Bebeklerde Gece Beslenmesi Ne Zaman Kesilir ? 1

Bebeklerde gece beslenmesi tüm annelerin ilgisini çeken konulardan biridir. Bebeğinizin gece beslenmesi ne miktarda olmalı ? Bu gece beslenmeleri ne zaman kesilmeli ? gibi konuları merak ediyorsanız sizler için yazımızda bahsettik.

Bebekler İlk Aylarda 3 Saatte Bir Emerler

Bazı bebekler geceleri uyanmaz ve sabaha kadar uyurken bazı bebekler geceleri en az 3-4 kez uyanırlar. Anneler genellikle zaten uykusuz kalmaktan şikayet ederler. Özellikle çalışan bir anneyse gece sık uyanan bebek annenin sıkıntılı günler geçirmesine neden olur. Doğumdan sonra annenin sütünün gelmesi ve süt miktarının artması için doktoru tarafından genelde 2-3 saatte bir emzirmesi tavsiye edilir. Genellikle 3-4 günden sonra anne sütünün tam gelmesi ile birlikte yaklaşık 3 saatte bir emerler. Bebekler ilk aylarda geceleri genellikle 3 saatte bir emme ihtiyacı duyarlar. Prolaktin süt yapımında önemli bir rol oynar. Prolaktin hormonu salınımı geceleri daha fazladır. Bu yüzden annelere gece daha fazla emzirmesi önerilir. Geceleri bebeğiniz uyanmasa bile onu uyandırarak emzirebilirsiniz. Geceleri uyanmaya alışan bebekler ileri aylarda da gece uyanmaları ve emme alışkanlıkları devam eder.

Bebeklerde Gece Beslenmesi

Gece Emmeyen Bebekler

Her bebeğin emme aralığı aynı olacak diye bir kural yoktur. Çünkü bebeklerin emme aralıkları annelerini memelerinde depolanan süt miktarları ile de ilişkilidir. Memede depolanan süt miktarı meme büyülüğünden bağımsız olarak çok veya daha az olabilir. Annenin memesinde ne kadar süt olursa olsun bebekler her zaman ihtiyacı kadar olan sütü alırlar. Eğer annenin memesinde fazla miktarda süt depolanıyorsa birinci aydan sonra bebekler tek memeden kısa sürede doyarlar ve geceleri daha uzun uyurlar. Eğer memede depolanan süt miktarı az ise bebeğiniz günde 8 veya daha fazla her iki memeyi yaklaşık 15-20 dakika emerler, geceleri de 2-3 kez uyanabilirler. Bebeklerde 6. aydan sonra ek gıdalara geçiş yapılır. Daha öncede bir yazımızda Ek Gıdaya Geçiş hakkında bir yazı yazmıştık. Ek gıdaya geçiş işe birlikte gece uyanmaları azalır. Eğer anne çalışmaya başlamışsa gündüzleri anne ile birlikte olamayan bebek geceleri daha sık uyanıp annesiyle vakit geçirmek isteyebilir. Gündüzleri iyi ve sağlıklı beslenip ihtiyacı olan gıdayı alan bebekler 12. aydan sonra geceleri emmezler.

Bebeklerde Gece Beslenmesi

Bebeklerde Gece Beslenmesi 12. Aydan Sonra Kesilir

Bebeklerin büyümeleri iki ve ya üçüncü aydan sonra normal sınırlarda ise beslenme saatleri onların istelerine bırakılabilir. Genellikle ilk 3 ayda 2-3 saat emerler. 5-6. aylarda ise geceleri 1-2 kez, 7-9. aylarda geceleri ayda 1 kez emerler. 12. aydan sonra bebekler geceleri genelde emmezler.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir