Bebeklerde Sünnet İçin Doğru Zaman Ne Zaman ? 1

Sünnet için doğru dönemin 2 yaş altı ve 6 yaş üzeri olduğunu belirten uzmanlar, sünnetin mutlaka bir doktor tarafından hastane koşullarında yapılması gerektiğine dikkat çekmektedir. Peki bebeklerde sünnet için doğru zaman ne zaman ? Sünnet ne zaman yapılmalı ? yazımızda sizler için derledik.

Uzman doktorlar çocukların sünnet sonrasında yanlarında ailesini görmesi gerektiğini söylüyor. Sünnet çocuk için uygun zamanda ve onu önemsemeyecek şekilde yapıldığı sürece çocukta olumsuz bir etkilenmeye yol açmaz.

Çocukları sünnetten korkutmamalısınız. Onu sünnetten korkutacak bilgi ve davranışlar travmalara yol açabilir. Çocuğun yaşı ve gelişimsel özellikleri dikkate alınmadan, öncesinde onu korkutacak bilgi ve davranışlar eşliğinde ve travmatik sayılacak bir müdehale ile yapıldığı durumlarda çocukta travma sonrası stres bozukluğu gelişimine neden olabilir. Hatta ileri yaşlarda bir takım ruhsal problemlere bile neden olabilir.

Bebeklerde Sünnet İçin Doğru Zaman Ne Zaman ? 2

Sünnet Ne Zaman Yapılmalı ?

Sünnetin çocuklar için 2-6 yaş arası iyi bir dönem olmadığı uzmanlar tarafından söylenmektedir. Aslında tıbbi bir gereklilik oluştuğu zaman sünnet her yaşta yapılabilir. Örneğin; fimozis, ciddi enfeksiyon, idrar yolları enfeksiyonlarının sıkça tekrarlaması gibi sünnet doktorun önerisi ile her yaşta yapılabilir. Fakat sağlıklı giden durumlarda sünnet için 2 ila 6 yş aralığındaki dönemin ruhsal açıdan uygun bir dönem olmadığı düşünülmektedir. Bu yüzden 2-6 yaş arası çocukların sünnet olmaması onlar için daha yararlıdır denilebilir. 2-6 yaş arasındaki çocuk gelişimsel açıdan bedeninin farkına varır. Kendi bedenini ve diğerleri arasındaki farkları algılar ve cinsiyet özelliklerinin farkına varır.

Sünnet olan bir çocuk uyandığında yanında annesini görmek ister. Sünnet için en doğru dönem 2 yaş altı ve ya 6 yaş üzeridir. Çünkü ruhsal gelişim açısından çok daha doğru bir zamandır. 2 yaş öncesindeki dönemde mutlaka bir doktor tarafından uygun hastane koşullarında çocuğun ebeveynlerinin desteği ile birlikte sünnet edilmelidir.

Bebeklerde Sünnet İçin Doğru Zaman Ne Zaman ? 3

Çocuk sünnet sonrasında gözlerini açtığında annesini yanında görmelidir. 6 yaş sonrasında ise çocuğa sünnetle ilgili onu korkutmadan bilgiler verilebilir. Çocuğa duygusal destek vermekte ihmal edilmemelidir.

Bu Önerilere Kulak Verin

  • Sünnet olacak çocuğa konuyla ilgili güzel bir dille onu korkutmadan bilgiler verilebilir.
  • Olay olduktan sonra da ve o esnada anne babasının yanında olacağını söylenmelidir.
  • Sünnet öncesinde çocuk sakinleştirilmelidir.
  • Çocuğun duyguları empatik bir dille ona yansıtılmalıdır. Korku duymasının çok normal olduğunu söyleyebilirsiniz.
  • Çocuğu öperek ona destek olabilirsiniz.
  • Hazır değilse ve çocuğun onayını alamadıysanız zorla sünnet ettirmemelisiniz.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir