Bebeklerde İştahsızlık ve Yorgunluk Nedenleri 1

Bebeğiniz iştahsız ve yorgunsa altında bir takım hastalıklar yatıyor olabilir. Çocukların aynı zaman hem yorgun hem de iştahsız olmaları bir takım sorunların olduğunun habercisi olabilir. Bebeklerde iştahsızlık hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Geniz eti ve uyku apnesi bazen çocuklarda iştahsızlığın ve yorgunluğun temellerinden biri olabiliyor. Geniz eti çocuklarda pek çok soruna neden olabiliyor. Geniz etinin büyük olması halinde burun arka delikleri kapanabiliyor. Bunun sonucunda da çocuklarda horlama, ağzı açık uyuma ve hatta bazen uykuda kısa süreli nefes kesilmesi (uyku apnesi) gelişebiliyor. Burun tıkanıklığı kaliteli uyku uyumayı engeller. Burnu tıkanan ve kaliteli uyku alamayan çocuğun okul başarısıda olumsuz yönde etkilenir.

Bebeklerde İştahsızlık ve Yorgunluk Nedenleri 2

Bağırsak Parazitleri

Bebeklerde iştahsızlık sebeplerinden biri bağırsak parazitine sahip olması olabilir. Özellikle yaz aylarında sıkça yakalanılan bağırsak parazitleri genelde iyi yıkanmayan sebze ve meyvelerden bulaşmaktadır. Sebzeleri iyi bir şekilde yıkamak için sirkeli suda bekletebilirsiniz. Genellikle bağırsak parazitlerinin belirtileri; halsizlik, iştahsızlık, ağızdan salya akması, ağız kokusu ve makatta kaşıntıdır. Çocuğunuz sürekli iştahsız, yemek yemek istemiyor ve kendini yorgun hissediyorsa bir doktora görünerek bağırsak parazitinin olup olmadığını araştırabilirsiniz. Basit testler ile bağırsak parazitlerinin tedavisi kolaylıkla yapılır. Fakat erken tedavi edilmediği taktirde çocukların gelişimlerini etkileyebiliyor. Bağırsak parazitleri her ne kadar tedavi edilebilen bir hastalık olsada tekrarlayabilme özelliği var. Bu yüzden ebeveynler çocukların yeme içme alışkanlıklarına dikkat etmeli ve meyve-sebzeleri sürekli olarak iyice yıkamalılar.

Kansızlık

Çocuklarda en çok görülen kansızlık nedeni demir eksikliği anemisidir. Özellikle çocuğunuzun büyüme çağında demir eksikliğine çok dikkat etmelisiniz. Genellikle kansız olan çocuklar daha çabuk yorulur, kendilerini yorgun, halsiz hisseder ve iştahsız olurlar. Kırmızı kan hücreleri sayısı azalarak dokulara oksijen taşıyamaz ve enerji veremez. Kan hücreleri azaldığı zaman dokulara taşınan oksijen de azalacağından çocuk halsizleşir. Fakat tedavi edilmediği taktirde zihinsel fonksiyonları etkileyebilir. Çocuklarda demir eksikliği motor ve mental gelişim skorlarının daha düşük olması demektir. Demir eksikliğinin tanısı için düzenli aralıklar ile kan sayımı yapılmalıdır.

İştah Arttırmak İçin Yapabilecekleriniz

  • Yemek yemeye başlamadan önce çocuğunuz ile keyifli vakit geçirerek oyunlar oynayın.
  • Yemek öncesinde şekerli gıdalar, çikolata gibi yiyecekleri vermeyin.
  • Bir şeyi yemesi için ödüllendirmeyin ve ya cezalandırmayın.
  • Yiyebileceği kadar, ufak porsiyonları oluşturun.
  • İstediği yiyeceklerden verin. Çocuğunuza kendi seçme hakkınıda tanıyın.
  • Acele etmeden, yavaş yavaş yemesini sağlayın.
  • Sizden de görerek 1 buçuk yaşından itibaren çatal, kaşık kullanmasına müsaade edin.
  • Sevdiği çizgi film karakterinin baskılı olduğu çatal, kaşık ve ya bardak alarak, onunla daha iştahlı bir şekilde yemesini sağlayabilirsiniz.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir