Bebeklerde gaz

Bebeklerin en büyük problemlerinden biri gazdır. Gaz sancısı ile birlikte gelen ağlamalar ve ebeveynlerin bebeğin acı çektiğini düşünmeleri zorlu süreçten geçmelerine neden oluyor. Bebeklerde gaz neden olur ? yazımızda sizler için derledik.

Bebeklerde gaz olmasının en büyük nedeni bebeklerin hareketsiz olmalarıdır. Bu sancı her sağlıklı bebekte görülür. Bu durum genellikle 4. aydan sonra sona erer. Ayrıca bebeğin beslenme sırasında hava yutması gaz oluşumunun bir diğer nedenidir.

  • Bebeğin beslenirken hava yutmasını engellemeye çalışın.
  • Anne sütü ile beslediğiniz zamanlarda ise meme başının tümüyle ağza alınmasını sağlamanız gerekiyor.
  • Biberon ile beslediğinizde emzik ile bebeğin ağzı arasında hava yutabileceği boşluk olmamasına özen gösterin.
Bebeklerde gaz

Bebeklerin bir diğer sancılanma nedeni ise gaz nedeni ile ağlayan bebeklere aç sanılarak fazladan meme ve ya mama verilmesi ile olur. Böyle bir durumda bebek aşırı kusmaya başlar.

Bebek karnının üzerinde dönebilmeye 3. aydan itibaren başlar. Bebekler doğdukları andan itibaren kalkıp, hareket edebiliyor olsaydılar bu dönemi daha az rahatsızlıkla atlatırlardı. Doktorunuz önermediği sürece herhangi bir ilaç ve ya bitki çayı verilmemelidir. Mutlaka öncesinde doktorunuza danışmalısınız. Bebeğiniz rahatlatmak için kucağınıza alarak sırtına ritmik vuruşlar ile gazının giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır ?

Bebeklerin gazı çıkarılırken dik olarak kucakta tutulmaları ve bir kolun üstüne oturtulmaları zararlı değildir. Bebeğin karnına hafif dokunuşlar ile masaj yaparak hazımsızlığı giderebilirsiniz. Masaj için bebek yağı kullanabilirsiniz. Ellerinize bir miktar bebek yağı dökerek bebeğin karın bölgesine nazik dokunuşlarla masaj yapabilirsiniz. Ayrıca rezene çayının da bebeklerin gazının çıkmasında iyi bir bitki çayı olduğu bilinmekte.

Masaj sayesinde hava baloncuğunun sıkıntı verecek kadar büyümesi önlenir ve var olan gazın bağırsak düzeyine homojen olarak dağılması sağlanır. Bitki çaylarını annenin içmesi daha uygundur.

Gaz masajını bebeği dizlerinizin üzerine yatırarak ve ya alt değiştirme yatağına koyarak yapabilirsiniz. Gaz ağrısı için uyguladığınız bu masajı tüm vücut masajı yaparken kullanmayın. Genel masajı keyifli zamanlarında yapın. Gaz masajını bebeğinize ağrılı ve sıkıntılı zamanlarında rahatlaması için yapın.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir