Bebeklerde Pişik Nasıl Anlaşılır ? Ne İyi Gelir ? 1

Bebeklerde en sık görülen cilt problemlerinden biri pişiktir. Bebeği rahatsız ve huysuz yapar. Bebeğinizin pişik olmasını istemiyorsanız sizler için araştırdığımız bilgilere göz atmanızı tavsiye ederiz. Bebeklerde pişiğe ne iyi gelir ?

Pişik, bebeklerin popo, kasık ve genital bölgesinde yani bezinin değdiği kısımlarda görülen kızarıklıklarla kendini gösterir. Bebekleri rahatsız, mutsuz ve huysuz yapar. Genellikle 9 ila 12 ay arası bebeklerde daha sık görülür. Hafif ve ya ilerlemiş olan pişikler görülebilmekte. İlerlediği durumlarda bebeğinizin vücudunda küçük şişlikler ile birlikte su dolu kabarcıklara neden olabilir. Bu gibi durumlardan kurtulmak için erken önlem almak gerekiyor. Ayrıca bebeklerin cildi yetişkinlerinkine kıyasla çok daha hassas ve ince yapıda olduğu için pişik olması çok normaldir. Hemen hemen her bebeğin karşılaştığı bu durumu düzenli bir bakım ile aşmak kolaydır.

Bebeklerde Pişik

Bebeklerde Pisik Nasıl Anlaşılır ?

Bebeğiniz siz bezini bağlamaya çalışırken huysuzlanarak ağlayabilir ve bağlatmak istemeyebilir. Çünkü pişikten dolayı ağır, yanma ve batma hissi yaratabilir. Bu gibi durumlarda bebeğinizin bezinin değdiği yerleri kontrol edin. Bezinin değdi yerlerde ufak kızarıklıklar ve ya daha ileri seviyede su kabarcıkları varsa bebeğiniz pişik sorunu ile karşı karşıyadır.

Pişiğe Ne İyi Gelir ?

Peki bebeklerde pişiğe ne iyi gelir ? diye merak ediyorsanız pişik için yapabileceğiniz bir takım tavsiyeler elbette var. Bebeğin pişik olmaması için alabileceğiniz önlemler ve pişik olduktan sonra yapabileceğiniz bakım önerilerini aşağıda listeledik.

Bebeklerde Pişik Nasıl Anlaşılır ? Ne İyi Gelir ? 2
  • Bebeğinizi pişikten korumak için altını sık aralıklarla değiştirmeye özen gösterin.
  • Yenidoğan döneminde her saat, bebeklik döneminde 3-4 saatte bir bebeğinizin bezini değiştirin.
  • Bebeğiniz gece uykusu sırasında yaklaşık 10 saat aynı bez ile kalır. Bu durum pişik olasılığını arttırır. Gece boyunca en az bir kez bebeğin altını değiştirmeyi ihmal etmeyin.
  • Bebeğin altını değiştirirken bir süre açık bırakarak hava almasını sağlayarak bebeğinizi rahatlatabilir ve pişik oluşumundan korumuş olursunuz.
  • Bebeğin bezini her değiştirdiğinizde altını ılık su ve pamuk yardımı ile temizleyin ve kurulayın. Pişik nemli ortamları sever. Bu yüzden bebeğinizin altını kuru tuttuğunuzdan emin olun.
  • Bebeklerin hassas ciltleri vardır. Altını temizlerken kullandığınız ürünleri özenle seçin. Islak mendil ve ya sabun kullanmayın.
  • Bebeğin pişik oluşumunu engellemek için hassas cildini rahatlatabilmenin en iyi yolu düzenli olarak pişik kremi kullanmanızdır. Bu kremler bebeğin cildi üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Böylece bebeğinizin idrarı cilt ile direkt temas etmemiş olur.
  • Bebeğin her altını değiştirdiğinizde mutlaka bebek pişik kremi kullanın.
  • Kullandığınız pişik kreminin güvenilir markalara ait olduğundan emin olun. Parfüm, koruyucu madde ve ya renklendirici içermemesine dikkat edin.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir