Bebeklerde Reflü Belirtileri ve Tedavisi 3

Bebeklerde Reflü özellikle yeni doğan bebeklerde bu hastalığın görülmesi ihtimali ilk 6 ay oldukça yüksektir. Bunun nedeni ise bu dönemde bebeklerin mide ve yemek borusu arasında yer alan mide kapaklarının tam gelişmemiş olmasıdır. İlk aylardaki yanlış uygulamalar nedeni ile bebeklerde reflü hastalığının oluşmasına etki edebilmektedir. Peki reflü sorunları için ne yapmak gerekli, reflü belirtileri neler ?, bebeklerde reflü nasıl anlaşılır ? ve bebeklerde reflü nasıl geçer ? tüm soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Bebekte Reflü Belirtileri

  • Eğer hırıltı ve geçmeyen öksürüğü varsa
  • Bebeğiniz aşırı salya çıkarma sorunu yaşıyorsa
  • Ses kısıklığı varsa
  • Sık sık gaz çıkarıyorsa
  • Uyku bozuklukları yaşıyorsa
  • Beslenme sorunları yaşıyorsanız, az süt emiyorsa
  • Sık sık kusma sorunu varsa
  • Sık yaşanan akciğer enfeksiyonları varsa
  • Gaz ve karın ağrısından dolayı aşırı ağlaması varsa bebeğiniz reflü olabilir demektir. Bir doktora danışmakta fayda vardır.

Bebeklerde Reflü Nasıl Anlaşılır ? Tedavisi Nedir ?

Sık sık bebeğinizin gazını çıkarmak, bebeğin emerken 3-5 dakikada bir ufak ara vererek gazını çıkarmanız rahatlamasına yardımcı olur. Sonra kaldığınız yerden bebeğinizi emzirmeye devam edebilirsiniz. Beslenmesi bittikten sonra gazını çıkarırken midesinde yer alan sütün sindirimi için en az yarım saat, 45 dakika bebeğinizi dik pozisyonda tutmalısınız. En az yarım saat yatırmayın ve aşırı sallamayın. Bebeği yatar pozisyonda tutarsanız daha yeni gitmiş olan sütün ağzına geri gelmesini sağlamış olursunuz, bunu yapmamak gerekiyor. Çünkü bu sürekli çıkarmasına neden olur. Bebeği beslenmeden hemen sonra karın üstü yatırmak da kucağında tutarken midesine baskı yapmakta, bebeği sarsacak biçimde sevmek onunla oyun oynamak da reflüyü arttıran haraketlerdendir. Bebeğinize biraz zaman tanımalı ve beslenmeden hemen sonra kucağınıza alarak sarsacak biçimde onunla oyunlar oymamalısınız. Beslenme davranışlarına dikkat etmek gerekiyor. Bu adımları bebeğinizin hayatında gözlemleyip hayata geçirirseniz reflüsünün önüne geçebilmeniz mümkündür.

Bebeklerde Reflü

Bebeğinizin emme ihtiyacını emzik ile karşılayabilirsiniz. Bebeklerde reflü tedavisi için yapılması gereken durumlardan biridir. Bazı bebekler annenin kokusunu hissetmek ve yanında kalmasını istedikleri için tok oldukları halde emmek isterler. Tok olan bebeği emzirmek reflüyü tetikler. Midesi dolu olacağı için besinler mideden geri gelir ve kusabilir. Bebeğinize emzirme düzeni oluşturmalısınız. Tok olduğunu bildiğiniz bebeğinize emmesi için yardımcı araçlardan biri olan emzik verebilirsiniz.

3 aydan sonra emzirmek düzeni oluşturmalısınız. Bebek 3. ayını doldurduktan sonra midesi güçlenmiş ve büyümüş olacağı için doyana kadar emer ve böylece daha çok emebildiği için acıkma süresi de uzayacak. Bu zamanlarda bebek, ağladıkça annenin emzirmesi, midesinin sürekli dolu olmasına ve bu yüzden de reflüyü tetikleyip gelişmesine sebep olabilir. Hemen beslenme düzeni oluşturmada fayda vardır. Bebeğiniz 3. ve 4. aylarda yaklaşık olarak günde en az 8 kez beslenmeye ihtiyacı vardır. Bebeğinizin 8. ayından sonra anne sütünün haricinde ek besinlerde katıldığı için; gün içerisinde, sabah uyandıkları zaman ve gece yatarken olmak üzere bebeğinizi günde 3 kez emzirmek yeterli olacaktır. Daha fazlası için zorlamayın. Zorlamak tok olan bebeğinizin midesini daha çok doldurmaktır.

Bebeklerde Reflü Belirtileri ve Tedavisi 4

Bebeğiniz doyana kadar ya da kendisi bırakana kadar tek bir göğüsten emzirin. Annelerin bebeklerini emzirirken yapmaları gereken durumlardan biri de bebek doyana kadar tek memeden emzirmek ve tek memeyi boşaltmak. Eğer bebek tek memeden alıp da doymazsa diğer memeden de emzirmeye devam edebilirsiniz. Tek memeyi boşaltmalı dememizin sebebi; eğer bebek tek memeyi tam boşaltmadan diğer memeye geçerseniz bebek karbonhidrattan zengin ön sütü alacaktır. Yağdan zengin son süt alınmadığı zaman bebeğin tokluk hissi uzun sürmez. Bu da bebeğin kan şekerinde dalgalanmaların meydana gelmesini sağlar. Bu yüzden de acıkma hissini arttırır ve sürekli meme emmek ister. Fazla süt alması da bebeğin midesine fazla gelerek kusma hissi yaratır. Emzirdiğiniz süreyi kontrol etmelisiniz. Yeni doğan bebekler tek memeyi yaklaşık olarak 15 dakika da boşaltabilir. 3. aydan sonraki bebekler ise yaklaşık 5-10 dakika arasında tek bir memeyi boşaltabilir. Bebeklerde reflü tedavisinde kullanılan ilaçlar ile ilgili bilgiyi yalnızca doktorunuza danışmalısınız.

Bebek sağlığı ile alakalı Orta kulak İltihabı Nasıl Geçer gibi ayrıca bebeği Emzirme Sorunları ile Başa Çıkmak başlıklı yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir