Bebeklerde Pamukçuk ve Ağız Enfeksiyonları 3

AĞIZ ENFEKSİYONLARI: Ağızlarında iltihap bulunan çocukların beslenmesi oldukça zordur. Çünkü yerken canları yanar. Bebeklerdeki ağız enfeksiyonlarının en sık görüleni pamukçuk denen mantar hastalığıdır.

Ağızda Yara ya da Çatlak Olan Çocukların Beslenmesi

Çocuğunuzun ağzında yara ya da çatlak varsa yemek yerken canının yanmaması için elinizden geleni yapmalısınız. Sıcak yemekler ağzını daha çok acıtacağı için bunları çocuğa vermeden önce soğutun. Bol bol soğuk içecek verin. Çocuğunuz hiçbir şey yiyip içmek istemiyorsa aşağıda sunacağımız önerileri deneyebilirsiniz.

Kamış kullanarak içmesini sağlayın. Eğer çocuğunuz normal bardaktan içemiyorsa veya içmek istemiyorsa, kamış kullanarak içmesini sağlayabilirsiniz. Bardaktan içerken duyabileceği acı biraz azalacaktır.

Çorba: Çocuğunuz için hem besleyici hem de yemesi kolaydır. Soğuk olarak verebilirsiniz. Sulu yemeklerin çocuğunuzun ağzını yakmaması için önceden siz kontrol etmelisiniz. Başka yemekleri de sulandırabilir ya da küçük küçük içerisine doğrayabilirsiniz.

Dondurma: Çocuğunu dondurma gibi soğuk yiyecekleri daha kolay yiyebilir. Dondurma verebilirsiniz.

Peynir: Ağız için yaralarından dolayı çocuğunuz dişlerinin fırçalayamıyorsa, bakterilerin etkisini gidermek amacıyla öğünlerini bir parça peynir ve bir bardak suyla tamamlamasını sağlayın.

Bebeklerde Pamukçuk ve Ağız Enfeksiyonları 4

PAMUKÇUK

Bebeklerde ağızda pamukçuk en sık görülen ağız enfeksiyonlarından biridir. Pamukçuk, ağızda ve bağırsaklarda yaşayan kimi mantarların oluşturduğu bir enfeksiyondur. Mantarlar normalde bakteriler tarafından kontrol altında tutulur. Kimi zaman ise aşırı çoğalarak ağızda acı veren bir tahrişe neden olabilir. Ender olarak, bağırsaklardan yayılıp anüs çevresinde de pamukçuk geliştirirler. Tehlikeli bir enfeksiyon olmamasına karşın sizin deneyeceğiniz yöntemlerle geçmeyebilir, ancak doktorun vereceği ilaçla iyileşir.

Ağız İçi Enfeksiyonları – Pamukçuk Belirtileri

  • Yanakların iç tarafında dilde ya da damakta, silmekten kolayca çıkmayan sarı, krem renkli, hafif kabarık lekeler olur.
  • Ağızda acıdan dolayı yemeğe karşı isteksizlik oluşur.
  • Bebeklerde bacak arası kıvrımlarında başlayarak popoya doğru yayılan kırmızı döküntüler oluşur.

Bebeklerde Pamukçuk Ağrı Yapar mı ? 

Ağrı yapabilir, hatta bu ağırdan dolayı canının yanacağını hisseden bebeğiniz yemek yemek istemez ve yemeklere karşı iştahsız olmaya başlar.

Bebeklerde Pamukçuk Tedavisi

Çocuğunuzda pamukçuk olduğundan kuşkulanıyorsanız en kısa zamanda vakit kaybetmeden güvendiğiniz doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz. Doktoru arayabilirsiniz. Ağız enfeksiyonu tedavisi için doktorunuzun yapacağı tedavisi; doktor beslenmesinden hemen önce bebeğinizin ağzına damlatmanız için ilaç verebilir. Çocuğunuz eğer iki yalından büyükse pastil verebilir. Emziriyorsanız, mem uçlarınız için mantar öldürücü krem kullanmanızı önerebilir.

Pamukçuk Nasıl Geçer ? Ne Yapmalı ?

  1. Çocuğunuzun ağzındaki yemek yerken farkettiğiniz beyaz lekeli bölümleri temiz bir mendil ile silmeye çalışın. Eğer kolayca çıkmıyorsa, bunların nedeni pamukçuk olabilir. Lekeleri çıkarmak için bastırarak zorlamayın, tahrişe ya da kanamaya neden olabilirsiniz.
  2. Çocuğunuza yemesi kolay şeyler verin. Biberon ile besliyorsanız, memenin yumuşak ve temiz olmasına dikkat edin, her öğünden sonra sterilize edin.
  3. Bebeği anne sütüyle besliyorsanız bunu sürdürün. Ancak meme uçlarınızın mikrop kapmaması için gerekli bakımı ve temizliği özenle uygulayın. Emzirdikten sonra yalnızca suyla mem uçlarınızı yıkayın, sabun kullanmayın. Meme uçlarında acı ve beyaz lekeler belirirse doktora danışın.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir