Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır ? Bebeğim Neden Uyumuyor ? 1

Ebeveynlerin en büyük problemlerinden biri bebeklerinin uykusuz kalmasıdır. Gece ve gündüz ayrımını yapamayan bebekler hem kendilerini hem de ailelerini uykusuz bırakırlar. Bebeklerde uyku düzenin nasıl sağlanır ? Bebeğim neden uyumuyor ? diye merak edenler ebeveynler sorularının yanıtlarını yazımızda bulabilirler.

Uyku hem bebeklerin hem de çocukların yaşamında büyük rol oynar. Bebeğin kaliteli uyku alması gece deliksiz bir uyku uyuması aynı zamanda ebeveynlerinde kaliteli uyku almasını sağlar. Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de vücudu e zihni rahatlatıp dinlendirir. Ayrıca uyku sırasında büyüme hormonu düzeyi artar.

Bebekler ilk haftalarda 16-17 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Bir kısmı daha fazla uykuya ihtiyaç duyarken bazıları az uykuyla yetinirler. 4 ila 6 ay arası geceleri arada beslenmek için uyanabilirler. 10-12 saat günde toplam 14 saat uyuyabilirler. 6 aylık olduklarında ise gece uyku süreleri kesintisiz 6 saate uzayabilir. Ebeveynler ilk haftalarda deliksiz bir uyku beklememeliler. Hemen hemen her gece bebeği beslemek ve ya altını değiştirmek için kalkmaları gerekecek. Zaman içerisinde bebek büyüdükçe bu durumda düzene girecek.

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır ? Bebeğim Neden Uyumuyor ? 2

Kendi Kendine Uyuması Alıştırılabilir Mi ?

Bebek 3 aylık olduktan sonra uyku vakti gelince, uykulu haldeyken yatağa ya da beşiğe bırakılabilir ve kendi kendine uykuya dalması alıştırılabilir. Genellikle bebeklerin uyku döngüsü başlangıçta kısa parçalar halindedir. 6. ay bittikten sonra yavaş yavaş yetişkin tip uyku düzenine benzemeye başlar. Eğer bebeğiniz 6. ay dolmasına rağmen hala geceleri sık sık uyanıyor ve uykuya dalmada güçlük çekiyorsa akla getirmeniz gereken ilk neden kendi başına uyuma becerisi edinememiş demektir.

Bununla ilgili Bebeklerde Uyku Eğitimi ile ilgili yazımızda ilginizi çekebilir. Bebeğinize kendi kendine uyumayı nasıl öğretebileceğinizi öğrenmek için linke tıklamanız yeterli.

Bebeklerde Uyku Düzeni

Bebeğin Uykusunu Bozabilen Nedenler

Özellikle 3 hafta 3 ay arası gaz sancısının daha yoğun olduğu bir dönem olduğu için bebek daha huzursuz olup uykuya dalmada zorluk çekebilir. Bu yüzden bebeğinizi emzirdikten sonra mutlaka gazını çıkarmaya özen gösterin. Bebeğin uykusunu bozabilen diğer nedenlerden bazıları da şöyle;

  • Hastalıklar
  • Reflü
  • Beslenme
  • Diş çıkarma
  • Aile içi huzursuzluk
Bebeklerde Uyku Düzeni

Kaliteli Uykunun Bebeklere Faydaları Neler ?

Uykunun kalitesi bebeğin o gün yaşadıklarıyla da ilişkili olabilir. Anne baba arasında yaşanan bir tartışma ya da bebeğin gün içinde yaşadığı bir korku gece uykusunu etkileyebilir. Bebeklerin kesintisiz uyumasını sağlamak önemlidir. Kaliteli bir uyku geçirmiş olan bebek yeni şeyler öğrenmeye daha istekli ve daha zinde bir halde başlar. Gündüz bebeğinizde uyandığında onu yatağından alıp kucaklayabilir ve onunla oyunlar oynayabilirsiniz. Uykulu olduğu zamanlarda ise yatakta daha fazla vakit geçirilmeli ve kendi kendine uyuma alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Ayrıca bebeğin kaliteli uyku geçirmesi beyin gelişimini destekler. Enerji depolarını yenilemesini ve diğer güne mutlu, zinde ve en önemlisi öğrenmeye açık olarak başlamasını sağlayarak zihinsel gelişimini hızlandırır. Uyku problemleri yaşaması beyin gelişimini negatif yönde etkileyebilir.

Bebeklerde uyku düzeni sağlamak için de bebeği her gün aynı saatte henüz uyanıkken yatağa koymalı ve aynı saatte altını değiştirmeli, bu şekilde bir gece uykusu rutini geliştirmek gerekir. Bebeğin odasında ses ve ışık olmaması da daha rahat ve kaliteli uyku geçirmesini sağlar. Hafif loş, sessiz ve ideal ısı da bir oda sağlamalısınız.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir