Bebeklerde Tırnak Kesimi 1

Tırnak bakımı bebekler için önemli bakımlardan biridir. Bebeklerde tırnak kesimi nasıl olmalı ve Bebek bakımı ile ilgili merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Bebekler dünyaya geldiklerinde eğer zamanında doğmuş iseler tırnakları parmak seviyesine ulaşmış ve hatta biraz sivri ve keskince olmuştur. Bebekler doğduklarında büyük bir ısı kaybı yaşadıkları için ilk 24 saat içinde ki bu hastanedeki ilk gündür, ellerinde eldiven ve başlarında şapka ile tutulurlar. Bebeklerin o yumuşak tırnakları ile yüzlerini nasıl çizdiklerine anneler çok fazla şaşırmışlardır. Bu güçlü bir yaşama tutunma iç güdüsüdür. Bebekler yakaladığı şeyi son derece güçlü kavrar ve tırnaklarını geçirir. Bazen bu yakaladığı şey kendi yüzü de olabilir.

Ayrıca bebeklerin el ve ayakları vücuduna göre daha soğuktur ve cildinin mermere benzeyen hareli mor görünmesinin nedeni yenidoğanların kılcal damar dolaşımının tam olarak iyi gelişmemiş olmasıdır. Ama bu görüntü ebeveynlere küçük bebeklerinin çok üşüdüğünü düşündürür. Bebeğin üşüyüp üşümediğine karar vermek için sırtına ve ya ensesine bakabilirsiniz.

Yeni bebek sahibi olan anneler bebeğinin yüzünü tırnakları ile çizmemesi ve ısınması için ellerine uzunca bir süre eldiven takar. Oysa bebeklerin ilk tanıdığı kullandığı ve çevresini algılayarak beyninin repertuarını oluşturduğu organı elleridir. Eldiven ile kapatılarak algılamasını, motor gelişimini yavaşlattığımızı hiç bilmiyorduk.

Bebeklerde Tırnak Kesimi

Bebeklerde Tırnak Kesimi Nasıl Olmalı ?

Dünyaya geldikten bir gün sonra tırnaklar kolaylıkla kesilebilir. Tırnak kesilirken ilk altı ay çıtçıt makas kullanmak bazen tehlikeli olabilir. Ucu küt makasları kullanmak daha kolay ve güvenlidir. Çünkü fazla keskin değildirler ve ucunun batma riski yoktur.

Bebeğinizi sırtı göğsünüze yaslanmış bir halde kucağınıza alın. Tırnağı keseceğiniz eli kavrayın ve parmağı tutun. Makası açın ve tırnağın altına yerleştirin. Makası kapatarak tırnağı kesin. Düz kesince kenarlar keskin kalabilir. Törpü yardımı ile de bu keskinliği giderebilirsiniz. Bebeklerin tırnaklarını haftada iki kere kesmek gerekebilir. Ayak tırnaklarını kesmek için acele etmeyin ayak tırnakalarının yüzünü çizme ihtimali yoktur.

Sıçan çoraplar bebeğinizin ayak formunun oluşumunu engelleyebilir. Ev içinde patik kullanmayın. Özellikle yaz aylarında bebeklerin ayaklarının çıplak olması onun için en doğalı, ayak sağlığı için de en iyisidir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir