Bebeklerde Kalp Rahatsızlıkları Belirtileri Nelerdir ? 1

Bebeklerde Türkiyede doğuştan kalp hastalığı görülme riski binde sekiz oranında. Bebeklerde kalp rahatsızlığı genellikle öncelik olarak genetik faktörlerden oluşur. Genetik faktörlerin yanı sıra hamilelik sırasında annenin beslenmesi, kullanmış olduğu ilaçlar ve sağlıklı dengeli beslenme kurallarına ne kadar uyup uymadığı bebeğinin de kalp sağlığını etkilemektedir. Hamilelik sırasında genellikle çok ihtiyaç duyulmadıktan doktor sigara içmeyi bile önermemektedir. Yazımızda Bebeklerde Kalp Rahatsızlıkları Belirtileri ve kalp rahatsızlığı ile ilgili bir takım bilgiler sunacağız.

Ayrıca hamilelik sırasında geçirilen bir takım enfeksiyonlar, bunlardan biri özellikle kızamıkçığın doğuştan gelen bir kalp hastalığı olan “Patent Duktus Arteriozus” ile ilişkili olduğu zaten bilinmektedir. Hamilelikte annenin kan şekerinin yüksek olması kalp kasında irileşmeye yol açar. Ayrıca bazen de kalptan çıkan damarlarda tersliğe de neden olmaktadır.

Bebekte bir takım kalp hastalıklarının ortaya çıkmasının sebeplerinden biri de hamilelikte annenin kullandığı retionik asit, amfetaminler, fenitoin, östrojen-progesteron, valproik asit içeren preparatlar lityum gibi ilaçların bebeklerde bir takım kalp hastalıklarına yol açma potansiyeli bulunmaktadır.

Bebeklerde Kalp Rahatsılığı Belirtileri

Alkol tüketimi bebeklerde kalp deliğine yol açabilmektedir. Hamilelikte alkol kullanımının kalp deliklerine yol açtığı kesin olarak kanıtlanmıştır. Bir çok neden bebeklerde kalp hastalıklarına yol açabileceği için yalnızca genetik yatkınlık ile kalp hastalıklarını açıklama yeterli olmayacaktır.

Bebeklerin yüzde 90’ında anne karnındayken yapılan kalp muayenesinde hastalık tespit edilebilmektedir. Anne karnındaki bazı bebekler anneye ilaç verilerek tedavi edilmektedir. Ritim bozukluğuna bağlı kalp kalp yetmezliği olan bebekler anneye ilaç verilerek tedavi edilebilmektedir.

Bebeklerde Kalp Rahatsızlıkları Belirtileri

 • Beslenmekte olan bebeğin sıkça yorulması, emerken emmeye ara vermesi
 • Bebekte genel olarak ortaya çıkan huzursuzluk
 • Uyuyan bir bebeğin hızlı nefes alması
 • Bebek meme emerken ya da biberon ile beslendiğinde yorulması ve alnında çok fazla terleme olması
 • Bebeğin uykusunun düzensizleşmesi
 • Bebekte boy uzamasının geriden gelmesi
 • Bebeğin sık sık bronşit ve ya zatürre geçirmesi
 • Anneyi emerken sık sık uyuyakalması
 • Bebek ağladığı zamanlarda, sabah uyandığında, sıcak bir banyodan sonra kendinden geçme diye tarif edilen bir nöbet geçirmesi. Bu durum genellikle kısa sürelidir.
 • Kalp çarpıntısı
 • Kilo alamama
 • Akciğer enfeksiyonlarının sık görülmesi

Üfürüm Nedir ?

Üfürüm ise kalp yapı ve ya bozukluklarını sıkça görmekteyiz. Yetişkinlerde kendisini kalp krizi olarak belli etmektedir. Üfleme sesi oluşmaktadır. Bu demek oluyor ki kalp içinde belli bir yöne gitmesi gereken kanın bir delik yolu ile farklı bir yere geçtiğini ya da kapaklardan birinde darlığa bağlı sürtünme olduğunu, kapaktan kaçak varlığını akıllara getirmektedir. Hastalık ile bir bağı olmayan üfürümlere masum üfürümler adı verilir. Kalpte üfürüm bazen çocuklarda normal kalpte de görülebilmektedir. Masum üfürüm görülmesinin nedenlerinden bir kaçı ise şöyledir; kansızlık, tiroidin aşırı çalışması ve bazı grip ilaçları.

Bebek Kalp Muayenesi

Kadın doğum uzmanı bebeğin kalbinde bir sorun görürse muayene edilir. Bebeğin kalp ritminde düzensizlik, bebekte kalp yetmezliği işaretlerinin olması, annenin romatizmal hastalığı olması, hamilelikte ilaç kullanan anneler, ailede genetik olarak gelen doğuştan bir kalp hastalığı olan annelerin bebeklerinde, hamilelikte alkol alan annelerin bebekleri ve viral enfeksiyon geçiren annelerin bebekleri için kalp muayenesi mutlaka yapılmalıdır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir