Bebeklerde Parmak Emme Alışkanlığı 3

Bazı çocuklar parmak emme, baş sallama, soluk tutma gibi bir takım alışkanlıklar edinir ve kızdığında düş kırıklığına uğradığında, sıkıldığında ya da yalnızca kendini rahatlatmak için bunlara başvurabilir. Yaygınlıkla görülen zararsız, ama anne babaları kaygılandıran bu alışkanlıklar genellikle, çocuk dört beş yaşlarına geldiğinde kaybolur. Kimi zaman ise bunların kırılması güç olabilir. Bebeklerde parmak emme alışkanlığı en sık görülen alışkanlıklardan biridir. Peki Bebeklerde Parmak Emmesi Nasıl Bıraktırılır ?

Parmak Emme ve Emzikler 

Bir çok çocuk parmağını emer. Üç yaşındaki çocukların yarıya yakını parmağını emer altı yedi yaşına gelip hala parmak emen çocuklarda sıkça görülmektedir. Üsteleyerek parmak emen çocuklar zamanla ön dişlerinin dışa doğru uzamasına yol açabilmektedir. Battaniye ya da yumuşak oyuncakları emmek de aynı sonucu verir. Emme alışkanlığı süt dişlerinin dökülüp yenilerinin çıktığı altı yaşından sonra da sürmedikçe o zamana dek dişlerde oluşan bozulma kalıcı değildir. Üstelik küçük ödüller ile onu bu alışkanlığı bırakmaya özendirebilirsiniz. Bazı kız çocukları ise hem parmak emer hem de bir yandan saçları ile oynar.

Bebeklerde Parmak Emme Alışkanlığı 4

Başını Çarpma ya da Sallanma

Yaşını doldurmamış bazı bebeklerin yataklarında emekler konumda durup sürekli öne arkaya salladınları başlarını iki yana salladıkları ya da yatak başlığına çarptıkları bir dönem olabilir. Bunu genellikle uykuya dalacakları y ada uykudan uyandıkları zamanlarda çoğunlukla yatağı yerinden kaydıracak şiddetle yapmaktadırlar. Bu sahneyi izlemek ürkütücü gelebilir fakat kaygılanmanızı gerektirecek bir durum yoktur. Bu davranışı yapan bebekler kendilerine değil daha çok evdeki mobilyalara zarar verirler. Genellikle üç dört yaşlarına kadar bunu yaparlar.

Bazı bebeklerde başını sert bir yüzeye çarpma alışkanlığı yapar. Bu alışkanlığı düş kırıklığına uğradığında ya da sıkıntısını göstermek için yaparlar. Bebeğe kimi zaman küçük yara, bereler dışında ciddi bir zarar vermesi söz konusu değildir. Yinede dikkatli olmalı ve gözünüz hep üzerinde olmalıdır. Başını çarpmak istediği yere bir yastık koymayı ihmal etmemelisiniz.

Bebeklerde Parmak Emme Alışkanlığı

Soluk Tutma Nöbetleri 

Az sayıda küçük çocuk da soluğunu tutarak acıyı ya da düş kırıklığını bastırmaya çalışır. Çocuklar 20-30 saniye soluksuz kalarak gidereke bayılanlar bile olmaktadır. Fakat hemen ardından çocuk soluk almaya başlar bu durumunda bir zararı yoktur. Çocuk bunun çok etkili bir dikkat çekme yolu olduğunu bilir. Bu nöbetler başladığında doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Herhangi bir sorun saptanmazsa bu denemeleri elden geldiğinde göz ardı edin. Büyük olasılıkla bebeğiniz dört yaşına geldiğinde artık bu durumu yapmayacaktır.

Bebeklerde Parmak Emmesi Nasıl Bıraktırılır ?

Çocuklar yedi yaşına dek parmaklarını emebilirler. Bazıları daha uzun bile sürmektedir. Çocuğunuzun parmağını emmesini süt dişlerinin dökülmesi aşamasına gelmeden bırakmasını sağlamalısınız. Bunu bazı küçük yöntemler ile sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin parmağını emmesini istemiyorsanız tabiki öncelik olarak bunu doktorunuza danışmalı ve doktorundan yardım istemelisiniz. Fakat denenmiş ve sonuç bulmuş yöntemlerden biri olarak emdiği parmağına yara bandı sararak parmak emmesini önleyebilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir