Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir ? 1

Bebeklerde kabızlık sıkça karşımıza çıkan sorunlardan biridir. Bebeklerde kabız olur ve bu durum hem anneyi hem de bebeği çok rahatsız eder. Öncelikle bebeklerde kabızlık sorunu yaşadığınız takdirde bebeğinizi güvendiğiniz doktorunuza götürmeli ve ondan bu konuda yardım etmesini rica etmelisiniz. Biz bu yazımızda bebeklerde kabızlık sorunu nasıl giderilir ? bundan bahsedeceğiz.

Bebeklerin 3-4 günde bir çok zorlanarak ve sert bir şekilde dışkı yapmasına kabızlık denmektedir. Bebekler dünyaya geldikleri ilk günlerde yeşilimsi siyah renkte kaka yaparlar. Bebeğinizin beslenme şekline göre kaka sayısıda değişmektedir. Yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklerin haftada bir kez kaka yapmaları oldukça normaldir. Bebeğinizin günde beş kez kaka yapmasıda normaldir. Yanızca anne sütü ile beslenen bebeklerin dışkıları genellikle sarı renkte olmaktadır. Formül süt ile beslenen bebekler ise günde üç kez dışkıya çıkmaktadır. Bebeklerin hafif sulu kaka yapmaları da normaldir. Rengi ise sarı ve ya yeşil renkli olabilmektedir.

Bir çay kaşığı zeytinyağını içirin. Sabah bebeğinizin ek gıdasını verin öğleden sonra ise bir adet armutu rendede güzelce rendeleyin ve bebeğinize verin. 1 yaşına kadar daha büyük ve daha küçük bebeklerde kabızlık sorununu gidermek için bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Bebeklerde Kabızlık

  • Elmayı sıkıp suyunu içirmekte bebeklerde kabızlık sorununa iyi gelecektir.
  • Bir çay kaşığı çörek otu yağı soğuk press olanından bebeğinize verebilirsiniz. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez verildiği taktirde bebeklerin kabızlık sorununa iyi bir çözüm olacaktır.
  • Zeytinyağını bir cezvenin içerisinde ılıtarak bebeğinizin karnına hafif bir şekilde masaj yapar gibi hareketler ile ovalayarak sürerseniz kabızlığına iyi gelecektir.
  • Doktorunuza danışmayı ihmal etmeden bir kabızlık fitili kullanabilirsiniz. Fitil ile bebeklerin tuvaletini yapması daha kolay olmaktadır.
  • Bir adet incir ve kuru kayısı yarım saat sıcak bir suda bekletildikten sonra incirlerin çekirdeklerini bir bıçak yardımıcı ile ayırın. Armut ile birlikte püre yaptıktan sonra içerisine zeytinyağı koyarak bebeğinize yedirebilirsiniz. Kuru kayısı ve incir kabızlığa çok iyi gelen meyvelerdendir. Yedirdikten sonra hemen etkisini gösterecektir ve bebeğiniz rahatlayacaktır.
  • Bebeğinize çorba içirmeyi ihmal etmeyin. Sıvı yiyecekler tüketmesi aynı zamanda sağlıklıdır.
  • Tabiki öncelik olarak doktorunuza danışın.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir