Bebeklerde Üfürüm ve Kalp Rahatsızlıkları 1

Üfürüm bebeklikte görülen ve genellikle masum olan bir hastalıktır. Bebeklerde üfürüm nedir ? Nasıl anlaşılır ? ve diğer kalp rahatsızlıkları ile ilgili bilgileri yazımızda sizler için derledik.

Üfürüm Nedir ?

Kanın kalpte dolaşırken oluşan türbülanstan dolayı duyulan seslere üfürüm denir. Genelde masumdurlar. Fakat bazen bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir. Uzman doktorlar genellikle üfürümün masum olup olmadığını anlarlar.

Patolojik üfürümler; kalpte delik, kapak yetersizliği, damarlarda baloncuk bulunması ve ya damar darlığı gibi hastalıkların göstergesi olabilir.

Bebeklerde kalpte üfürüm eğer masum üfürükse herhangi bir tedavi gerektirmez. Ciddi olan durumlarda ise üfürüme sebep olan hastalığın tedavi gerekmektedir. Uzman doktorun muayenesi sonucunda teşhis konularak buna göre bir tedavi verilir. Eğer bebeğin kalbindeki delik üfürüme sebep oluyorsa delik uzman doktorlar tarafından ameliyat ile kapatılarak tedavisi yapılmış olur.

Bebeklerde Üfürüm

Doğumsal Kalp Hastalıkları

Ülkemizde her yıl 13-15 bin bebek doğumsal kalp hastalıklı olarak dünyaya geliyor. Anne ve ya babasında doğumsal kalp hastalığı olan bebeklerde hastalığın gelişme riski normal popülasyona göre 2-3 kat daha fazla. Ayrıca; akraba evlilikleri, hamilelik sırasında sigara, alkol kullanımı, kullanılan bazı ilaçlar, radyasyona maruz kalmak, 35 yaş üzeri hamileler ve hamilelik sırasında geçirilen ağır viral enfeksiyonlar doğumsal kalp hastalıklarının diğer nedenlerini oluşturmaktadır.

Doğumsal kalp hastalığı ile doğan her 3 bebekten 1’inde doğumdan sonraki ilk 1 ay içinde çeşitli belirtiler gelişiyor. B

Doğumsal Kalp Hastalıkları Belirtileri

  • Bebeğin dudakları, ağız içi ve tırnaklarında morluk
  • Nefes alıp verirken kaburgalarda oluşan çekilme
  • Sık soluk alıp vermesi
  • Emzirme sırasında emmek istememesi
  • İştahsız ve zayıf olması
  • Çabuk yorulması
  • Solum yolu hastalığı geçirmesi

Bazen ilk yıllarda belirgin bir sinyal vermiyor. Fakat ileride çarpıntı, nefes darlığı, çabuk yorulma gibi şikayetler gelişebiliyor. Erken teşhis her zaman önemlidir. Bebeğinizde bu belirtileri görürseniz hemen uzman doktora başvurmalısınız.

Tedavisi

Günümüz teknolojisi ve gelişmiş imkanları sayesinde bu gibi hastalıkların tedavilerinde iyi sonuçlar alınabiliyor. Ameliyatların çoğu başarılı geçiyor. Ayrıca iyileşme süresi de kısa olabiliyor. Bu hastalıklar bebek henüz anne karnında iken bile tespit edilebiliyor. Kalpte eğer bir sorun görülürse bebek doğuma kadar yakın takip altına alınır ve bu süreçte de doğum sonrasında uygulanacak tedaviler belirlenir. Doğum sonrasında ilk 24 – 48 saat içerisinde her bebeğin oksijen satürasyonunun ölçülmesi çok önemlidir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir