Bebeklerde Grip

Özellikle kış aylarında bebeklerde grip en çok rastlanan sağlık sorunlarından biridir. Peki bebeğinizi grip ve soğuk algınlığına karşı nasıl koruyabilirsiniz ? Gribe ne iyi gelir ? yazımızda sizler için derledik.

Bebeklerde soğuk algılığı kendini genellikle yüksek ateş ile gösteriyor. Grip olan bebeklerde ise; şiddetli öksürük, burun tıkanıklığı, ani ateş yükselmesi gibi belirtiler görülüyor. Tüm bu belirtiler bebeği huzursuz ve mutsuz yapar.

Gribe Neler İyi Gelir ?

Yeterli Sıvı Alımı ve Anne Sütü: Bebeğinize yeterli miktarda sıvı verdiğinizden emin olun. Yeterli sıvı alımı grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Ayrıca anne sütü bebeğin bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini de sağlar. Sütün içeriğindeki bağışıklık elemanlarından immünglobulinler ve canlı hücreler sayesinde bebeğin bağışıklık sistemini destekleyen ve hastalıklardan korumaya yardımcı olan mucizevi bir gıdadır. Bebeğin grip ve ya soğuk algınlığına yakalanması gibi durumlarda anne sütü ile beslenmeye devam etmesi bir çok doktor tarafından önerilmektedir.

Bebeklerde Grip Nasıl Anlaşılır ? Gribe Ne İyi Gelir ? 1

Eğer anne de grip ise bebeğe bulaşmasını engellemek için ellerini sık sık yıkayabilir ve maske takabilir. Bu şekilde emzirmeye devam edebilir.

Oda Isısı : Genellikle bebeğin üşüdüğü düşünülerek kat kat giydirilmeye çalışılır. Fakat bebekleri kendinizden bir kat kalın giydirmeniz yeterlidir. Bebeği aşırı sıcak bir oda ısısında tutmak ve ya çok kalın giydirmek yanlıştır. İdeal oda ısısı 22-24 derecedir. Aşırı sıcak odalarda nem miktarı azalır ve kuruyan hava bebeğin solunum yollarını kurutup burun tıkanıklığına neden olur. Odanın nemlendirilmeside önemlidir.

Burun Aspiratörü : Burun tıkanıklığını gidere en iyi aletlerden biridir. Bebeğin burnunun rahatlaması ve temizliği için burun aspiratörü kullanabilirsiniz. Bebeklerde burun tıkanıklığı ile ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bebeklerde Grip Nasıl Anlaşılır ? Gribe Ne İyi Gelir ? 2

Buhar Makinesi : Bebeğin odasına yerleştireceğiniz buhar makinesi ile havanın nemlenmesini sağlayarak daha rahat nefes almasını sağlarsınız. Buhar makinesinin verdiği nem ile ortamın kuruması engellenmiş olur. Böylece bebek daha rahat uykuya dalabilir ve kuru havanın yaratacağı burun tıkanıklığı sorununu yaşamaz.

Bebeğin Giyimi : Kendi giydiğinizden yalnızca bir kat fazlasını bebeğinize giydirin ve bebeği uyuturken aşırı kalın olmayan ince bir battaniye ile üzerini örtün. Ateşi olan bebekleri çok kalın giydirmek ve battaniyeler ile üzerini örtmek ateşin kontrolsüz bir şekilde çıkmasına sebep olabilir. Tabi tüm bu tavsiyelerimizin öncesinde bebeğinizi bir doktora göstermeyi ihmal etmeyin.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir