Bebeklerde Pişik Oluşumu Nasıl Engellenir ? 1

Bebeklerde en sık görülen sağlık problemlerinden biri olan pişik bebeklerin huzursuz ve rahatsız olmasına en büyük sebeplerden biridir. Yazımızda bebeğin pişik olduğunu nasıl anlarsınız ? ve bebeklerde pişik oluşumu nasıl engellenir bunlardan bahsettik.

Pişik bebeklerin genellikle popo, genital ve kasık kısımlarında oluşan küçük kızarıklıklar ile ortaya çıkar. Özellikle 9 ila 12 ay arası bebeklerde çok sık görülür. Eğer ilerlerse bebeğiniz için vücudunda yalnızca kızarıklık olarak değil ayrıca küçük şişilikler ile birlikte kabarcıklara da neden olabilir. Bebeklerin ciltleri çok hassas ve ince olduğu için pişik olurlar. Yani çok korkulacak bir durum değildir fakat ilerlememesi için de önlemleri mutlaka almak gerekir.

Bebeğimin Pişik Olduğunu Nasıl Anlarım ?

Bebeğiniz siz bezini bağlamaya çalışırken eğer ağlıyor ve ya huysuzlanıp bağlatmak istemiyorsa pişik olmuş olabilir. Batma ve yanma hissi duyduğu için kendini huzursuz hisseder. Bu gibi durumlarda bezinin değdiği yeri kontrol etmenizde fayda var. Eğer kasık, genital ve popo bölgesinde kızarıklık ve ya su kabarcıkları (pişiğin ileri seviyesi) varsa bebeğiniz pişik olmuş demektir.

bebeklerde pişik

Bebeğin Pişik Olmasını Engellemek İçin

Bebeğinizin pişik oluşumunu engellemek için yapabileceğiniz en basit şeylerden biri bezini sık aralıklarla değiştirmektir. Aynı bezi uzun saatler boyunca kullanmamaya özen gösterin. Bebeğin altını değiştirirken bir süre açık bırakıp hava almasını da sağlayın. Bebeğinizin bezini her değiştirdiğinizde altını ıslak mendil yerine ılık su ve pamuk ve bez ile güzelce silin. Islak mendil kullanacaksanız da en doğal olanları piyasada mevcut, onlardan kullanabilirsiniz. Sonrasında mutlaka kurulayın ve bezini çok sıkmayacak şekilde bağlayın. Pişik nemli ortamları çok sever. Bebeğinizin altının kuru olmasına bu yüzden dikkat etmeniz gerekiyor. Bebeğin hassas cildini temizlerken kullandığınız kimyasal ürünleri de özenle seçin.

Bebeklerde Pişik Oluşumu Nasıl Engellenir ? 2

Pişik Oluşumunu Ne Arttırır ?

Özellikle emziren anneler bu konuya dikkat etmeliler. Yediğiniz bazı besinler bebeğinizde pişiğe neden olabilir. Sizin yediğiniz besinler anne sütü ile birlikte bebeğinize de geçtiği için özellikle bu dönemde yediklerinize aşırı dikkat etmelisiniz. Ayrıca ek gıdaya geçerkende bebeğiniz yeni besinlerle tanışacağı için bu da pişik oluşumuna sebep olan etkenlerden biridir. Bebeğinizde pişiğe sebep olan herhangi bir yiyecek varsa önce gözlemleyip hangi yiyeceğin pişik oluşumuna sebep olduğunu tespit etmeli daha sonra da bu yiyecekten uzak durulmalıdır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir