Bebeklerde Ev Kazaları 3

Bebeklerde ev kazalarının yaklaşık dörtte biri dört yaşından küçük çocukların başına geliyor. Evinizde alacağınız birkaç küçük önlemle kazaların önüne geçmek ise sizin elinizdedir. Bu önlemlerin en etkilisi bebeğinizi gön önünden ayırmamaktır. Kazalar en çok çocuğunuz aç, yorgun ya da hasta olduğunda ya da siz bir işle ilgilenirken olur. Aile evden uzaktayken de söz gelimi tatilde ya da misafirlikteyse kaza riski oldukça yüksek olur.

Çocuğunuz için herhangi bir şey alırken bunun yetkili kurumlarca belirlenmiş standartlara uygun olmasına dikkat edin. Olanaklıysa yeni eşya ve oyuncak alın. Kullanılmış eşya ve oyuncaklar güvenlikle ilgili yöntemeliklere uygun olmayabilir. Güvenlik sınırlarını aşacak ölçüde hasar görmüş eskimiş olabilir, kullanım kılavuzları bulunmayabilir.

EVİNİZDE GÜVENLİK

Çocukların keşfetme merakı ve enerjisi her zaman sağduyularına ağır basar. Bu yüzden bütün çocuklar ev kazalarıyla karşı karşıya kalabilir. Oysa, birçok kaza kolayca önlenebilir; çocuğunuzun bir kaza sonucu kendini yaralaması sizin göstereceğiniz özene bağlıdır. Bununla birlikte, çocuğunun güvenliğini sağlama, onu oyunlarından yoksun bırakmak ve hareketlerini kısıtlamak anlamına gelmez.

MUTFAK

Bütün temizlik malzemelerini ve deterjanları çocuğun açamayacağı bir dolapta saklayın. Mutfağınız çocuğunuz için tehlikelerle doludur. Hele işiniz başınızdan aşkınken tehlikeler daha da artar. Bu nedenle yemek yaparken ya çocuğun mutfağa girmesine engel olun ya da onu oyun parkına koyun. Tencerelerin ve ocak demirlerinin ocağı söndürdükten sonra da uzun süre sıcak kaldıklarını unutmayın. Aynı şey ütü için de geçerlidir. Sofrada sıcak yemekleri masanın ortasına koyun. Çekip üstündekileri devirmemesi için masa örtüsü kullanmayın. Sıcakken fırın kapağına dokunmasına izin vermeyin. Buzdolabına çocuğun açamayacağı bir kilit takın. Çöp kovasını çocuğun ulaşamayacağı bir yere koyun. Naylon torbaları ve gıda örtülerini erişemeyeceği bir yere koyun. Spiral kablola kullanın ya da kabloları kısa tutun. Sıcak içecekleri mutfak tezgahının gerisine koyun. Bıçak gibi keskin aletleri çocuğun açamayacağı çekmecelere koyun. Ocağın çevresine koruyucu taktırın. Tencere saplarını yana ya da arkaya çevirin. Öndeki ocaklar yerine arkadakileri kullanın.

Elde ettiği her yeni beceri bebeğiniz için yeni tehlikelere kapı açar. Bu nedenle, ortaya çıkabilecek tehlikeleri önceden düşünüp gereken önlemleri almalısınız. Yuvarlanmayı öğrendiği dönemde, onu kısa bir süre için yalnız bırakacağınız zaman yükseğe değil, yere yatırın. Kısa zamanda tutmayı ve kavramayı becerecektir. Bu nedenle, çevresindeki erişebileceği eşyaların ona zarar vermeyecek ve yutamayacağı şeyler olmasına dikkat edin. Bebek kucağınızdayken sıcak bir şey yiyip içmeyin, taşımayın; asla sigara içmeyin. Bebeğinizi ağzında biberonla yalnız bırakmayın, boğulabilir. Arabasında, yemek sandalyesinde her zaman güvenlik kayışlarını bağlayın. Küçük çocukları bebeğinizle yalnız bırakmayın. Onu kucaklamaya kalkıp düşürebilir ve eline tehlikeli bir şeyler verebilir.

Bebeklerde Ev Kazaları

YATAK ODASI

Çocuğunuz zamanın önemli bir bölümünü yatak odasında geçirir. Odasında güvende olduğunda kuşku duymamanız gerekir. İki yaşına gelene dek yatağına yastık koymayın. Şilteyi korumak amacıyla üzerine naylon örtü sermeyin. Oyuncaklarını yatağa bağlamayın; ip boynuna dolanabilir. Büyükçe oyuncakları yatakta bırakmayın. bunları basamak yapıp karyoladan çıkmaya çalışabilir. Oyuncakları zehirsiz, yanmaz maddelerden keskin kenarları yutabileceği küçük parçaları bulunamamalıdır. Pencereler tam açılmalarını önlemek için sustalı mandal takın. Sürgülü pencerelerin üst tarafını açın. Sıcak radyatörleri havluyla örtün. Oyuncakları dolabın alçak gözlerine yerleştirirseniz ulaşmak için tırmanması gerekmez. Eşyaların sağlam, köşelerinin yuvarlatılmış olmasına dikkat edin. Sivri köşeleri hazır köşebentlerle kapatabilirsiniz. Alt değiştirme malzemelerini kapaklı kutuda saklayın. Bebeğin altını yerde değiştirin. Yatak takımlarını ateşe dayanıklı olanları seçin. Bebeğiniz tutunup ayağa kalkmayı becermeden önce şilteyi en alçak konumuna getirin.

BANYO

Çocuğunuzu dört yaşına gelene dek bir an için bile olsa banyoda yalnız bırakmayın. Yere kaymayan bir banyo paspası koyun. Su sıcaklığının en çok 55 derece olmasına ve önce soğuk suyu akıtmaya dikkat edin. Çocuğu küvete oturtmadan önce suyun sıcaklığına bakın. Banyoda olabilecek kazalar kolaylıkla önlenebilir.

  • Bütün ilaçları çocuğun erişemeyeceği ya da açamayacağı bir dolapta saklayın.
  • Tıraş ve makyaj malzemelerini çocuğun erişemeyeceği yere koyun.
  • Sıcak radyatörleri ve kalorifer borularını havluyla örtün.
  • Elektrikli ısıtıcı kullanıyorsanız iyi yalıtılmış ve duvara monde edilmiş olmalıdır.
  • Temizlik malzemelerini ve tuvalet temizleme fırçasını kilitli dolapta tutun.
  • Duş kabininiz camla çevriliyse bunu yerine perde ya da kırılmaz cam takın.

BAHÇE

Çocuğunuz bahçede oynarken gözünüz üzerinde olmalı. Arabasında uyumaya bırakırsanız üzerine cibinlik örtün. Şişme oyun havuzunda ya da çevresinde yalnız başına oynamasına izin vermeyin. Oyudan sonra havuzu boşaltın. Su deposu, kuyu ve havuz gibi yerlerin üstünü sıkıca örtün. Bitkilerin zehirli olmamasına dikkat edin. Çocuğunuza bahçedeki meyveleri size sormadan yememesini öğretin. Tüm bahçe kapılarına çocuk kilidi koyun. Böcek öldürücü, bitki ilacı ya da gübre kullandığınız yerlerde oynamasına izin vermeyin. Bahçe ile ilgili tüm araç gereçeleri böcek be bitki ilaçlarını ve gübreyi kilit altında tutun.

Kum havuzunun kendini ya da arkadaşını gömeceği ölçüde dolu olmamasına dikkat edin. Kullanılmadığı zamanlarda üzerini örtün. Kedi ve köpeklerin burayı pislemesi sağlığı tehlikeye atar.

Bebeklerde Ev Kazaları 4

OTURMA ODASI

Mobilya alırken yangında zehirli duman çıkarmayacak malzemeyle kaplanmış olanları yeğleyin. Isıtıcıların çevresine koruyucu yerleştirin. Arkasına dokunmaması için televizyonu çocuğun ulaşamayacağı bir yere koyun. Sigara, kibrit, alkol, dikiş malzemeleri ve bozuk para gibi şeyleri ortalıkta bırakmayın. Kimileri zehirli olabileceği için evinizdeki süs bitkilerini çocuğun ulaşamayacağı yerlere yerleştirin. Kapı ve pencerelerdeki camlar alçaksa buralara kırılmaz buzlu ya da içine tel geçirilmiş cam taktırın ya da orada cam olduğunu görebilmesi için üzerlerine renkli çıkartmalar yapıştırın. Üstü cam olan sehpa ya da masa bulundurmayın.

ARABADA GÜVENLİK NASIL SAĞLANIR ?

Çocuğunuz otomobilde her zaman yaş ve kilosuna uygun, özel çocuk koltuğunda oturmalıdır. Her çocuk koltuğu her otomobile uygun değildir. Arabanızın el kitabına bakarak “Evrensel sınıflı çocuk koltuğu takılıp takılmayacağını kontrol edin; çocu çocuk koltuğu bu sınıfta üretilir. Çocuklar hava yastıklı arabaların ön koltuğuna oturtulmamalıdır. Çocuğu arabada yalnız bırakmayın. Bırakmak zorunda kalırsanız el fenerini çekin, kontak anahtarını alın ve arabayı viteste bırakın. Kapıyı kapatmadan ya da arabayı geri almadan önce çocuğunuzun nerede olduğuna bakın.

ELEKTRİK

Elektrik çarpması çok tehlikeli bir kazadır. Çocuğunuzu elektrik çarpmasından korumak için alabileceğiniz birçok önlem vardır. Kullanmadığınız elektrikli aygıtları kapatıp fişten çekin. Fiş takılı olmayan prizleri açık bırakmayın. Kullandığınız prizleri kör fişlerle ya da kalın yalıtkan bantla kapatın. Tüm kordonları sık sık kontrol edin ve aşınıp soyulanları yenileyin. En azından dört yaşına gelene dek çocuğunuza prize takılacak elektrikli oyuncak almayın.

ANTRE VE MERDİVENLER

Çocuğunuz emeklemeye, tırmanmaya başlamadan önce evinizdeki merdivenlerin her iki başına da alçak birer geçici kapı yaptırın. Antrenin, merdiven ve başlarının yeterince aydınlı olmasını sağlayın. Parmakların çocuğun geçebileceği ölçüde geniş olmasına dikkat edin. Giriş kapısının kilidine ulaşamayacağından emin olun. Döşeme fayanslarından yerinden oynamışları, yırtık halıları onarın. Çocuğun cilalı zeminde çorapla gezinmesine izin vermeyin.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir