanı sıra huzur vermeyi de hissettirir. Aileler bebeklerine daha sakinleşmesini ve rahat uykuya geçmesini sağlayan emzikleri verirler. Yenidoğan bebekler için emzik adeta bir kurtarıcı gibidir.

Genelde 18 aylık olana kadar emme gerekesinimi duyarlar. Yenidoğan da emzik kullanabilir. Bu sürede emme gereksinimini karşılamak için parmaklarını, giysilerini ve ya emziği emebilir. Parmaklarını emmeyi anne karnında bildiği için bunu kolaylıkla başarabilir. Fakat parmak emmekten kolay kolay vazgeçemeyebilir. Bazen bu çocuk çağına kadar ilerleyebiliyor. Çocuklarda parmak emme ile ilgili yazımızı inceleyerek çocuğunuzun parmak emme alışkanlığından nasıl kurtulacağını öğrenebilirsiniz.

 

Bebeğiniz doğduktan sonra ilk bir kaç ay anne kokusunu alması anneyi daha iyi hissetmesi, onunla bağ kurabilmesi ve sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için yalnızca anne sütü ile beslenmesi gerekir. Bu yüzden biberon, emzik gibi başka alternatifler bebeğe sunulmaz.

Bebeklerde Emzik

Bu dönemlerde bebeğinize verdiğiniz emzik ve ya biberonlar bebekte meme ucu karmaşası ve ya diğer adı ile meme şaşkınlığına neden olur. Annenin göğüs ucu ile biberon ve ya emzik ucu arasındaki yapı farkından dolayı bebeğin sadece göğüs ucunu emmeye çalışması halini alır. Buna meme şaşkınlığı denmektedir. Bu yüzden bebeklere ilk bir kaç ay emzik vermek doğru değildir. Çünkü bebek göğüste “areola” denilen geniş kahverengi alanı da emmelidir. Bu şekilde emmemek; annenin süt yapımının arttırılmamasına, bebeğin az beslenmesine, kilo alamamaya, annenin göğüs ucunda tahriş ve enfeksiyonlara neden olur. Bu yüzden ilk günler bebeğin doğru emmeyi öğrenmesi için çok önemlidir.

Bu gibi dönemlerde bebeklerde emzik kullanmak için iki istisnai durum vardır. Bunlardan biri prematüre bebeklere emmeyi öğretmek için, bir diğeri ise anne göğsü emmede bir sıkıntı olmayan hatta anne göğsünden alınmayan, emme içgüdüsü son derece kuvvetli olan, açlık sebebi ile değil yalnızca sakinleştirilemeyen anne göğsünü emzik gibi kullanarak göğüste yaraya neden olan bebekler kullanabilmektedir.

Emzik Kullanımının Faydaları

 • Doğal emme iç güdüsünü tatmin eder
 • Bebeği sakinleştirir ve uykuya hazırlar
 • Bebeğin en güçlü refleksi emme olur
 • Emzik kullanılmazsa parmağını emmeye başlayabilir. Bu yüzden emzik kullanması daha uygundur

Bebeklerde emzik

Bebeklerde Emzik Hangi Sorunlara Yol Açar ?

 • Eğer ilk bir iki ayda bebek emzik kullanırsa meme şaşkınlığı denilen soruna yol açar. Bu bebeğin emzik yapısından dolayı yalnızca anne göğsünü de meme ucunu emmesi anlamına gelir. Oysa bebek yalnızca uç kısmı değil kahverengi kısma kadar doğru bir şekilde emmelidir. Meme şaşkınlığı bebeklerde kilo alamamasına, anne sütünün azlığına sebep olmaktadır.
 • Erken dönemde emzik kullanan bebekler kullanmayanlara göre daha çabuk anne sütünün bırakıldığı görülmüştür.
 • bebe emzikleri, konuşmanın ve psikolojik olgunlaşmanın gecikmesine neden olabilmektedir.
 • Emzik kullanan bebeklerin bir kısmı anne göğsünü reddediyor.
 • Emziğin uzun süreler kullanılması bebeklerde diş bozukluklarına neden olabiliyor. Üst dişlerin öne alt dişlerin arkaya doğru çekilmesine neden olabiliyor.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonu ve orta kulak iltihabı sorunları ortaya çıkabiliyor.
 • Emzikler bebeklerde bağımlılık yapan nesnelerdir. Bu yüzden bebeklerin büyük bir kısmı anne sütü içmeyi ve ya başka besinler almayı reddedebilir. Bu da bebeklerde gelişim gerilemesine ve kilo alamamaya sebep olur.
 • Bebeğiniz ağladığında bir derdi olur ve her ağladığı zamanlarda emziği vermek doğru bir davranış değildir. Bebek sussun diye emzik vermek bebeğin ağlama nedenini anlamayı reddetmektir. Ağlayan bebeğinizin ne istediği öğrenilmeli ve daha sonra bebek için uygun olan davranış yapılmalıdır. Bebeğin sakinleşmesini istiyorsanız onu önce kucağınıza alarak sarılmalı ve ona güvende olduğunu hissettirmelisiniz. Bebek anne kucağını çok sever ve güvende olduğunu hisseder.
Bebeklerde Emzik Kullanımı 2

Bebeklerde Emzik Kullanımı Ne Zaman Bırakılmalı ?

Bebeğinizin gece emzikle uyuma alışkanlığının gelişmemesine özen gösterin. Çünkü gece yarısı ağzından emziği düşerse bu sefer uyanacaktır. Hatta emziği tekrar verene kadar uyumayabilir, ağlayabilir. Çocuklarda emziği bırakma yaşı 2 yaşından sonradır. 2 yaşına kadar emzik kullanılabilir fakat sonrasında bu alışkanlığı bırakma denemelerine başlamak gerekir. Bebek 2 yaşından sonra hala emzik kullanıyorsa bu dişlerin yer değiştirmesine ve aralarında açıklıklar meydana gelmesine neden olur. Ayrıca 4 yaşına kadar emzik kullanmaya devam eden çocuklarda kulak rahatsızlıkları daha sık görülür. Bu durumların oluşmaması için emziği 2 yaşından sonra kullanmamak tavsiye edilir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir