Bebeklerde Göz Tansiyonu Olur Mu ? 1

Şaşırtıcı gelebilir fakat yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde göz tansiyonu olabiliyor. Glokom halk arasında göz tansiyonu olarak bilinmektedir. Genellikle sıklıkla akraba evliliklerinden dolayı olan bebeklerde ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde Göz Tansiyonuna kalıcı bir görme kaybı olmaması için dikkat edilmesi gerekiyor. Bebeklerde göz tansiyonu nasıl anlaşılır ? ile ilgili tüm bilgiler yazımızdadır.

Glokom Nedir ?

Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen hastalıktır. Bu hastalık ender olsa bile bebeklerde de görülebiliyor. Kalıcı görme kaybına kadar ciddi sorunlara yol açabilen bir hastalık. Yetişkin insanlarda genellikse sessizce ilerler bebeklerde ise glokom belirtileri bulunmaktadır.

Günümüzde yeni doğan her 10 bin bebekten 1 inde doğumsal glokom (göz tansiyonu hastalığı) tespit edilmektedir. Bu olgularında yüzde 80’i ilk yaş içinde ortaya çıkıyor. Bu infantil glokom olarak adlandırılıyor.

Birincil Glokom

Birincil derecedeki glokom hastalığı genellikle rutin muayenede göz doktoruna gittiğiniz zaman ortaya çıkan bir hastalıktır. Göz içindeki basıncı ölçtüğünüz zaman yani göz tansiyonunun yüksekliği ve buna bağlı olarak ilerlediği durumlarda hasta tarafından fark edilmeyen görme alanı bozuklukla seyreden ve görme sinirini tahrip ederek geri dönüşümsüz bir durumun ortaya çıkması ile oluşuyor. Teşhis, göz içi basıncı ölçülerek, görme alanına bakılarak konulabilmektedir. Göz tansiyonu ömür boyu tedavi gerektiren bir hastalıktır. Tedavi hastalık ilerlemesin diye ilaç ve lazerler ile yapılıyor.

Bebeklerde Göz Tansiyonu

İkincil Glokom

İkinci glokom derecesi hastalık çocukluk döneminde ortaya çıkabilmektedir. Hatta bazı durumlarda bebek tansiyonu ile birlikte doğabiliyor. Yaklaşık 10 bin doğumda bir görülüyor. Anne ve babanın erken teşhis için bilinçli davranması önemlidir. Bebeklerin gözlerinde büyüme, ışığa karşı hassasiyet, gözlerin fazla yaşarması, ışığa karşı gözleri kısma ve kırpma gibi durumlar varsa bir göz doktoruna başvurularak durumun araştırılması gerekir. Bebeğinizde göz tansiyonu varsa bunu tedavi etmenin tek yolu ameliyat olmasıdır. Özellikle erken teşhis edilmelidir. Çünkü erken müdahalede bulunan vakalar iyileşmektedir. Rutin olarak göz kontrollerine gitmeye devam edilmelidir.

Glokom’un Belirtileri Nelerdir ?

Glokom hastalığının klasik belirtileri bulunmaktadır. Bunlar aşağıda sıraladığımız gibidir.

  • Gözlerin aşırı yaşarması
  • Işığa karşı olan hassasiyet
  • Gözleri kısması
  • Gözlerini sıkça kırpmasıdır.

Doktora Gidilmesi Gereken Durumlar

Bazı bebeklerde büyük göz yani göz küresi ve önündeki saydam kornea dokusunun büyük olması ve yine bazı bebeklerde dışarıdan fark edilebilecek derecede gelişen kornea bulanıklığı doğumsal glokoma eşlik edebiliyor. Bebeğinizde bu bulgulardan bir kaçı varsa hemen doktora gidilerek hemen göz muayenesinden geçirilmeleri gerekmektedir. Eğer tedavi için geç kalınırsa kalıcı görme kaybı gibi ağır sonuçlar doğurabilmektedir. İlk tedavi basamağı ise genellikle cerrahi yöntemdir. Cerrahi sonrasında ise gözün içi basınç durumuna göre ilaçla devam etmek gerekebiliyor. Tedavideki asıl amaç ilerlemesini önlemektir. Tanı konulduğu anda durumu korumak ve daha kötüye gitmesini durdurmaktır. İlaçla herhangi bir sonuç alınamaz ise bu hastalık için geç kalınmadan bir cerrahi yöntem uygulamaya konulması gerekmektedir. Mutlaka rutin göz kontrollerine önem verilmelidir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir