Bebeklerde Kabızlık , Kusma ve İshal 1

Beslenmedeki her küçük değişiklik kısa bir süre çin kabızlığa ya da ishale neden olabilir. Hem ishal hem de kusma hemen hemen her hastalıkla birlikte görülebilir. Üstelik aşırı heyecan ya da kaygıdan dolayıda kaynaklanabilir. Sık kusma ve şiddetli ishalin bebeklerde yol açabileceği ani su kaybı tehlikeli bir durumdur ve hemen tedavi edilmelidir. Bebeklerde kabızlık , ishal ve kusma için yapmanız gerekenler neler ? Çocuğunuz kabız olduğunda kakasını normalden daha sert ve seyrek yapar. Çocuklarda bağırsak alışkanlıkları çok değişkendir. Kimi çocuk kakasını günde iki kez yaparken başkaları iki güç günde bir yapabilir. Çocuğun bağırsak alışkanlığı ne olursa olsun, hep aynı düzende gittiği sürece normal demektir. Kaygınlanmanıza gerek yoktur. Bebekler oturmayı ya da emeklemeyi öğrenirken ve yürümeye başlamadan önce hafif kabızlık çekebilir. 7 aylık bebeklerde kabızlık nasıl giderilir ? ve bebekte kabızlığa çözüm gibi bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

LİFLİ BESİNLER

Bebek beslenmesine dikkat etmeniz gerek. Lif açısından zengin besinlerin bir bölümü burada verilmiştir. Sebze ve meyveleri iyice yıkamalısınız. Saplarını koparıp çekirdeklerini ayıklayın. Bir yaşından küçük bebeklere soyarak verin. 8 aylık bebeklerde kabızlık; eğer bebek 8 aylıktan küçük ise iyice ezerek ya da püre yaparak verin.

 • Kepekli ekmek
 • Kepekli tahıl gevreği
 • Taze meyveler. Çocuğunuza soyulmuş armut, şeftali ve muz gibi taze meyveler yedirin.
 • Kurutulmuş meyveler. Çocuklar için en iyisi kuru erik ve kayısıdır.
 • Taze sebzeler. Patates püresi ve az haşlanmış karnabahar zengin lifli besinlerdir. Kereviz ve havucu çiğ yedirebilirsiniz.

BEBEKLERDE KABIZLIK NASIL GİDERİLİR ?

 1. Bebeklerde kabızlık çözümü; kısa bir süre için kabız olursa kaygılanmayın, bunun bir zararı yoktur. Kesinlikle müshil ilacı vermeyin, çünkü bu tür ilaçlar bağırsak hareketlerini bozar. Biberonuna şeker de katmayın.
 2. Özellikle havalar sıcaksa, çocuğunuza bol bol içecek verin ki dışkısı yumuşak olsun. Meyve suları kabızlığı hafifletebilir. Sütün fazlasıyla kabızlığı arttırabilir. Çocuğunuza günde 500 mlden çok süt vermeyin.
 3. Oturakta otururken çocuğunuzu acele ettirmeyin, öte yandan çok uzun süre oturakta kalmasına da izin vermeyin.
 4. Çocuğunuzun beslenmesini daha çok lifli besinler (yukarıda yazmış olduğumuz lifli besinler) alacağı biçimde düzenleyin. Lifli besinler bağırsak hareketlerini attırarak kabızlığı önler.

Bebeklerde Kabızlık

DOKTORU ARAMANIZ GEREKEN DURUMLAR

Çocuğunuz eğer;

 • Bebeğiniz, kakasını yaparken ağlıyor ya da acı çekiyorsa,
 • kakasında, bezinde ya da iç çamaşırında kan lekeleri varsa,
 • üç günden uzun bir süredir kabızlık çekiyorsa en kısa zamanda dokturunuza danışmalısınız.

Doktor; eğer gerek görürse hafif bir müshil yazar ve çocuğun beslenme düzeniyle ilgili önerilerde bulunur. Kakasında kan varsa, bunun nedeni makatı kaplayan mukozanın kabızlık sırasında sıyrılması olabilir. Genellikle kabızlığın tedavisinin ardında bu da iyileşmektedir. Çocuklarda karın ağrısı nasıl geçer ? ve Bebeklerde beslenme nasıl olmalı ? gibi konularımıza da sitemizde göz atabilir, bilgi alabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir